Cena Grammy pro nejlepší muzikálové album, Pulitzerova cena za dramatickou tvorbu a také jedenáct cen Tony včetně té pro nejlepší muzikál roku. Řeč je o muzikálu Hamilton. Jeho představení jsou vyprodaná, kritici jej opěvují a oblíbil si ho i bývalý prezident USA Barack Obama.

-reklama-


Muzikál vypráví příběh jednoho ze zakládajících otců Ameriky Alexandera Hamiltona. Mimo něj se tu objevují postavy George Washingtona, Thomase Jeffersona, Jamese Madisona, Aarona Burra a dalších. Jenže co je na tomto muzikálu tak speciálního, že upoutal tolik lidí?

Otcem muzikálu se stal Lin-Manuel Miranda, úspěšný herec a dramatik, který v roce 2009 vystoupil v Bílém domě a prezidentskému páru a dalším hostům předvedl píseň z chystané hry, v níž budou – jak sliboval – „otcové zakladatelé rapovat“. Vystoupení bylo nahráváno a později se stalo na platformě YouTube stalo velice populární.

V roce 2015 Hamilton debutoval v newyorském The Public Theater a později se přesunul na Brodway. Podobně jako předtím v Bílém domě muzikál sklidil výborné ohlasy a od té doby je neustále vyprodaný.

Přestože Američanům je jistě Alexander Hamilton velmi dobře znám a učí se o něm ve školách, u nás tomu tak není. Proto bych chtěla jen ve stručnosti napsat, čím se vlastně proslavil. Alexander byl sirotek, imigrant z Karibiku, spolupracovník George Washingtona a prvním americkým ministrem financí. Jeho život poskytl tvůrcům muzikálu mnoho materiálu k inspiraci – od účasti v revoluci, přes milostný skandál až po smrt při souboji s Aaronem Burrem.

Zajímavostí je, že herci muzikálu mají většinou jinou barvu pleti než bílou. Sám Lin-Manuel Miranda říká, že nesmíme brát muzikál Hamilton jako učebnici dějepisu, ale že se jen snaží doručit příběh Alexandera Hamiltona. Miranda se barvovou škálou navíc prý snažil zachytit to, z jakého obyvatelstva je Amerika tvořená nyní.

Hamilton v Bílém domě:

-reklama-