Legendární filmoví tvůrci, Steven Spielberg a George Lucas, spojili své talenty a vytvořili Indiana Jonese, archeologa dovedně se ohánějícího bičem. Indy (Harrison Ford) je pověřen vládou Spojených států, aby našel Archu úmluvy se zvláštní mystickou silou, kterou chtějí získat pro své nekalé cíle nacisté. Indy uzavírá spojenectví s Marion Ravenwoodovou a tato dvojice spolu prožívá jedno strhující dobrodružství za druhým. Indiana Jones se rychle stal jedním z nejpopulárnějších filmových hrdinů. A tak, ať již vidíte Dobyvatele ztracené archy po prvé nebo po stoprvé, prožíváte vzrušující dobrodružství s nimi. Je to jedno z nejlepších filmových dobrodružství všech dob! Snímek Indiana Jones a dobyvatelé ztracené archy vysílá televize Prima v neděli 04.07.2021 ve 20:15 a o den později Prima MAX v 15:05.

-reklama-


Příběh vymysleli režiséři George Lucas a Steven Spielberg během pobytu na Havajských ostrovech roku 1977. Steven chtěl původně natočit bondovku, ale práva vlastnila společnost EON Productions a George mu nabídl „ještě lepší postavu,“ než je James Bond. I když za nápadem stál hvězdný tým Spielberg a Lucas, tak ho postupně odmítlo natočit každé studio v Hollywoodu. Po delším přemlouvání se natáčení ujal Paramount.

Scenárista a producent George Lucas původně s Harrisonem Fordem, se kterým nedlouho předtím dotočil první tři pokračování série Hvězdné války, spolupracovat nechtěl. Roli Indiana Jonese ale odmítli Nick Nolte, Steve Martin, Chevy Chase i Jack Nicholson. Harrison Ford byl obsazen pouhé tři týdny před začátkem natáčení. Protože jméno hlavního hrdiny mělo znít co nejvíce americky, bylo ve hře například příjmení Smith. Na Jones bylo jméno hrdiny pozměněno až v první den natáčení.

Indiana Jones a dobyvatelé ztracené archy, FOTO: Distribuce FTV Prima

Část filmu se natáčela v Tunisu, kde George Lucas točil snímek Star Wars: Epizoda IV – Nová naděje (1977). Scény z Káhiry se ve skutečnosti natáčely v historickém centru známého tuniského města Kairouan. Je to zajímavé z toho pohledu, že architektura tohoto města s bílými fasádami a modrými doplňky nemá s Káhirou nic společného.

Úvodní scéna s valící se koulí je převzata z komiksového dobrodružství strýčka Skrblíka a jeho synovců autora Carla Barkse. Lucas a Spielberg tak vzdali hold těmto kresleným příběhům, na kterých vyrůstali. Aby Spielberg získal v úvodní scéně záběr podle svých představ, musel Ford utéct před 130 kilogramovým balvanem ze skelné vaty desetkrát. Zvuk valícího se kamene je záznamem zvuku Hondy Civik valící se ze svahu.

Aby bylo možné natočit scénu na střeše domu Sallaha (John Rhys-Davies), členové štábu museli z domů ve městě Kairouan v Tunisku odstranit tři sta televizních antén, které by v příběhu z roku 1936 nepůsobily přirozeně.

Kostymérka Deborah Nadoolmanová chtěla, aby Indyho oblečení vypadalo důvěryhodně, a tak ošoupala sako drátěným kartáčem a nechala lidi sedět na jeho klobouku. Indyho vesta byla původně nová, tým, který se staral o kostýmy, ji musel „obnosit“ a navíc ji mít připravenou v deseti variantách. Indianu Jonesovi nikdy ve filmu nespadne klobouk. Byl to záměr, protože by se na takový záběr špatně navazovalo. Stal se z toho posměšek, že ho má celou dobu na hlavě. Klobouk držel díky oboustranné lepicí pásce.

Revolver Indiana Jonese je The Smith and Wesson 1917 Stembridge. Tato zbraň doprovází hrdinu i v ostatních dílech. Bič hlavního hrdiny byl vyroben z vyčiněné klokaní kůže. V roce 1999 byl na aukci v Londýně vydražen za 43 000 amerických dolarů.

Kde Indy přišel k jizvě? Je to skutečné zranění Harrisona Forda z dopravní nehody v šedesátých letech. Zranění si odnesl i z filmového natáčení – během scény, kdy Indyho táhne náklaďák si pohmoždil žebra.

Jako dabléři Harrisona Forda byli použiti tři různí kaskadéři: Vic Armstrong pro jízdy na koni, Martin Grace pro pády a Terry Leonard pro scény s náklaďákem. Aby měl kaskadér Terry Leonard při zaskakování za Harrisona Forda ve scéně „ručkování“ pod náklaďákem nad hlavou více místa, opatřili filmaři vůz zvednutým podvozkem a na silnici vykopali mělký příkop.

Ve scéně s hady lze kromě kobry vidět i jiné druhy, například krajtu nebo beznohého ještěra slepýše. Celkem jich tam bylo 7 000, navíc je ještě doplňovaly nařezané hadice, aby to vypadalo, že je plazů víc. Kobra byl jediný jedovatý had ve filmu, jednoho člena štábu však pokousala krajta. Harrison Ford neměl problémy s obrovskými stonožkami, tarantulemi anebo hady. Ve scéně, kdy po Indym vyjede kobra, dělila herce a nebezpečného hada skleněná deska. Had opravdu na sklo vystříkl jed.

Snímek se v roce 2008 v žebříčku nejlepších filmů všech dob časopisu Empire dostal na 2. místo. V roce 2014 už ale klesl na 9. příčku. Americký filmový institut (AFI) dosadil v roce 2007 snímek na 66. místo mezi největšími filmy všech dob.

Zdroj informací: imdb.com, FTV Prima

-reklama-