Herečka Eva Jeníčková se do povědomí diváků poprvé zapsala jako krásná Marika v roce 1982 ve filmu Sněženky a machři a poté v komedii Jak básníci přicházejí o iluze, kde si zahrála Vendulku, spolužačku Štěpána Šafránka na medicíně. Herečka v létě oslavila 56. narozeniny a je důkazem, že věk je jen číslo. Jak se po 38 letech od premiéry oblíbené komedie Sněženky a machři z roku 1982 změnila, se podívejte v našem článku. 

Eva Jeníčková se narodila 5. srpna 1964 v Praze. V zahraničí si říká Ava Jansen, u nás je tato česko-americká herečka známá pod svým původním jménem Eva Jeníčková. Vystudovala herectví na DAMU a věnovala se také tanci. Před kamerou stála poprvé jako patnáctiletá ve snímku Tři od moře (1979), ale slávu jí přinesla až role třídní krásky Mariky Kardové v komedii Sněženky a machři (1982).

Poté přišla role studentky medicíny Vendulky v komedii Jak básníci přicházejí o iluze (1984), kde přivítala na schodech internátu Štěpána Šafránka (Pavel Kříž), když mu do jeho rukou vložila své ňadro. Roli si zopakovala v pokračování s názvem Jak básníkům chutná život (1987).

V roce 1989 získala Fulbrightovo stipendium a odjela studovat do USA, kde se následně i usadila a snažila se rozjet kariéru herečky. V Los Angeles hrála v divadle, účinkovala v několika televizních show a také hudebních videoklipech. Zahrála si například po boku Jima Carreyho ve filmu Muž na měsíci (1999) nebo v roce 2003 po boku Roberta Downeyho Jr. v krimikomedii Zpívající detektiv a dále spíše béčkových amerických filmech.

Kromě dalších dvou pokračování básníků (2004 a 2016) a filmu Sněženky a machři po 25 letech (2008) hrála ve filmech Klauni (2013) a Eden (2014). V posledních letech jsme ji mohli vidět také v několika českých seriálech, například Modré stíny, Dáma a král, Polda či Specialisté.

V USA se provdala za herce, scenáristu a instruktora bojových umění Marka Mikitu a po návratu do ČR se na natáčení pokračování „sněženek“ seznámila se svým druhým manželem Viktorem Taušem (v roce 2016 se rozvedli). Pánové si ji můžou pamatovat i z obálky Playboye, pro který fotila v roce 2006. I když právě slaví své 56. narozeniny, stále vypadá skvěle. Svůj podíl na tom nese jistě i fakt, že denně cvičí.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz