Od premiéry československé a divácky oblíbené pohádky Dívka na koštěti uběhne letos v červnu již 49 let. Příběh mladé čarodějnice, která již nadále nechtěla žít v pohádkové říši, režíroval Václav Vorlíček, který má na kontě desítky dalších českých pohádek. Dívku na koštěti můžeme dodnes vídat na našich televizních obrazovkách. Co dnes dělají protagonisté a kteří z nich již nejsou mezi námi?

Některé herce jsme mohli vidět v roce 2011 v nepříliš úspěšném pokračování Saxána a Lexikon kouzel. Ne všichni z původního obsazení se však vrátili, a proto se podíváme na to, jak se za uběhlá léta změnili představitelé prvního dílu, tedy Dívka na koštěti. Ve filmu se objevilo také velké množství nám dobře známých tváří v rolích vedlejších, jako například herečky Helena Růžičková, Jaroslava Obermaierová a herci Milan Neděla, Vlastimil Hašek, František Filipovský, Jan Libíček, Lubomír Kostelka, Karel Houska nebo Karel Augusta.

MÍLA MYSLÍKOVÁ († 71 let) – BLÁHOVÁ

Matku Honzy (Jan Hrušínský), paní Bláhovou, ztvárnila česká filmová a televizní herečka a spisovatelka Míla Myslíková. Ta chtěla být nejdříve spisovatelkou, nakonec se však vydala na cestu herectví. Jako většina herců v té době, tak i Míla začínala nejdříve u divadla a až později se dopracovala k filmu. Svého času zvládla natočit i pět filmů ročně. Tuto představitelku především vedlejších rolí můžeme znát např. z filmu Jak svět přichází o básníky (1982) a z několika dalších pokračování jako matku Šafránkovou, nebo její záporná role Matyldy Wassermannové v komedii Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách (1974). Opustila nás 11. 2. 2005 ve věku jednasedmdesáti let.

JOSEF BLÁHA († 70 let) – ŘEDITEL ČARODĚJNICKÉ ŠKOLY

Český filmový, televizní a divadelní herec, dlouholetý člen Divadla na Vinohradech, narozen ve Slovinsku, to je Josef Bláha. Jeho cesta k herectví nebyla lehká. Působil v ochotnickém divadle, avšak během druhé světové války byl tzv. totálně nasazen, a proto studium dokončil až po válce. Za svou dlouholetou práci u filmu a na jevišti ztvárnil víc jak 130 různých rolí. Debutoval v historickém dramatu Jan Roháč z Dubé (1947), kde si zahrál po boku Miloše Kopeckého, pro něhož byla role v tomto filmu rovněž jednou z prvních. Dále jsme jej mohli vidět v komedii Můj brácha má prima bráchu (1975) a v následném pokračování Brácha za všechny peníze (1978). Za zmínku také stojí role vrchního inspektora Josefa Brůžka v seriálu Hříšní lidé města pražského (1968), čtyřrukého ředitele čarodějnické školy v pohádce Dívka na koštěti (1971) nebo akademika Jana Richarda v sci-fi seriálu Návštěvníci (1983). Josef Bláha zemřel 6. 12. roku 1994.

STELLA ZÁZVORKOVÁ († 83 let) – VONDRÁČKOVÁ

Populární česká herečka Stella Zázvorková, kterou můžeme znát např. z filmu Anděl na horách (1955), televizní komedie Medvěd (1961), kde si zahrála po boku Jana Wericha, Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách (1974), Zítra to roztočíme, drahoušku…! (1976), Kolja (1996) nebo z kultovního snímku Pelíšky (1999). Herečka neměla lehký život. S matkou neměla příliš dobré vztahy, počátek její kariéry zasáhla válka a její první a jediné manželství skončilo téměř po jednom roce. Provdala se za úspěšného herce Miloše Kopeckého, se kterým měla dceru Janu. Ta však ve svých pouhých 15 letech spáchala sebevraždu. Navzdory tomu všemu byla Stella velmi energetický a optimistický člověk. S bývalým mužem, Milošem Kopeckým, udržovala velmi dobrý přátelský vztah a považovala jej za celoživotního partnera. Stella Zázvorková za svého života získala cenu Thálie a Českého lva. Opustila nás dne 18. 5. roku 2005.

JANA DRBOHLAVOVÁ († 78 let) – PEŠKOVÁ

Jana Drbohlavová byla českou filmovou, televizní a divadelní herečkou. Úspěšná absolventka DAMU hostovala v Národním divadle již za svého studia. Od roku 1959 začala vystupovat před kamerou. Jejím prvním snímkem byl Život pro Jana Kašpara (1959). Hrála především vedlejší či hostující role. Do povědomí vstoupila především díky roli učitelky Peškové v pohádce Dívka na koštěti (1971). Jana Drbohlavová se také aktivně věnovala dabingu, namluvila např. učitelku na Škole čar a kouzel v Bradavicích, Minervu McGonagallovou. Znát ji můžeme z filmů Ženitba (1976), Svatá hříšnice (1970) nebo Na kometě (1970). Zemřela 27. října 2019.

VLADIMÍR MENŠÍK († 58 let) – UPÍR VE VÝSLUŽBĚ

Snad ani netřeba představovat jednoho z nejznámějších českých herců, moderátorů, vypravěčů a bavičů Vladimíra Menšíka. Málokdo by tuhle velkou osobnost, která se do české kinematografie zapsala s více jak 150 filmy, neznal. Menšík vystupoval převážně ve filmu a televizi, ačkoli se občas objevil i na jevišti. Přesto, že je považován převážně za komediálního herce, dokázal výborně ztvárnit i vážné role. Těžko říct, kolik pořadů za svůj život Vladimír Menšík uváděl. Často uváděl tzv. televizní Silvestr, kde uplatnil své schopnosti baviče. Mezi jeho nejvýznamnější filmové role patří Jořka Pyřk z filmu Všichni dobří rodáci (1968), Alexandre Dumas starší ve filmu Alexandr Dumas starší (1970), pianista Kára z dramatického filmu Ikarův pád (1977) a ve volném pokračování Tažní ptáci (1983). Poslední Menšíkova role byla ve filmu Dobří holubi se vracejí (1988). Vladimír Menšík nás opustil 29. 5. 1988, nicméně tady s námi zůstává alespoň prostřednictvím filmů, které obohatil svým hereckým uměním.

MICHAL HEJNÝ († 41 let) – ČENDA BUJNOCH

Postavu problémového Čendy Bujnocha ztvárnil Michal Hejný. Jednalo se o jeho jedinou větší roli, později se už jen mihl v 17. epizodě seriálu 30 případů majora Zemana (1976) a v seriálu Žena za pultem (1977). Ačkoli se Michal Hejný zprvu toužil stát hercem, nikdy se mu nepodařilo tento obor dostudovat. Z konzervatoře přestoupil na DAMU, ze které byl po čase vyloučen. O něco později proto odchází do zahraničí, konkrétně do USA, kde se ještě jednou pokusil studovat herectví. Ani tentokrát však neuspěje a navždy se vzdává herecké kariéry. Byl velmi nadaný, dokázal mluvit až šesti jazyky a dokonce vystoupil před americkou zpěvačkou Barbrou Streisandovou. Michal Hejný umírá 22. 10. 1996 na následky virového onemocnění HIV.

FOTO: Feťour, licencovaný dle CC 1.0, cs.wikipedia.org

VLASTIMIL ZAVŘEL (66 let) – BOHOUŠ ADÁMEK

Člen Mikyho party „vejlupků“ je Bohouš Adámek ztvárněný hercem Vlastimilem Zavřelem. Jedná se o českého filmového, televizního a divadelního herce. Pocházel z umělecky založené rodiny, a proto není žádným překvapením, že se dal na herectví. Dlouhou řadu let působil v divadle, kde se stal velmi oblíbeným. Jeho neznámější filmové a televizní role jsou ve snímcích Dívka na koštěti (1971) – jedna z prvních a stále velmi úspěšných rolí – dále Tankový prapor (1991), Báječná léta pod psa (1997), televizní seriál Ordinace v růžové zahradě (2005), kde si zahrál podnikatele Jindřicha Valšíka nebo pohádkový seriál Arabela (1980). Vlastimil Zavřel se pohybuje i v dabingu, svůj hlas propůjčil například legendární žluté postavičce Homeru Simpsonovi a taky svéráznému Joeovi z PC hry Mafia II.

JAN KRAUS (67 let) – MIKY ROUSEK

A konečně vůdce party mladých „vejlupků,“ Miky Rousek, dnes již známý moderátor, filmový, televizní a divadelní herec a publicista Jan Kraus. V dnešní době je asi nejvíce známý díky svým talk show Uvolněte se, prosím (2004) a Show Jana Krause (2010). Vidět jsme jej však mohli ve filmech Černí baroni (1992), Musím tě svést (2002) nebo Evžen mezi námi (1981) – kvůli cenzuře se film dostal do povědomí až po roce 1990. Jan Kraus je ženatý s Ivanou Chýlkovou, se kterou má syna Jáchyma. Z prvního manželství má Kraus další dva syny – Davida a Adama. Naposledy se objevil ve filmu Wilsonov (2015). Pravidelně se objevuje ve své talk show Show Jana Krause (2010).

JAN HRUŠÍNSKÝ (65 let) – HONZA BLÁHA

Představitel Honzy Bláhy, Jan Hrušínský, je synem jednoho z nejznámějších českých herců Rudolfa Hrušínského. Jan šel v otcových šlépějích a věnuje se rovněž filmovému, televiznímu a divadelnímu herectví. Je však také ředitelem Divadla Na Jezerce a majitel Divadelní společnosti Jana Hrušínského. Před založením vlastního divadla působil v mnoha známých českých divadlech. Objevil se také v mnoha filmech a seriálech, mezi ty nejznámější patří právě role Honzy Bláhy v pohádce Dívka na koštěti (1971), ale také princ Jaroslav v pohádce Jak se budí princezny (1977), v komedii Můj brácha má prima bráchu (1975) a o tři roky mladším pokračování Brácha za všechny peníze (1978) a mezi jeho seriálové vystoupení patří např. Ludvík Kupec v seriálu Plechová kavalérie (1979) nebo starosta Karel Čeněk v komediálním seriálu Všechny moje lásky (2015). Hostoval také např. v historickém komediálním seriálu Četnické humoresky (1997).

PETRA ČERNOCKÁ (71 let) – SAXÁNA

Česká herečka a zpěvačka, Petra Černocká, známá především díky roli mladé čarodějky z pohádky Dívka na koštěti (1971). Je spíše zpěvačkou než herečkou. Na kontě má sice několik filmů, ale když už se objeví před kamerou, je to spíše v nějakém televizním pořadu. Aktivně vystupuje jako zpěvačka a ve své branži je velmi oblíbená. Titulní píseň k filmu Dívka na koštěti (1971) s názvem Saxána nazpívala právě ona. Roli Saxány si zopakovala i ve druhém pokračování Saxána a Lexikon kouzel (2011). V posledních letech jsme ji mohli vidět např. v pohádce Tři bratři (2014), kde si zahrála sudičku, nebo v rodinné komedii Andílek na nervy (2015), kde si zahrála jednu z hlavních rolí. Je manželkou hudebníka Jiřího Pracného, se kterým občas i vystupuje. Má dceru Barboru Vaculíkovou, která je rovněž zpěvačkou.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

ZAKLADATEL & ŠÉFREDAKTOR