Jestli to máte stejně jako milióny lidí po celém světě, asi budete mít občas pocit, že žijete v nějakém sci-fi filmu. Podle množství virtuálních šťastných hodinek, webinářů o práci z domova a online hraní by se dalo soudit, že společnost je jednou nohou v digitálním světě. Lidé si evidentně hledají nové způsoby, jak každým rokem čím dál víc posouvat hranice technologií, a i když to může být zajímavé, zároveň to někdy působí jako nudná dystopie.

Sedět každý den před monitorem se časem ohraje a přemíra „virtuálního života“ vrhá řadu lidi stavu nudy. Večery trávené venku nahradily videochaty. Pokec v kuchyňce nahradily videokonference. Lidé se scházejí u virtuálních deskovek, hrnou se do online kasin a sledují živě přenášené koncerty, ale zábavě naživo se to nevyrovná. I když je role technologií ve společnosti ohromná, buďme k sobě upřímní. Někdy je to docela nuda.

Sci-fi filmy proto mohou představovat skvělý způsob, jak tenhle stereotyp rozbít. Jsou nadupané akcí, dobrodružstvím, strhujícími zvraty, zajímavými postavami a svůdnými speciálními efekty. Chcete-li uniknout z každodenní rutiny, není lepší cesty, než se nechat unášet epickým sci-fi filmem.

Slavná jména science fiction světa známe všichni – Star Wars, Star Trek, Strážci galaxie atd. Ale existuje spousta dalších klenotů, které jste nejspíš v kině nezachytili. Některé sci-fi filmy pocházejí z malých, nezávislých produkcí a nikdy se nedostanou na velké plátno. Ostatní nemají komerční úspěch kvůli neférové kritice, a tím pádem projdou bez povšimnutí. V tomto článku se podíváme na pět sci-fi filmů, které jste zřejmě neviděli, protože byly podhodnocené.

1. Na hraně zítřka

„Na hraně zítřka“ je akční film s parádními zvláštními efekty, unikátním příběhem a hvězdným obsazením. Díky tomu měl poměrně slušný komerční úspěch, a dokonce uspěl i u kritiků. Přesto však řada lidí tento snímek neviděla, a to ani fanoušci sci-fi. Možná je to tím, že Tom Cruise může leckomu přijít moc „áčkový“, nebo tím, že opakování jednoho a toho samého dne pořád dokola může evokovat film „Na Hromnice o den více“. Pokud jste tento film ale dosud neviděli, rozhodně stojí za zhlédnutí. Dokonce se vedou diskuze o natočení pokračování, které by mělo podtitul „Live, Die, Repeat and Repeat“.

2. Vyměřený čas

Navzdory atraktivnímu obsazení a zajímavému příběhu se „Vyměřený čas“ dočkal smíšených reakcí, když v roce 2011 vyšel. Film se odehrává ve světě, kde lidé přestanou ve věku 25 let stárnout. Když dosáhnete věku 25 let, spustí se odpočet a za rok zemřete. Háček je v tom, že si můžete ve skutečnosti čas dokupovat, takže můžete žít tak dlouho, dokud na to budete mít peníze. Tím se rozehrává strhující příběh světa, kde lidé žebrají, půjčují si, kradou a dokonce hrají hazardní hry, jen aby získali více času. Je to jízda a rozhodně stojí za zhlédnutí, smíšeným recenzím navzdory.

3. Valerian a město tisíce planet

Valerian sklidil spoustu negativních ohlasů za nezajímavé postavy a mnozí lidé ho považovali za nevkusný a „přes čáru“. Přesto všechno je ale vizuálně strhující a příběh má spád. Jako u řady sci-fi filmů je důležité odložit předsudky a prostě se do toho ponořit; příběhová linie je neskonale nápaditá a mnohé postavy působí jako klišé a možná trochu hloupě. Ale i právě díky tomuhle je film tak zábavný; akce se tu nezastaví, postavy jsou střelené a pro fajnšmekry se tu najde i milostný příběh. Tenhle film je taková ta „tajná neřest“, kterou ocení lidé, co si chtějí dát popcorn a prostě si užívat vesmírné dobrodružství.

4. Temný obraz

„Temný obraz“ je film na motivy románu Phillipa K. Dicka, který vykresluje dystopickou budoucnost se zapojením drog. Přestože snímek sklidil převážně kladné recenze, komerčního úspěchu se nedočkal. Jestli jste ale ujetí na sci-fi, pak rozhodně patří k těm, které musíte vidět. A to nejen kvůli tomu, že Dick je legendární spisovatel sci-fi, ale protože film využívá určitou formu rotoskopie k vytvoření psychedelických, intelektuálních vizuálů, které perfektně ladí s příběhem, kde je všechno zdánlivě rozmazané a skutečnost je spíš neuchopitelným konceptem.

5. Pozemšťan

Film je označován jako „intelektuální sci-fi“ a přiléhavější popis snad vymyslet nelze. Na rozdíl od ostatních filmů z tohoto seznamu nečekejte v tomto klenotu šílené speciální efekty ani hvězdné obsazení. Celý film se víceméně odehrává v jednom a tom samém domě. Dialogy jsou tak působivé, že se divák nestačí divit, když hlavní postava prozradí, že je ve skutečnosti 14 000 let stará. Tento film je vyprávění dovedené k dokonalosti, nicméně pokračování už tak podmanivé nebylo.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

Jiří Kučera
ZAKLADATEL & ŠÉFREDAKTOR