Fascinující pohled na život vizionářského vynálezce Nikoly Tesly a jeho vztahy s Thomasem Edisonem, filantropkou Anne i jeho průlomové objevy v přenosu elektrické energie a světla mohou diváci sledovat v neděli 29. listopadu ve 20:00 na Prima MAX. V hlavní roli se objeví americký herec Ethan Hawke a my Vám s ním přinášíme rozhovor.

Mladý inženýr Nikola Tesla (Ethan Hawke) je slibným zaměstnancem společnosti Electric Light Company Thomase Edisona (Kyle MacLachlan). Mezi dvěma velmi odlišnými muži se brzy objeví rozpor, který z nich udělá doživotní rivaly. Brilantní, ale asociální imigrant Tesla se obrací na průmyslového magnáta George Westinghouse (Jim Gaffigan), který začne financovat práci na jeho průkopnickém elektrickém systému. Geniální vynálezce zároveň netrpělivě pracuje na novém a ambiciózním projektu financovaném bankéřem J. P. Morganem (Donnie Keshawarz). Tesla se setkává s Morganovou dcerou Anne (Eve Hewsonová) a stojí před rozhodnutím, zda se bude nadále věnovat své práci, nebo lásce.

FOTO: Distr. FTV Prima

Tesla je třetím filmem společné spolupráce Ethana Hawka a režiséra a scenáristy Michaela Almereyda. V minulosti pracovali na filmu Hamlet (2000) a Cymbeline (2014). Role Nikoly Tesly byla původně zamýšlena pro herce Jacka Nicholsona. Režisér a scenárista filmu Michael Almereyda získal na filmovém festival Sundance v americkém Utahu cenu Alfreda P. Sloana. Toto ocenění je každoročně udělováno filmům věnujícím se tématům z oblasti vědy a technologií.

Rozhovor s hercem Ethanem Hawkem

Život Nikoly Tesly je v mnoha ohledech fascinující. Co Vás osobně na jeho životě zaujalo?

O životě Nikoly Tesly můžete natočit něco mezi devatenácti až třiceti filmy, a stále neodvyprávíte všechny aspekty jeho života. To je na něm fascinující. Čím více se o něm učíte, tím více se dozvídáte a objevujete. V jeho životě je tolik úspěchů, počínaje údajnými zemětřesnými bombami, které testoval v New Yorku, až po objevy v bezdrátové komunikaci. V pozdějších letech mělo v jeho životě své místo také šílenství. Když někomu vyprávím, že hraji Teslu, většinou si mě představují jako blázna, který promlouvá k holubům, protože to je možná jediné, co o něm vědí.

Jak jste se na roli génia připravoval?

V životě jsem potkal pár lidí, kteří byli opravdu výjimeční. Například můj otec Tom Stoppard a další lidé, jejichž mysl a mozek nefungují stejně jako ostatním. Jsou unikátní a také rezervovaní. Chtěl jsem, aby Tesla v mém podání nebyl průměrný, aby nemluvil a nechodil obyčejným způsobem a aby nenosil vlasy tak, jak bylo běžné. Tesla zároveň trpěl hlubokou osamělostí a je velmi zajímavé, jak někteří nejkreativnější lidé, kteří rozdávají radost a spojují jiné lidi, často trpí extrémní osamělostí. Mají v sobě jakousi dvojitost. Vzpomínám si na spolupráci s Robinem Williamsem, kterého všichni milovali a kolik lásky rozdal. I on trpěl hlubokou samotou.

Součástí života Nikoly Tesly je rivalita mezi ním a jiným vynálezcem Thomasem Edisonem. Co si o této rivalitě myslíte?

Samozřejmě, že první, na co se lidé ptají, je rivalita mezi Teslou a Edisonem. A myslím, že je to něco lidského a přirozeného. Každý z nás začne dříve či později s někým nebo něčím soupeřit, s tím se ztotožňuji. Nemyslím si, že Tesla sám sebe viděl jako konkurenci Edisona. Ale každý, kdo ho financoval, ano. A přesně tak to funguje i ve filmovém byznysu. Pokud chcete vyhrát, musíte tak nějak tu hru hrát.

Čím Vás zaujal scénář filmu?

Líbí se mi, jak nahlíží na vztah Tesly a Edisona. Scénář předpokládá, že kdyby pracovali společně, dosáhli by velkých výsledků. Každému totiž chybí trochu toho, co má druhý. Edison byl lepší v byznysu, Tesla ve vizích.

U životopisných snímků se často stává, že sklouznou k historické přednášce. Jak je to v tomto případě?

Právě u těchto filmů jsem se vždycky tak nějak nudil. Životopis by měl být uměleckým dílem. Víte, co je skvělé na Hamletovi? Nesnaží se vás učit dánskou historii, vypráví příběh o skutečně zajímavé osobnosti. A to se myslím v tomto případě podařilo. Když se díváte na film, chcete vidět umělecké dílo. Chcete vědět, proč by mohl být Tesla pro vás zajímavý, relevantní. Navíc pro režiséra Michaela Almereyda je tento film osobní, a když je v tvorbě něco osobního, cítíte to.

Jak zvládáte náročné období pandemie koronaviru?

Myslím, že jsem nikdy předtím nevečeřel pět měsíců v kuse doma. Jsem velmi neposedný člověk, rád se neustále hýbu. Ale přineslo to i dobré věci, které jsou velkým přínosem pro mou duši. Sebevědomí a sebeúctu mi teď místo práce dodává moje rodina. Ano, přišel jsem o práci, ale získal jsem čas se svou ženou a dětmi. A také čas pro sebe.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz