V rámci speciální novinářské předpremiéry měla naše redakce možnost zhlédnout pilotní díl šesté řady seriálu Fear the Walking Dead o pár týdnů dříve. Oficiální premiéra je sice až za 14 dní, avšak my vám již nyní podáme první dojmy z nejnovějšího dílu. Hned z kraje můžu říct, že první díl šesté řady je rozhodně krok k lepšímu. Pokud se v duchu tohoto dílu ponese i zbytek série, myslím, že se můžeme těšit na jednu zatím z nejlepších řad.

Čím to, že je první díl šesté řady tak dobrý? Odpověď je prostá. Je drsnější, odvážnější a temnější. Po nepříliš úspěšné páté řadě jsme se tak dočkali příjemné změny, která zatím působí velmi kvalitně a promyšleně. Doufejme, že takový bude i zbytek série, nikoliv jen její prvotní epizoda.

Na konci páté řady se začal pomalu rýsovat nový příběh. S Loganem a jeho skupinou jsme se rozloučili během několika sekund a na scénu přišla nepředvídatelná Virginie s její myšlenkou lepší budoucnosti, která nám zatím nebyla blíže specifikována.

Byla to právě Virginie, kdo dodal posledním několika epizodám 5. série kouzlo. Možná přesně to Fear the Walking Dead (Živí mrtví: Počátek konce) chybělo: záporná postava, která se nebojí dělat velké věci. Dobrým příkladem byl závěr páté řady, který skončil nečekaně a otevřeně zároveň.

Postřelený Morgan zůstal sám, opuštěný uprostřed ničeho a obklopený chodci. Šestá řada nás příběhově posune o kousek dál a ukáže nám události o přibližně šest týdnů později. Časový posun nám prozrazuje i samotný plakát k nové řadě.

Začátek šesté řady nám představí i několik nových postav, které jsou překvapivě velmi zajímavé. Celý příběh prvního dílu funguje v rámci celého fikčního světa velmi dobře. Kdybychom příběh celé série nazvali bublinou, byl by první díl nové řady bublina uvnitř bubliny. Ale proč ne? Vše funguje dobře a troufám si říct, že jde o jeden z nejlepších otvíráků série vůbec.

Není žádným tajemstvím, že Morgan postřelení od Virginie přežil – tuto skutečnost nám vyzradily již první ukázky a oficiální plakát. První díl se pak točí výhradně kolem Morgana, což může mnoho diváků odradit, neboť Morgan není v poslední době zrovna nejoblíbenějším a nejzáživnějším charakterem na scéně.

Opak je však pravdou a první díl šesté řady s Morganem v čele je opravdu vydařený. Postava si od konce páté řady prošla určitou změnou (to platí i pro její zevnějšek). Její vývoj pociťujeme na vlastní kůži napříč celou epizodou. Jednou nás dané změny naštvou, podruhé zase potěší. Ve finále si ale myslím, že se Morganův charakter posunul dobrým směrem a bude velmi zajímavé, sledovat jeho další počínání.

Na začátku jsem několikrát podotkl, že první díl nové řady je temnější a odvážnější. Je tomu skutečně tak. Zatímco v předchozích dvou sériích jsme mnohdy zapomněli, že se příběh odehrává v krutém světě, kde vládnou mrtví, tady je nám to připomínáno často a v dost živých barvách. Nemůžu opomenout i to, že se tvůrci nebáli ukázat i „kapku“ krve.

Pokud vás seriál po pěti řadách omrzel a jste v pozici, kdy váháte, zdali jej stojí sledovat dál, doporučuji zhlédnout alespoň první díl nové série. Nemohu s jistotou říct, že zbytek řady bude stejně kvalitní, jako byl její první díl, avšak pokud tomu tak bude, máme se na co těšit. Morganův posun a rozšíření zajímavého příběhu, jenž nám byl nastíněn již ke konci páté řady. To vše nabízí začátek šesté řady, která má zatím slibně nakročeno.

Šestá řada seriálu Fear the Walking Dead bude mít premiéru na české stanici AMC v pondělí 12. října ve 22:00.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

Vojtěch Balák (Walter)
Redaktor a admin TVGURU.CZ. Filmový a seriálový nadšenec. Návštěvník NdB a jiných divadel. Zálibu nacházím i ve čtení knih a komiksů, jenž také mnohdy bývají předmětem mých článků.