Podle mediálních odborníků jsou právě probíhající americké prezidentské volby tou největší reality show na světě. A kdo ji sleduje na televizních obrazovkách, ať tuzemských či zahraničních, dá jim za pravdu. Navíc jde o show velmi napínavou. Nikdo, ani hlavní aktéři, ani publikum, totiž stále netuší, jak nakonec dramatický souboj dopadne a kdy skončí.

Letošní americké volby přináší množství vášnivých střetů nejen mezi kandidáty samotnými, ale také jejich voliči. Jeden z nich nabídl v noci z úterý na středu veřejnoprávní kanál ČT24.

V celonočním speciálu, nazvaném Americká volební noc 2020, odvysílal i několik velmi zajímavých rozhovorů přímo ze Spojených států. Redaktor Martin Řezníček například na střeše České národní budovy v New Yorku přivítal spisovatelku Martinou Formanovou, manželku nedávno zesnulého režiséra Miloše Formana.

Přiznala se, že ona sama dala hlas Joe Bidenovi a zdůraznila přitom: „Jsem demokratka tělem a duší ve všech kategoriích.“ Uvedla rovněž, že Bidena navíc volila proti Donaldovi Trumpovi: „Nemám ho ráda jako člověka, protože je příliš negativní na můj vkus, nevidím žádné výsledky, jen spoustu nesplněných slibů a rozjitřenou společnost, kterou stále více rozděluje,“ postěžovala si. Rozhodně se však neřídí zásadou, čím hůř tím líp, přeje si naopak, aby byla Amerika zemí, která prosperuje.

Od zvolení Joe Bidena si proto hodně slibuje: „Pokud se Biden stane prezidentem, bude trochu takovým farářem, kazatelem té naší vesnice, který předstoupí před lidi a bude schopen je sjednotit.“ Je také přesvědčená, že Biden je člověkem, jenž bude naslouchat nejlepším odborníkům a řídit se jejich radami, zatímco Trump je nerespektuje.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Lenka Hatasova (@hatasovalenka),

Šokovaná Olga

Na její slova reagovala (na dálku z Floridy) další známá česká vdova, žijící dlouhá léta v Americe, Olga Matušková, manželka zpěváka Waldemara Matušky. Jako volička Donalda Trumpa se netajila svým rozhořčením: „To, co jsem slyšela od paní Formanové, tak to je prostě neuvěřitelné, že člověk, který tady žije a utekl z komunistické země, může toto všechno říci.“ Podle ní naprostá většina Američanů Trumpa miluje, zatímco devadesát procent médií ho očerňuje. „Je prokázáno že splnil nejvíce ze všech prezidentů, kteří v kampani něco slibovali,“ obhajovala současného amerického prezidenta rázně.

A žádnému se prý nepodařilo, aby na něj desítky tisíc lidí volali My tě milujeme!“ Zároveň si myslí, že demokratická strana už není demokratická, existují v ní komunistické frakce, vyznávající marxismus. O Joe Bidenovi dokonce hovořila jako o „soudruhovi“. Připomněla, že v politice působí více než 47 let a nedokázal nic, akorát sponzorovat zákony proti černochům. Na otázku moderátora, co by udělala, kdyby volby nakonec přece jenom Joe Biden vyhrál, se netajila černým scénářem. Obává se, že v tom případě tak jedinečná země, jakou je Amerika, padne, protože demokraté chtějí vše změnit, soudnictví i ústavu.

Malý zázrak

České televizi se v tomto případě podařil malý zázrak. I když všechny české televizní stanice vysílají na téma amerických voleb nekonečné množství informací či rozhovorů, v nichž vystupují nejrůznější insideři, politici a politologové, nikdo z nich nedokázal dva tábory voličů, rozhodujících o příštím americkém prezidentovi, reprezentovat tak výstižně a upřímně, jako dvě slavné české vdovy.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz