Od premiéry československé klasiky Dívka na koštěti uplynulo letos v září již dlouhých 48 let. Premiéru měla tato divácky oblíbená pohádka v roce 1972. Kromě hereckých velikánů jako Vladimír Menšík, František Filipovský nebo Stella Zázvorková se v menší roli problémového žáka deváté třídy objevil i Michal Hejný jako Čenda Bujnoch.

Michal Hejný († 41 let)

Michal Hejný se narodil 25. května 1955 a tak by tento rok oslavil 65. narozeniny, zemřel však před čtyřiadvaceti lety v USA. V pohádce Dívka na koštěti si zahrál roli problémového Čendy Bujnocha. Byl to jeho jediný filmový počin, poté měl již jen krátkou epizodní roli v seriálech Žena za pultem a 30 případů majora Zemana (zde nebyl ani uveden v titulcích). Hejný toužil stát se hercem a tak ze Státní konzervatoře v Praze přešel na DAMU, školu však nikdy nedokončil, protože jej vyloučili. Mezi jeho spolužačky patřily například Simona Stašová nebo Jana Paulová. Ve svých 23 letech emigroval do USA. Ve Spojených státech se dostal na hereckou školu Lee Strasberga, ale opět studium nedokončil a vzdal se tak nadobro i své herecké kariéry.

Byl velmi nadaný a dokázal se domluvit šesti jazyky a jednou vystoupil před americkou zpěvačkou Barbrou Streisandovou. Michal Hejný se v Americe nakazil virem HIV, které se následně rozvinulo v AIDS kvůli probíhajícímu virovému onemocnění. Hejný tak 22. října 1996 v Americe umírá.

FOTO: Feťour, licencovaný dle CC 1.0, cs.wikipedia.org
-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz