Přestože zpočátku působila nová privátní zpravodajská stanice „CNN Prima News“ jako projekt, jemuž hrozilo, že kvůli nízké sledovanosti možná brzy skončí, v období předvolební kampaně, i po ní, ukázala, že se může stát velmi významnou protiváhou veřejnoprávního kanálu ČT24. Ve srovnání s ním se totiž nebojí dávat prostor osobnostem, zastávajícím odvážné či kontroverzní názory nebo otvírat různá tabu. Divákům tak často nabízí podstatně více informací.

-reklama-


Ve srovnání s „politicky korektní“ Českou televizi například mnohem otevřeněji a obšírněji řeší současný stav hlavy státu. Do diskusního pořadu 360° si CNN Prima NEWS nedávno pozvala psychiatričku Džamilu Stehlíkovou, bývalou ministryni pro lidská práva. Právě ona prozradila o zdravotním stavu prezidenta mnohem více než lidé z jeho blízkosti. Ti naopak většinou opakovaně mlží.

Lidská tragédie

Podle Stehlíkové trpí Miloš Zeman tak vážnými potížemi, například závislostí na alkoholu, že v současné době není schopen svoji funkci vykonávat. Na druhé straně však vůči Miloši Zemanovi projevila hluboký soucit, když prohlásila, že těžce nemocný člověk potřebuje adekvátní péči a je nutné ho vysvobodit z politických půtek. „Pan prezident, to je lidská tragédie,“ nechala se slyšet v 360° na CNN Prima NEWS.

Ještě otevřenější byl ve stejném publicistickém pořadu neurolog Martin Jan Stránský. Ten se nechal slyšet, že Miloš Zeman se nachází ve stavu, kdy se již nebude schopen do funkce vrátit. „Je to strašně smutná situace, převážně i pro pana prezidenta, který se stal našim nejdůležitějším pacientem,“ uvedl. A také on, podobně jako Džamila Stehlíková, je přesvědčen, že prezidentovy potíže souvisí s alkoholem a neměl by proto ve své funkci pokračovat. „Klinický stav je takový, že jakmile se pacient jako pan prezident dostane do určité fáze dekompenzace, týkající se jeho životního stylu a alkoholu, tak tyto incidenty a jeho cesty do nemocnice se stanou čím dál častější. A bohužel, ten organismus je v takové formě, že už se jen tak nedá dohromady.“ Z tohoto důvodu je nutné, aby se co nejvíce šetřil a léčil se.

Nic nevymámil

V naprostém kontrastu s touto otevřeností se odehrával rozhovor, který vedl moderátor Jakub Železný v publicistickém pořadu ČT 24 „Události, komentáře“ v neděli večer. Zatímco diváci na stejném kanále již poněkolikáté slyšeli nic neříkající stanovisko prezidentova ošetřujícího lékaře, Železný opatrně vyzvídal, zda jeho hosté ve studiu, čtyři lídři politických stran, mají o zdravotním stavu Miloše Zemana nějaké bližší informace a přitom se dušoval: „Já to z vás nechci nijak mámit, ale přece jenom je to hlava státu.“ A také z politiků nic nevymámil, než opakované ujišťování, že si všichni přejí, aby se prezident co nejdříve uzdravil a že žádné bližší informace nemají, což je samo o sobě skutečně alarmující. Ministr Karel Havlíček se dokonce snažil diváky přesvědčit, že když „v úterý nebo ve středu“ s prezidentem telefonoval, komunikoval prý bez větších problémů. Neopomněl přitom zmínit, jak dobrou má Miloš Zeman paměť.

Jakmile došlo na možné aktivování „článku 66“ Ústavy (možnost zbavení prezidentských pravomocí), Železný ustrašeně toto téma uvedl slovy: „Já doufám, že to teď nebude znít jakkoliv necitlivě, omlouvám se, je to opravdu citlivá záležitost. Snažil jsem být maximálně citlivý, omlouvám se, snad se na mě nezlobíte, že jsem se na to zeptal. Nemám z toho radost.“ Poté se omluvil ještě několikrát a dokonce dal najevo obavy, že za tyto otázky schytá spoustu kritiky. A to přesto, že většina odborníků se shoduje, že veřejnost má právo se dozvědět, v jakém stav se hlava státu nachází.

Zdroje informací: Události Komentáře (Česká televize) a 360° (CNN Prima NEWS)

-reklama-

Adéla Hofmanová
Adéla Hofmanová vystudovala žurnalistiku a věnuje se především kulturní publicistice. S webem TV guru externě spolupracuje od roku 2020 a za tu dobu publikovala téměř tisíc příspěvků, které si přečetlo přes padesát milionů čtenářů. Snaží se je upozorňovat na kvalitní televizní pořady a naopak si bere na paškál brak, které tuzemské i zahraniční kanály produkují stále víc.