Eva Vejmělková je česká herečka, básnířka, scenáristka a psychoterapeutka. Diváci si ji pamatují zejména jako Píšťalku z Básníků, ale také jako Zuzanu Petrovou z romantického hudebního filmu Fontána pre Zuzanu. Obě role z ní udělaly symbol krásy 80. let minulého století. Jak se dnes této stále velmi atraktivní padesátnici daří?

Před kamerou se poprvé objevila ve filmu Modrá hodina (1984), proslavila se ale až o rok později v komedii Fontána pre Zuzanu. Tady jako šestnáctiletá poznala svého manžela Dušana Rapoše, který snímek režíroval. O šestnáct let starší režisér ji tehdy doslova okouzlil a jsou spolu dodnes. Vychovávají dvě dcery.

Eva Vejmělková s manželem Dušanem Rapošem, FOTO: Profimedia, Night Star

V roce 1987 si zahrála Píšťalku ve filmu Jak básníkům chutná život. Větší roli získala také v seriálu Chlapci a chlapi (1988) a v pohádce Kačenka a strašidla (1992), která měla i seriálovou verzi. Dále se objevila ve filmech Konec básníků v Čechách (1993), Fontána pre Zuzanu 2 (1993), Dračí srdce (1996) a Fontána pre Zuzanu III (1999). Po roce 2000 následovala několikaletá herecká pauza, kdy se věnovala hlavně rodině. Naposledy jsme ji znovu před kamerou mohli vidět ve filmech Muzzikanti (2017) a Kluci z hor (2018).

Herectví vystudovala na konzervatoři v Ostravě a poté dokončila psychologii na Univerzitě Palackého v Olomouci, kde získala titul PhDr. Kromě herectví se tedy profesionálně věnuje právě psychologii a práci s drogově závislými. Se svou rodinou žije v Havířově, kde se narodila a kde také provozuje svou praxi. Občas vezme menší roli, herectví ji však již tolik neláká. I když letos v březnu oslavila padesátku, vypadá stále skvěle.

Eva Vejmělková, FOTO: Profimedia, Česká editoriální fotografie
-reklama-