Je přesně 18:30 a z televize se ozývá známá znělka. Znělka, která absolutně mění atmosféru, ať už v obýváku, kuchyni, dětském pokoji či v ložnici. Ano, máte pravdu, začíná přece Ulice. Seriál, který je tu s námi již bezmála deset let, a za těch deset let si vybudoval v některých domácnostech výsostné postavení v denním harmonogramu.

Myslím, že každý z nás mužů to má doma obdobné. Je jedno, jestli máte zrovna něco rozděláno, je jedno, že je venku zrovna krásně, nebo počasí, do kterého by ani psa nevyhnal. Zkrátka je půl sedmé a doma musí být klid, protože vaše polovička tuto denní dávku televizní zábavy prostě vyžaduje. A neříkejte, že ne. Dnes nebude mým úkolem zde hodnotit kvalitu samotného seriálu, o tohle tady vlastně vůbec nejde. Je to zkrátka denní rituál, bez kterého se hromada lidí, převážně dámského pohlaví, dnes již prostě neobejde.

ul2

Rodinný seriál Ulice v dnešních dnech atakuje hranici 2800 epizod, což je na české poměry neuvěřitelný výkon. Řadí se také několik posledních let k nejsledovanějším a nejoblíbenějším seriálům vůbec. Myslím, že ani samotná TV Nova neplánovala, že by s tímto seriálem mohla takhle trefit do černého, když jej v září roku 2005 uvedla na své obrazovky. Ale stalo se, a dnes si zřejmě mohou ustavičně mnout ruce, cože se jim to podařilo. Zda je to po právu, už nechám na každém z vás, protože kolik má Ulice fanoušků, minimálně stejně početná skupina čítá její odpůrce.

Přesto přeze všechno televizní tým kolem šéfrežiséra Dušana Kleina, který má na svědomí první epizodu a následných asi deset dílů započal něco, co strhlo početné davy fanoušků, aby denně prožívali nástrahy života v jedné z pražských periferií – jednoduše řečeno v Ulici. Přitom nejde o žádný majstrštyk. Klein hodil – takzvaně do placu – denní problémy a strasti několika rodin, žijících právě v Ulici. Ať už jsou to Farští, Peškovi, Hejlovi nebo jde o Lumíra Nikla či Simonu Pavlicovou. Každý si zde mohl najít svého favorita, nebo naopak terč. A tak by to mělo být.

ul4

Přesto, že jsme seriózní web, který vás má informovat o tom nejlepší z televizní tvorby, nemůžeme čas od času zapomenout ani na to, že i v našich luzích a hájích lze vyprodukovat dlouhodobý projekt, který se již několik let drží na výsluní televizní popularity. Přestože jsou jeho kvality rozporuplné. Jako přirovnání bych vzal zahraniční ságy typu „Tak jde čas“ nebo „Mladí a neklidní“. Holt ne každý potřebuje ke svému bytí dokonalý příběh s hromadou skrytých myšlenek. Někomu stačí u seriálu prostě vypnout a sledovat to, co mu je nejblíž. A vzhledem k popularitě Ulice, k ní má blízko velká spousta lidí.

Závěrem je potřeba si říci, že Ulice, ať už si o ní myslíte cokoli, je tu s námi deset let, což je měřítko úspěšnosti samo o sobě. Pokud se její koncept příliš nezmění (o čemž silně pochybuji), má našlápnuto klidně i do další desítky. Otázkou je, zda dokáže najít novou generaci herců, kteří budou ochotni sami sebe propůjčit tomuto dlouhodobému projektu. A o diváky bych strach neměl. Ulice oslovuje všechny generační skupiny diváků. A je úplně jedno, jestli jste žena v domácnosti, vrcholová manažerka, uklízečka na WC nebo třeba řidič náklaďáku. No a jakou zkušenost s tímto seriálem máte vy? Napište nám svůj komentář nebo odpovězde na otázku níže.

[fbcomments]

-reklama-