Ačkoli se to některým může zdát neuvěřitelné, je to skutečně tak. 4. série Fear the Walking Dead je u konce. Série, která s sebou přinesla spoustu změn, a to včetně změn v hereckém obsazení, natáčecím štábu či časové linky. Nejočekávanějším momentem 4. série byl však přechod postavy Morgana Jonese z The Walking Dead do Fear the Walking Dead. Jak se Morganovi v seriálu dařilo? Co nám nová řada dala? To vše si rozebereme níže.

6. MARTHA A JEJÍ PŘÍBĚH

www.amc.com

Hlavní zápornou postavou druhé poloviny 4. série byla Martha. Žena, která zabila každého, kdo se někomu rozhodl pomáhat. Jejím cílem bylo lidi dělat „silnější,“ což podle ní obnášelo dotyčného zavraždit a poté jej nechat proměnit.

Martha měla k těmto činům své důvody: když potřebovala pomoc, žádnou nedostala. Díky tomu usoudila, že lidé, co potřebují pomoc či co někomu pomáhají, jsou slabí. Martha zabila mnoho lidí, avšak to hlavní oč se snažila, se jí nepodařilo.

Martha chtěla, aby ji Morgan zabil a ona se proměnila, díky čemuž by se podle ní stala „silnou“. Naneštěstí pro ni se jí to nepodařilo, Morgan ji nezabil a ona zemřela sama, připoutaná k autu. Po proměně se k ní Morgan vrátil a prokázal jí milost, aby nikomu už neublížila. Příběh Marthy tedy ve finále 4. série skončil.

5. JIMBO’S BEERBO

Hollywood Reporter

Další dějovou linkou, se kterou jsme se ve čtvrté sérii seznámili a zároveň i rozloučili, byla Jimova linka. Jim byl prostý muž, který nebyl příliš zdatný v přežívání, zato byl velmi dobrý ve vaření piva a přesně kolem piva se točí i většina jeho působení v seriálu.

Od chvíli, co se dozvěděl o místě zvaném jako Alexandrie, byl jeho cíl, dostat se do této komunity a vařit tamním obyvatelům jeho pivo. Bohužel se jeho sen nesplnil a Jim zemřel. Nezemřel však nadarmo, leč tomu tak málem bylo.

Na sklonku svého života si Jim uvědomí, že se nechoval nejlépe a nejenže předá svůj recept Sarah, která jej po něm dříve vyžadovala, ale také zachrání naši skupinu tím, že odláká pozornost. Jim tedy nepřežil, ale alespoň odešel jako hrdina. Jimova linka ve finále 4. série rovněž končí.

4. NAŠE HLAVNÍ PARTA

www.amc.com

Ve čtvrté řadě se naše hlavní skupina zmenšila a zvětšila zároveň. Přišli jsme o hlavu skupiny, Madison, ale také o jejího syna, Nicka. Oba byli pro skupinu velkým přínosem a jejich ztráta zamrzela nejednoho fanouška. Tvůrci nám však namísto nich dali hned několik nových postav.

Seznámili jsme se s pistolníkem Johnem Doriem, reportérkou Al, sestřičkou June, lstivou Charlie a v druhé polovině s ráznou Sarah a vozíčkářem Wendellem. Nesmíme zapomenout na vařiče piva Jima a vražedkyni Marthu. K partě se přidal i Morgan, jehož charakter nám není cizí, nicméně v seriálu, ale především v nám známé skupině, je také nováčkem.

V posledních dvou epizodách čtvrté řady jsme mohli vidět naše hrdiny spolupracovat. Prakticky všechny problémy, se kterými se ve finále potýkali, řešili společně. Mimo stál pouze jeden charakter – Morgan Jones. Ve výsledku se však zdá, že skupině spolupráce není vůbec cizí, o čemž svědčí i závěr 16. epizody.

3. MORGAN JONES

www.amc.com

Postavu Morgana Jonese je potřeba rozebrat v samostatném bodě, jelikož jeho příběh výrazně ovlivnil děj celé čtvrté řady. S odchodem Madison a Nicka, bylo potřeba do seriálu vložit někoho, kdo bude výraznějším protagonistou. Mnozí čekali, že otěže převezme poslední žijící člen rodiny Clark, a to Alicia. Skutečnost však byla krapet jiná.

Morgan totiž do Fear the Walking Dead nepřišel pouze na návštěvu, stal se novým hlavním protagonistou, což jsme mohli dobře poznat především v druhé polovině čtvrté řady, kde byl jeho příběh upřednostňován nad příběhem ostatních. Málokdo Morganovi stačil, většina našich hrdinů byla spíše upozaděna.

Co nám však čtvrtá řada dala? Morgan přišel do Fear the Walking Dead s tím, že se nechce zapojovat, pouze procházel, tedy doslova utíkal, od lidí, co nejdále to jen šlo. V průběhu čtvrté řady však vidíme, že se jeho plány změnily a Morgan se zapojil až moc. Stal se totiž součástí sporu mezi námi známou partou a skupinou zvanou jako Supi.

tumblr.com

Ani po vyvrcholení sportu Morgan neodchází a zůstává se skupinou nadále. Naopak si uvědomil, že Rick by mohl potřebovat jeho pomoc a rozhodl se vrátit zpět s tím, že by s sebou vzal i své nově nalezené přátele. Zprvu nikdo nemá zájem, ale po silném hurikánu a potížích, kterými si skupina projde, všichni usoudí, že Virginie je tou nejlepší cestou.

Bohužel ve chvíli, kdy se všichni rozhodnout pokračovat s Morganem do Virginie, Morgan opět přehodnotí své plány a usmyslí si, že nejlepší nebude cestovat do Virginie za Rickem, ale zůstat tam kde je a založit zde komunitu, která bude pomáhat lidem v nouzi, podobně, jako to dělali lidé před nimi, než byli zabiti Marthou.

2. PROČ SE ČTVRTÁ ŘADA NEPOVEDLA?

headhuntershorrorhouse.wikia.com

Jak jsem zmínil již v úvodu, tak čtvrtá řada byla plná nejrůznějších novinek, do kterých patří i crossover s hlavním seriálem The Walking Dead. Aby byl crossover vůbec možný, musel se příběh Fear the Walking Dead posunou několik let dopředu, což znamenalo, že skočíme od výbuchu přehrady rovnou do Texasu.

Časový posun jako takový není vůbec špatný, i když zabíjí hlavní podstatu seriálu – ukázat počátek apokalypsy. Problém nastává ve chvíli, kdy zjišťujeme, že už neuvidíme, jak se naši hrdinové opět potkali či jak se dostali do Texasu. V celé čtvrté řadě není žádná epizoda věnována událostem před Texasem. Některé postavy pouze vzpomínají, jak to bylo těžké.

Nejenže jsme se nedočkali řádného vysvětlení, co se dělo po výbuchu přehrady či jak se naše parta opět sešla, ale čtvrtá řada také vypouští pryč jeden z nejdůležitějších charakterů, a to Daniela Salazara. Ten byl ve finále třetí řady těžce zraněn, nicméně přežil, kde se však nachází či zdali je ještě stále živý, nevíme.

http://dailyfeartwdgifs.tumblr.com

Ve čtvrté řadě je také velmi upřednostňován Morgan, který přešel z jednoho seriálu do druhého. Morgan v nové řadě nepůsobí jako host, nýbrž jako hlavní protagonista. To by nebyl až takový problém, kdyby jeho postava nezastínila ostatní. Nejlépe jsme to mohli vidět v posledních dvou epizodách, které se točily prakticky jen kolem Morgana.

Podtrženo sečte, když opomenu hloupé rozhodování postav, čtvrtá řada Fear the Walking Dead není špatná. Nové charaktery jsou zajímavé a dobře zahrané. Seriál si také polepšil, co se vizuální stránky týče. Bohužel Morganova přítomnost často zazdí nové postavy a jejich příběh, což seriálu dost ubírá.

Nevysvětlená minulost, přeskakování z místa na místo, nekonečno munice a paliva, léky všude, kam se podíváš, to vše jsou věci, které tvůrci čtvrté řady moc neřešili. Navzdory tomu všemu stojí čtvrtá řada za zhlédnutí.

1. POSTŘEHY A CELKOVÉ SHRNUTÍ

www.amc.com

 –Názvy 15. a 16. epizody „I lose people…“ a „I Lose Myself“ se vztahují k větě, kterou Morgan řekl Al: I lose people, and then I lose myself.“ Zároveň se názvy vztahují k Jimovi. Ten totiž obvinil Morgana z toho, že byl pokousán, tudíž Morgan ztratil dalšího z lidí, co potkal. Název 16. epizody se také vztahuje k textu na Morganově čele.

-V obou epizodách, jak v 15. tak v 16. epizodě, bylo mnoho referencí na sesterský seriál The Walkng Dead, např. byla mnohokrát zmíněna Alexandrie nebo Království.

Martha se s Morganem sešla na tzv. Mile Markeru 54, což je to samé místo, kde zemřel její manžel Hank. Dokonce tam pořád stálo jejich auto. Také jsme mohli vidět, jak Morgan našel Marthu ležet na hrobě svého zesnulého muže.

Morganova cesta na motorest, kde pomalu umírali jeho přátelé, zrcadlila první epizodu čtvrté řady, kde úplně stejně se zraněnou nohou, utíkal pryč z Virginie.

-Když Al zabije mrtvé u motorestu, prostřelí cisternu plnou ethanolu. Kulky udělají v cisterně díry a ethanol začne vytékat ven. Později June oznámí Morganovi, že neměli šanci ethanol nabrat, přitom stačilo, aby Luciana nebo Strand, kteří byli k cisterně nejblíž, přistoupili k cisterně a z vytékajících otvorů trochu ethanolu nabrali.

-Když Morgan odchází od Marthy, která je u policejního auta, nechává u auta svůj batoh, nicméně v další scéně jej má zase na zádech.

GALERIE obrázků z 15. a 16. epizody:

Tentokrát pro vás bohužel nemám ukázku na další díl, nicméně nezoufejte, jelikož již 8. 10. se můžeme těšit na devátou řadu The Walking Dead. A jak se vám líbila čtvrtá řada Fear the Walking Dead? Napište nám dolů do komentářů!