Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii

Režisérka, scenáristka a producentka v jedné osobě Zita Marinovová se soudě podle názvu filmu Román pro pokročilé snažila navázat na Román pro ženy (2005) režiséra Filipa Renče a na Román pro muže (2010) Tomáše Bařiny. Tyto filmy měly punc a šarm zkušeného spisovatele Michala Viewegha, který se podílel i na scénářích. Film Román pro pokročilé uvede TV Nova v pátek večer, v reprízách poté v neděli odpoledne či v pondělí na Nova Cinema.

Podle pracovních názvů filmu Anděl v pokušení a Ďábel na horách by se mohlo také zdát, že paní režisérka Marinovová se nechala inspirovat i slavnou komedií Anděl na horách s Jaroslavem Marvanem z roku 1955, kde šlo také o záměnu osob. Román pro pokročilé se totiž drží osvědčeného, mnohokrát vyzkoušeného a divácky vděčného příběhu dvou sousedů, kteří si dělají nejrůznější naschvály, aby se pak díky klasické záměně (zde způsobené anonymním dopisováním na internetu) do sebe zamilovali, aniž tuší, kdo je kdo. Když vše díky televizní reportáži praskne a oni se rozzuřeni rozejdou, nikoho už nepřekvapí, že nakonec jejich vztah skončí happy endem.

Hvězdou filmu je Marek Vašut v hlavní mužské roli bývalého univerzitního profesora Rudolfa Anděla, nenapravitelného sukničkáře, který sebou hned zpočátku při příjezdu před horský hotel, kde si zničí ve sněhu svoje ručně šité polobotky z pravé kůže, dvakrát třískne o zem, aby bylo jasné, že se budeme smát. Chaplin to sice uměl mnohem lépe, ale Rudolf se vše snaží dohonit tím, že jeho každá druhá věta je vlastně vtipem, převedeným do dialogu, a snaha o vtipné hlášky je vlastní i ostatním postavám.

Například Rudolfova exmanželka Marie (Vanda Hybnerová), která Rudolfa obere o úplně všechny peníze, dům i auto, a celý film se mu snaží co nejvíce uškodit, nám hned na začátku sdělí, že „kdo nemá exmanžela, neví, co je peklo“. Rudolfův bratr Arnošt (Miroslav Etzler), šéf hotýlku Moninec, se nebojí ani tvrdšího kalibru: „Teď podržíš ty jí, večer ona tobě…“ A Jitka Čvančarová, jež hraje drsnou majitelku konkurenčního horského Penzionu Čertovka Evu Blažkovou, zvanou Bláža, anebo také „mrcha odvedle“, znalecky dodá: „Vnitřní krása je skvělá věc, ale make-up je make-up.“

Pro fanoušky Marka Vašuta bude asi vzrušující vidět jej v jednom záběru jen v pruhovaných slipech (i když v podobném „outfitu“ se objevil už ve dříve vzpomenutém Románu pro ženy). Nicméně jeho mužného zjevu si, jak se zmínila v jednom rozhovoru, užila především mladá Dominika Myslivcová, která ve filmu hraje menší roličku blonďaté lyžařky, a také nazpívala a Martinem Maxou jednu písničku. Vašut byl prý totiž jejím dívčím idolem, a tak si společné scény s ním doslova vychutnala.

Ale i Vanda Hybnerová (hrála mimochodem i v Románu pro muže) prohlásila, že si s Markem ve skutečnosti velice rozuměli a protože mají stejný styl humoru, hodně se při natáčení nasmáli. To ostatně potvrdil i Miroslav Etzler, který rovněž nikdy žádnou legraci nezkazí: „Hodně jsme se u toho bavili. Hraju prostopášného alkoholika, takže jsem vlastně nehrál. Čerpal jsem ze své minulosti a šlo to dobře.“

Nakonec i filmový profesor Rudolf Anděl učil svoje studenty: „Směj se na svět a svět se bude smát na tebe.“

Zdroj: TV Nova

-reklama-

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

ZAKLADATEL & ŠÉFREDAKTOR