Scott Derrickson je člověk, který dokázal jako režisér vytvořit nadprůměrnou filmovou adaptaci komiksové postavy Dr. Strange a přenést ji na stříbrná plátna. Nyní ale z postu dobrovolně odešel, a to kvůli tvůrčím neshodám se samotným Marvelem. Co se stalo?

V pořadí již 14. marvelovský snímek si hned týden po filmové premiéře odnesl velice kladné ohlasy. U zahraničních diváků obstál na 7,5/10 a u těch českých si vysloužil na čsfd krásných 76% – a není divu. Postava Stephena Strange patří rozhodně k těm nejoblíbenějším. Pro ty, kteří snímek z roku 2016 doposud neviděli, jde o příběh neurochirurga Stephena Strange, který při autonehodě přijde o možnost používat ruce. Poté, co jej klasické způsoby lékařství zklamou, se rozhodne zamířit do vzdáleného místa Kamar-Taj, kde učiní mimořádný objev. Toto místo není pouze ozdravnou síní, nýbrž se zde řeší boj světa s temnými silami, do kterého se Strange bude muset zapojit.

Zcela jistě je úspěch snímku připisován ale také Benedictu Cumberbatchovi (Hawking, Sherlock, 1917), ovšem kromě něj se ve filmu objevuje také Tilda Swinton (Suspiria, Letopisy Narnie) či Mads Mikkelsen (Arctic, Hannibal). Právě úspěch je to, co donutilo nejenom Derricksona, nýbrž také i zbytek tvůrčího týmu začít pracovat na pokračování. Trvalo to sice 4 roky, než jsme se konečně dozvěděli zprávu o počátečních přípravách na natáčení. Mnoho lidí si myslelo, že role režiséra (a že to tak u marvelovských filmů většinou bývá) zůstane stejná, nicméně tomu tak nebude.

Derrickson zprávu o změně pracovní pozice ohlásil na Twitterovém účtu. Místo režiséra se tak zapojí jako hlavní producent. Dle jeho slov opustil režisérské křeslo pro tvůrčí neshody – těžko říct, co si pod tím představit. Že by příliš mnoho CGI (digitálních efektů), nebo naopak málo? Přece jen si postava nejmocnějšího kouzelníka na světě pohrává s realitami a v prvním díle se to efekty jen hemžilo. A nebo se to týká zcela něčeho jiného.

Tato situace se v minulosti u Marvelu již odehrála – přesněji u filmového režiséra Jamese Gunna, který si vzal do parády Strážce Galaxie – komiksovou skupinu hrdinů plující kosmem a hledající všelijaká nebezpečí. Po dvou natočených dílech byl Gunn nečekaně vyhozen za několik let staré tweety, kdy si například dělal srandu z malých dětí, onanie nad Justinem Bieberem a podobně. Tohle všechno obralo oblíbeného režiséra o možnost příprav třetího pokračování, ačkoliv se za svou minulost již několikrát veřejně omluvil.

Přešel tedy ke konkurenčnímu studiu Warner Bros, začal natáčet nový Sebevražedný oddíl (2021) a když Disney, potažmo Marvel viděl, že se James Gunn ve filmovém průmyslu neztratil, nabídlo mu post režiséra u třetích Strážců Galaxie zpět – a ten jej s určitou nejistotou přijal. Kvůli tomu se ale bohužel posunula samotná premiéra filmu v kinech o několik let.

A co Vy, čtenáři? Těšíte se na pokračování Dr. Strange s dechberoucím podtitulem „In The Multiverse of Madness?“ Druhý díl o nejmocnějším čaroději světa zavítá do českých kin 6.5. 2021

-reklama-