Filmový festival La Biennale di Venezia, který se koná každoročně v září v Benátkách, pokračuje s přípravami i přes Covid-19. Prezident festivalu očekává zavedení tvrdých opatření a nízkou účast cizinců. V plánu zatím není spojení akce s festivalem v Cannes posunutým na neurčito.

Pandemie koronaviru v letošním roce postihla všechny festivaly z „velké trojice“. Zatímco na únorovém Berlinale byl pouze zvýšen důraz na hygienu, konání jindy květnového Cannes a zářijového La Biennale je ve hvězdách.

Thierry Fremaux, prezident festivalu v Cannes, oznámil přesunutí 73. ročníku z května na přelom června a července, po nedávném projevu francouzského prezidenta Emanuela Macrona však připustil, že ani v tomto termínu nebude možné pořádat událost s několika desítkami tisíci návštěvníků.

FOTO: Festival v Cannes / Karolína Hájková, TVGURU.cz

Trh Marché du Film, který je součástí festivalu v jihofrancouzském letovisku a je speciálně určen producentům a distributorům, proběhne online od 22. do 26. června. Účastníci budou moci využít videohovorů nebo připraveného programu. Slova prezidenta benátského festivalu Roberta Cicutta nesou pozitivní zprávy. Údajně se pokračuje v přípravách a termín konání od 2. do 12. září se nemění.

Cicutto pro italské noviny ANSA promluvil i o případném spojení dvou zmíněných festivalů: „Nad možností spolupráce s Cannes, v případě, že by bylo zrušeno, přemýšlíme už od počátku krize. Všechno je možné, ale je pro mě znepokojující, že Thierry Fremaux říká, že prošetřují situaci, ale neřekne, co budou dělat. Pokračujeme s naším programem, ale jestli Cannes stále přemýšlí, tak se nemáme o čem bavit.“

FOTO: Petr Kotlár představuje Nabarvené ptáče / La Biennale di Venezia, ASAC

Připustil, že pokud se festival bude konat, jeho podoba se bude lišit od předchozích ročníků. „Uhlídat šest nebo sedm kin je něco jiného, než tisíce sálů po celé zemi,“ poznamenal Cicutto s tím, že by italská vláda mohla udělat výjimku. Hlavní roli bude hrát technologie, především pro zahraniční tisk.

Organizátoři mají udělat finální rozhodnutí do konce května. V lednu oznámili, že porotu letošního ročníku povede herečka a dvojnásobná držitelka Oscara Cate Blanchett, jež před dvěma lety stála také v čele poroty v Cannes.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz