Start druhé poloviny šesté řady Fear the Walking Dead (Živí mrtví: Počátek konce) si s diváky nebere žádné servítky. Jedna z nejlépe hodnocených sérií vůbec, přišla s výraznými změnami. Od práce s postavami až po proměnu žánru. Nové epizody jen potrhávají fakt, že se seriál přestal bát dělat těžká rozhodnutí a začal si hrát s divákovými emocemi. Dobrým příkladem může být smrt Johna Dorieho.

John Dorie byla jedna z vůbec nejoblíbenějších postav seriálu Fear the Walking Dead. Sympatický dobrák John, ztvárněný talentovaným Garretem Dillahuntem, tu s námi byl od prvního dílu čtvrté řady, který se stal pro seriál přelomovým.

Se čtvrtou řadou je totiž spojený i jakýsi druhý začátek seriálu. Epizoda „What’s Your Story?“ odstartovala novou éru seriálu, ve které ústřední roli převzal Morgan Jones, právě zmíněný John Dorie, ale také Althea a June.

Nové postavy, nové problémy, nový vizuální styl. To vše přinesla čtvrtá řada, která však nesklidila tak pozitivní ohlasy, jak by si její tvůrci přáli. Nicméně jedna věc přeci jen úspěch měla. Byla tím postava Johna Dorieho, který si svou nevinností a dobrosrdečností, koupil srdce diváků. Mimo jiné šlo také o vůbec prvního „kovboje“.

Jinými slovy, charakter Johna byl přesně tím, co seriál potřeboval. Tvořil krásný kontrast s postavami jako Madison nebo June. Navíc nesmíme zapomínat na jeho důležitou roli v Morganově příběhu. Nebýt Johna, nebyl by Morgan dnes tam, kde je.

Je až obdivuhodné, jak dlouho se Johnovi podařilo v apokalypse přežít. Nenechte se zmást. John byl velmi schopný přeživší. Jak už to ale ve světě živých a mrtvých bývá, ti dobří dlouho nepřežijí. A to do jisté míry platí i pro Johna.

Ten si ale před svou smrtí prošel pozoruhodným vývojem. Z téměř vždy optimisticky smýšlejícího chlapíka, který netouží po ničem jiném než po životě se svou milovanou June, se stal poměrně skeptický a uzavřený člověk. John se nedlouho před svou smrtí oddělil od skupiny Virginie, ale také od svých přátel a ženy.

Jak nám prozradila epizoda „The Door,“ tak Johnovy myšlenky byly v jednu chvíli tak temné, že přemýšlel nad sebevraždou. To je pro postavu, jako byl John, neuvěřitelný propad. Zároveň jde ale o zajímavý psychologický vývoj, který nevidíme u každého.

Ať už máte na Johnovu linku jakýkoli názor, jedno se jí musí nechat. Tvůrci se na ni soustředili a snažili se s ní pracovat víc než u jiných postav. Není se čemu divit. John byl u fanoušků velmi oblíbený a sám osobě to byl velmi zajímavý chlapík.

Osudným se mu stalo jeho další dobré rozhodnutí: pomoc Morganovi dostat Dakotu do bezpečí. Při jejich cestě totiž vyjde najevo, že Dakota není žádné neviňátko, jak si všichni mysleli. Ve skutečně je pravým opakem. Byla to totiž právě Dakota, kdo zabil strážníka Camerona, což mělo za následek smrt Johnovy kamarádky Janis.

John na Dakotu přišel a ta neváhala ani minutu a smrtelně jej postřelila. Celá scéna je zajímavá hned z několika důvodů. Tím hlavním je nepřehlédnutelná paralela se smrtí jiné hlavní postavy, přesněji dříve zesnulého Nicka. Ten byl podobně jako John hlavní postava a byl stejně jako on zastřelen dětskou postavou. Podobnost scén můžeme pozorovat i na hudební úrovni. V obou případech slyšíme hrát stejnou skladbu.

Aby toho nebylo málo, nezůstali tvůrci pouze u jedné scény, ale inspirovali se i následujícím děním. V případě Nicka byla střelcem Charlie, které Alicia její čin později odpustila a přijala ji mezi své lidi. Johna zastřelila Dakota, které (jak prozrazuje 9. epizoda) skupina také odpustí a rozhodne se jí dát druhou šanci.

Podobnost a opakování scén nelze popřít. V obou případech šlo o velmi šokující událost. Přesto se však domnívám, že smrt Johna funguje daleko lépe než ta Nickova. Nutno připomenout, že Nickova smrt byla do seriálu vepsána násilím, neboť chtěl odejít sám představitel této role, Frank Dillane.

Johnova smrt bezesporu vyvolává rozporuplné názory, neb šlo o velmi oblíbenou postavu. Dá se tedy očekávat, že její odchod fanoušci nepřijmou snadno. Na druhé straně je to právě smrt Johna, která posune ostatní postavy zase o kus dál. To platí dvojnásobně v případě June, která si projde velkou změnou poté, co ztratí svou lásku.

John Dorie bude v seriálu Fear the Walking Dead chybět. Odešla jedna z postav, která přitáhla k seriálu nové diváky a jejíž místo se bude zaplňovat velmi těžko. Odchod Garreta Dillahunta však může pomoc jiným postavám, které doposud nedostaly tolik prostoru.

Doufejme, že si s tímto nečekaným zvratem scénáristé poradí a že nešlo jen o spontánní rozhodnutí, jak šokovat co nejvíce diváků. Takových známe spoustu ze seriálu The Walking Dead (Živí mrtví), kde kolikrát bývají spíše na škodu.

Šestá řada Fear the Walking Dead zatím drží laťku poměrně vysoko a některými epizodami se vyrovnává i hlavnímu tahounu světa živých a mrtvých The Walking Dead. Zdali se bude seriálu dařit i ve druhé polovině šesté série, to zjistíme již během několika nastávajících týdnů.

 Ve druhé polovině šesté řady uvidíme…

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

Vojtěch Balák (Walter)
Redaktor a admin TVGURU.CZ. Filmový a seriálový nadšenec. Návštěvník NdB a jiných divadel. Zálibu nacházím i ve čtení knih a komiksů, jenž také mnohdy bývají předmětem mých článků.