Česká televize právě vysílá unikátní dokumentární cyklus, nazvaný Dynastie Kennedyů. Mapuje pohnutou historii jednoho z nejslavnějších rodinných klanů na světě, jehož členové výrazně ovlivnili politickou scénu Spojených států amerických. Ve stínu bohatství, moci a slávy se však skrývají temná tajemství, která se teprve postupem času vynořují z archívů. Mimo jiné ukazují, co vše byli Kennedyové schopni udělat, aby dosáhli svého.

Již první díl cyklu, odvysílaný minulý týden, prozradil, jak krutou daň Kennedyové nakonec za život na výsluní zaplatili. Zakladatel tohoto vlivného klanu, Joseph Kennedy, se stal typickým představitelem amerického snu. Syn irského přistěhovalce získal značné jmění nejen díky mimořádnému podnikatelskému talentu, ale i důležitým kontaktům.

Podnikal v realitách, filmovém průmyslu a v neposlední řadě obchodoval s alkoholem. Svého času patřil ke dvaceti nejbohatším mužům USA, ale dokázal se prosadit i politicky, když získal prestižní post amerického velvyslance ve Velké Británii. To už byl miliardářem a obletovanou celebritou s pověstí sukničkáře.

Ubohá Rose

Jenže, právě tato funkce mu nakonec značně pošramotila renomé (především kvůli přílišné vstřícnosti vůči nacistickému Německu a neskrývanému antisemitismu). Musel se vzdát snu, že se stane prvním katolickým prezidentem USA, a tak vsadil na své syny. Umanul si, že se prezidentem bude ten nejstarší, Joseph Patrick Kennedy junior a obětoval tomu nejen značné finanční částky, ale i vlastní děti. Aby se na veřejnosti vždy ukazovaly v tom nejlepším světle, potřeboval se zbavit mentálně retardované dcery Rosemary, narušující image dokonalé rodiny. Poté, co ji Joseph Kennedy (bez vědomí manželky Rose), nechal tajně provést závažnou operaci mozku, tzv. lobotomii, byla ubohá dívka umístěna do ústavu pro duševně choré a celých dvacet let ukrývána před světem. Teprve, když její otec utrpěl mozkovou mrtvici, mohla se konečně vrátit domů.

Embed from Getty Images

Smrtící štafeta

Ještě tragičtější jsou osudy jeho dalších potomků. Joseph junior zahynul během druhé světové války při letecké nehodě ve věku pouhých devětadvaceti let. Letecká nehoda se poté stala osudnou osmadvacetileté dceři Kathleen. Sen o tom, že bude některý z Kennedyů zvolen prezidentem USA, nakonec naplnil jeho mladší syn John (1917-1963), jehož život však předčasně ukončil atentát, který na něj byl spáchán v Dallasu, kam zamířil na předvolební kampaň. Totéž potkalo o pět let později i populárního senátora Roberta Kennedyho (1925-1968), otce jedenácti dětí (na snímku níže vlevo).

Embed from Getty Images

Tím ovšem prokletí Kennedyů zdaleka neskončilo. Na následky letecké nehody zahynul též syn prezidenta Kennedyho John junior, mimochodem úspěšný novinář a vydavatel. V letadle, které sám pilotoval v nepříznivém počasí, našla smrt i jeho krásná novomanželka. O pár let později zemřeli dva synové Roberta Kennedyho, David se předávkoval drogami, zatímco Robert se smrtelně zranil při lyžování v Alpách.

Podle nejnovějších informací pokračuje série předčasných úmrtí i v další generaci Kennedyů. Letos se například utopila vnučka Roberta Kennedyho, Maeve, společně se svým malým synem.

Dokumentární sérii mohou diváci sledovat každé úterý večer na ČT2.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz