Eva Vejmělková je česká herečka, básnířka, scenáristka a psychoterapeutka. Diváci si ji pamatují zejména jako Píšťalku z Básníků, ale také jako Zuzanu Petrovou z romantického hudebního filmu Fontána pre Zuzanu. Obě role z ní udělaly symbol krásy 80. let minulého století. 

Eva Vejmělková se narodila 4. března 1969 v Karviné. Před kamerou se poprvé objevila ve filmu Modrá hodina (1984), proslavila se ale až o rok později v komedii Fontána pre Zuzanu. Zde jako šestnáctiletá poznala svého osudového muže a manžela Dušana Rapoše, který tehdy snímek režíroval. O šestnáct let starší režisér ji tehdy doslova okouzlil a jsou spolu dodnes. Vychovávají společně dvě dcery.

Eva Vejmělková a Dušan Rapoš dnes, FOTO: Profimedia

V roce 1987 si zahrála Píšťalku ve filmu Jak básníkům chutná život. Větší roli získala také v seriálu Chlapci a chlapi (1988) a v pohádce Kačenka a strašidla (1992), která měla i seriálovou verzi. Dále se objevila ve filmech Konec básníků v Čechách (1993), Fontána pre Zuzanu 2 (1993), Dračí srdce (1996) a Fontána pre Zuzanu III (1999). Po roce 2000 následovala několikaletá herecká pauza, kdy se věnovala hlavně rodině. Naposledy jsme ji znovu před kamerou mohli vidět ve filmech Muzzikanti (2017), Kluci z hor (2018) a Ženská pomsta (2020).

Herectví vystudovala na konzervatoři v Ostravě a poté dokončila psychologii na Univerzitě Palackého v Olomouci, kde získala titul PhDr. Kromě herectví se tedy profesionálně věnuje psychologii, práci s drogově závislými a profesionálním hypnózám. Se svou rodinou žije v Havířově, kde se narodila a kde také provozuje svou psychoterapeutickou praxi. I když ji herectví dnes již tolik neláká, diváci ji naposledy mohli vidět v komedii Ženská pomsta, kterou režíroval její manžel Dušan Rapoš.

Eva Vejmělková v září 2020, FOTO: Profimedia
-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz