Elizabeth Olsen, která momentálně exceluje jako Wanda Maximoff v seriálu WandaVision na Disney plus, slaví 16. února své dvaatřicáté narozeniny. Marvel Studios ji roku 2015 dostalo do povědomí celého světa, filmový debut však přišel o pár let dříve. Pojďte se podívat na život ,,Lizzie“, která rozhodně nestojí ve stínu bývalých dětských hereckých hvězd Mary-Kate a Ashley.

Herečkou se stala již v dětství

Elizabeth Chase Olsen se narodila 16. února 1989 v městské čtvrti Sherman Oaks v Kalifornii. Její matkou je osobní manažerka Jarnette a otcem realitní agent David Olsen. Má starší sestry Mary-Kate a Ashley, které zejména v 90. letech zářily na televizních obrazovkách v nejrůznějších filmech a seriálech. Také má staršího bratra Trenta a 2 další nevlastní sourozence. Rodina se pyšní norsko-anglickým původem. Na snímku níže je Elizabeth uprostřed.

Embed from Getty Images

Už odmala byla vedena k umění a pravidelně docházela na hodiny baletu a zpěvu. Po dovršení 11 let získala malou roli po boku dvojčat v rodinné komedii Jak byl dobyt západ a rovněž účinkovala v hudební minisérii The Adventures of Mary-Kate & Ashley. Následovala účast na konkurzech do větších filmových rolí včetně akční série Spy Kids, ovšem nebyla vybrána a později prohlásila, že je vlastně ráda, neboť nechtěla nést břemeno dětské herecké hvězdy po vzoru sester. Roku 1996 se její rodiče rozvedli.

Vzdělání jako součást života

Po mateřské škole přešla na Campbell Hall School v severním Hollywoodu. Poté, co složila zkoušky, její další kroky směřovaly na soukromou vysokou školu mediálních umění v New Yorku. Roku 2009 strávila semestr na dramatické konzervatoři v Moskvě skrze divadelní scénu ve Waterfordu. Cestování Elizabeth opravdu baví a stejně tak i studium. Právě díky těmto programům byla schopna podstoupit další lekce herectví, které ji později nasměrovaly k branám Hollywoodu.

Od roku 2011 vstříc Hollywoodu

Náročné studium se vyplatilo a roku 2011 už Olsen hrála v celovečerním thrilleru Martha Marcy May Marlene zabývající se návratem dívky ze sektářské komunity do normálního života. Snímek získal nejenom perfektní hodnocení, ale řadu ocenění převážně díky dechberoucímu výkonu Elizabeth. Dále účinkovala ve filmech Silent House, Červená světla, Svobodná umění a Very Good Girls. Když jí bylo čtyřiadvacet let, získala hlavní roli v mysteriózním thrilleru Oldboy, který je zároveň remakem původního titulu z roku 2003.

O rok později si střihla vedlejší roli po boku Bryana Cranstona a Aarona-Taylora Johnsona ve sci-fi projektu Godzilla, který je rebootem stejnojmenné japonské klasiky. S hereckým kolegou a přítelem Johnsonem se však neviděla naposledy, protože roku 2015 byli oba obsazeni do Avengers: Age of Ultron jako sourozenci Maximoffovi. Elizabeth se poté stala právoplatnou součástí tzv. MCU (Marvel Cinematic Universe) a v roli Wandy Maximoff/ Scarlet Witch ji můžeme vídat i nyní v seriálu WandaVision běžícím na streamovací službě Disney plus. Postavu si zahraje také v pokračování Doctora Strange: In the Multiverse of Madness. Dále okusila účast v dramatech Větrná řeka, Spatřil jsem světlo či Sorry for Your Loss. Kromě herectví se Elizabeth ráda věnuje hraní volejbalu, vaření indických pokrmů a poslechu hudby.

Embed from Getty Images

Ocenění a nominace

Elizabeth Olsen byla za celou svou hereckou kariéru 38x nominována na různá ocenění včetně cen BAFTA, Hollywood Awards, GALECA či GOTHAM Awards. Dohromady se jí podařilo zvítězit 14x.

Ze všeho nejvíc na filmovém plátně kvituje právě Scarlet Witch. Postava si ve filmech prošla mnohými ztrátami a napříč jednotlivými filmy se z ustrašené hrdinky stala jedna z nejsilnějších komiksových postav vůbec. Zamlouvá se jí povaha a také odvaha postavy, která si svůj komiksový debut střihla roku 1964 v sešitě The X-Men #4 ilustrovaném dvojicí ve složení Stan Lee a Jack Kirby.

Sociální sítě a média

Pokud si zadáte do vyhledávače jméno herečky, pravděpodobně budete zklamaní – Elizabeth Olsen totiž sociálním sítím moc neholduje a najdete ji pouze na Facebooku, kde má 748 000 fanoušků. Ještě donedávna vlastnila o něco úspěšnější Instagramový účet s bezmála 8 miliony sledujícími, avšak byla nucena si jej zrušit kvůli masovým urážkám – „fanoušci“ herečce neustále nadávali kvůli tomu, že se ihned nevyjádřila ke smrti hereckého kolegy a přítele Chadwicka Bosemana.

Osobní život

Jejím prvním partnerem byl Boyd Holbrook, kterého herečka poznala během natáčení filmu Very Good Girls – vztah ovšem po třech letech zkrachoval. Poté si krátce padla do oka s Tomem Hiddlestonem, ale ani tento vztah nevydržel. Nakonec Elizabeth poznala hudebníka Robbieho Arnetta a pár se v roce 2019 zasnoubil.

Který titul Vás s herečkou zaujal nejvíce? Podělte se o svůj názor níže do komentářů nebo na naši facebookovou stránku.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

Podělte se o svůj názor: