Bez nadsázky můžeme konstatovat, že moderní technologie ovládly svět. Nalezly cestu do každé domácnosti, do každého oboru, odvětví či jiné lidské činnosti. Je pro nás nepředstavitelné žít ve světě, kde by tyto moderní vymoženosti neexistovaly. Zlehčují nám život, pomáhají nám urychlovat naši práci, obstarávají nám zábavu. Avšak kromě obrovských a nesporných výhod mají rovněž své stinné, temné stránky. Netflix se v tomto dokumentu zaměřil na sociální sítě a jejich dopad na každodenní život lidí.

Netflix se kromě vlastní filmové produkce pustil rovněž do dokumentárních vod a na svém kontě má několik více či méně úspěšných sérií. Sociální dilema, natočené částečně jako dokument a částečně jako drama, se snaží lidem přiblížit, jak negativně mohou působit sociální sítě na chování lidí. Kromě možnosti snadné komunikace či sebeprezentace v nich totiž probouzí i závist či žárlivost, potlačuje sociální funkce a v neposlední řadě také zažehává nezdravou závislost na sledování zářících obrazovek. Zcela jiným problémem je pak zneužívání dětí a mladistvých, kterému se věnuje úspěšný snímek V síti.

FOTO: Netflix

Netflix si pro svůj dokument vybral několik odborníků, převážně tedy bývalých pracovníků Googlu, Pinterestu či Facebooku a zeptal se na jejich názor ohledně škodlivosti sociálních sítí. Přiznávali, že těmto gigantům jde v prvé řadě o to nutit lidi sledovat nové statusy, podsouvat jim reklamy a pomocí přesně vypočítaných algoritmů jim servírovat takový obsah, který je přiměje strávit na sítích co nejdelší možný časový úsek. Lidé, tedy uživatelé, si na sociálních sítích nekupují produkty, nýbrž se jimi sami stávají. A tyto technologické společnosti pak pomocí agresivních obchodních modelů tyto „produkty“ ždímají, jak jen to je možné. V prvé řadě tedy jde o zisk a teprve poté o odpovědnost za dopady na společnost. Účastníci dokumentu rovněž přiznávají, že i oni byli na technologiích závislý a těžko se jim tohoto zlozvyku zbavovalo.

Netflix však nezůstává pouze u výpovědí aktérů, v prostřizích divákům pomocí jednoduchého filmečku metaforicky ukazuje, jakým způsobem to ve skutečnosti funguje a jak to vypadá v rodině takového závislého, jež začne kašlat na svět kolem sebe a dostává se do problémů.

Sociální dilema je film, který stojí za pozornost. Interaktivně vypráví o negativních dopadech sociálních sítí, pokud jim člověk věnuje příliš mnoho času, na druhou stranu však dodává, že technologie mají své nesporné výhody, pouze se s nimi musí umět vhodně pracovat.

Dokument je možné shlédnout na streamovací službě Netflix s českými titulkami.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz