Opravdu jen výjimečně se stane, že dokumentární snímek osloví více televizních diváků než oblíbené filmy a seriály či zábavné pořady. Tím spíše, že v dnešní době raději upřednostňují pořady, které jim mohou zlepšit náladu než další dávku zničující podívané. Přesto závažný dokumentární snímek V síti, věnovaný sexuálním predátorům, zaujal ze středeční televizní nabídky vůbec nejvíce a dokonce překročil milionovou hranici.

Velký zájem o něj ovlivnilo hned několik okolností. Jednak to byla zvědavost části publika, protože se tento výjimečný filmový experiment u nás těší značné publicitě a navíc nedávno získal Českého lva v kategorii Nejlepší dokument. Nemalou roli jistě sehrála také odpovědnost rodičů, jimž je určen především. Z alarmujících statistik totiž vyplývá, že to, co zažily tři aktérky „na síti“, tedy odporné exhibice sexuálních predátorů, lákajících on-line nezletilé dívky na sexuální dobrodružství či zajímavou finanční odměnu, už potkalo téměř třetinu českých dětí, aniž to jejich rodina tuší.

Nechutné, odporné, hnusné

Samotní autoři (režisér Vít Klusák a Barbora Chalupová), byli otřeseni, když zjistili, že poté, co na internetu vytvořili profil první dvanáctileté dívky, během pěti hodin ji oslovilo 83 mužů ve věku od 23-63 let. A nejinak tomu bylo i v dalších případech, navíc se někteří predátoři neváhali obnažovat, onanovat či vyděšeným dívkám posílat zvrhlé snímky a videa. Během deseti dnů natáčení je tak kontaktovalo 2458 mužů. Pro mnohé diváky, především ženy, šlo o tak šokující podívanou, že nebyly schopné celý film zhlédnout. A část z těch, co to zvládly, si postěžovala, že se jim dělalo špatně od žaludku. Jana se například na webu České televize přiznala, že se nedokázala dívat déle než minutu, protože to bylo „nechutné, odporné a hnusné.“

Hlavní viníci

Nicméně, ještě hrozivější, než samotný dokument, jsou rozhodně ne výjimečné názory, odsuzující spíše hlavní hrdinky (v dokumentu velmi věrohodně hrály starší herečky s dětsky vypadajícím obličejem). Někteří diváci zastávají názor, že mužští aktéři jimi byli vyprovokováni, což ovšem není pravda, naopak se v souladu s kodexem tohoto experimentu chovaly velmi cudně a dávaly najevo svoji nevoli vůči různým sexuálním nabídkám. Opakovaně zdůrazňovaly, že je jim dvanáct let a odmítly se svlékat či vykonávat jiné zvrhlé příkazy. Nezanedbatelná část nesouhlasných reakcí pak z toho, co se děje na sítích, viní především rodiče. Fakt, že nesou také svůj díl odpovědnosti, nelze samozřejmě opomenout. Nicméně hlavními viníky jsou ti, co vědomě porušili zákon.

V síti
V síti, FOTO: Milan Jaroš & Distribuce Aerofilms

Skončí u soudu?

Je proto dobře, že snímek „V síti“ neskončil jenom promítáním, ale stále se jím zabývá policie. Ta vyšetřuje několik osob, především kvůli nedovolenému kontaktu s dětmi, ohrožování jejich sexuální výchovy, sexuálnímu nátlaku nebo šíření dětské pornografie. První pachatelé již byli odsouzeni, další na verdikt čekají. Avšak u soudu s největší pravděpodobností skončí i samotný dokument „V síti“. Podle Víta Klusáka totiž německá televize RTL jejich dílo okopírovala. Nejprve prý české filmaře kontaktovala s tím, že má zájem film odkoupit, ale poté, co jí předali kopii, údajně přerušila komunikaci. V březnu pak odvysílala svoji verzi, v níž využila stejný scénář a stejné kulisy. Češi se proto chystají podniknout adekvátní kroky na ochranu svých autorských práv.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz