Slovo Cannes většině lidí připomene luxusní filmový festival plný hvězd v jihofrancouzském letovisku. (Nejen) mezi Čechy je ale také proslulý festival v Karlových Varech, který se koná první týden o letních prázdninách, tedy v červenci. Oba dva se od sebe výrazně liší.

Film Festival de Cannes a Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary do pořádajících zemí lákají nemalé množství účastníků, ale zatímco v Cannes se „obyčejný“ návštěvník bude procházet pouze po ulicích a promenádě přímořského městečka, v Karlových Varech toho z pohledu neakreditovaného účastníka zažije o mnoho více. Festival v Čechách bude příjemnější i pro rozpočet.

Ve Varech jednotlivé vstupenky na filmy stojí 70 korun, přičemž ten, kdo má v plánu zhlédnout více snímků za den, si může pořídit festival pass, který je možné zakoupit od jednoho na několik dní a cena je více než výhodná. Vstup pak máte na jakýkoliv film, který se na festivalu promítá.

Naopak pokud se na jih Francie vydáte jako „baťůžkář“ na výběr mít nebudete. Můžete využít večerní promítání na pláži, kde však narazíte na spíše starší filmy. Nejžhavější novinky se ukazují vždy ve festivalovém paláci a několika jeho sálech. Ty jsou ale rezervovány pouze pro akreditované účastníky, na premiéry v sále Grand Theatre Lumiere musíte být pozváni. Vstupné se v ani jednom případě neplatí.

Embed from Getty Images

Co se týče dalších výdajů, Cannes je samozřejmě o dost dražší. Obzvláště v době konání festivalu se ceny několikanásobně zvyšují, není tak žádnou novinkou, když za noc v hotelu přímo ve centru dění zaplatíte od osmi tisíc korun a výše. V lázeňském městě můžete pořídit ubytování za několik stovek korun za noc, přičemž je zde i nabídka stanového městečka nebo festivalové ubytovny.

Ceny veřejné dopravy po městě se od sebe liší jen o pár korun. To se ale nedá říct o cenách jídla. Na Azurovém pobřeží se naobědváte v průměru za 400 korun, naopak ve Varech jsou ceny o více než polovinu nižší. Nesmíme zapomenout připočítat i leteckou dopravu, nebo jízdu vlakem na nádraží v Karlových Varech. Zpáteční letenky z hlavního města na letiště v nedalekém Nice stojí kolem pěti tisíc českých korun.

Co se týče zázemí, vítězí Palais des Festivals. Ten oproti karlovarskému Thermalu nemá pokoje pro hosty, a tak je daleko lépe využitý velký prostor. I přesto, že v „paláci“ najdeme opravdu úplně všechno, v hotelu Thermal je vše, co potřebujeme a i neakreditovaní se dostanou téměř kamkoliv, což je oproti Cannes velký rozdíl. Tam může veřejnost pouze do festivalového obchodu. Také při každém vstupu do areálu musíte projít bezpečnostní kontrolou. To někoho může otrávit.

Embed from Getty Images

Festival v Cannes se řadí mezi nejznámější na světě, a tak není divu, že se do regionu Provence-Alpes-Côte d’Azur sjíždějí stovky filmových hvězd. Na letošním ročníku se již představili Antonio Banderas, Penélope Cruz, Elton John, Selena Gomez nebo Quentin Tarantino. Očekává se i příjezd Leonarda DiCapria, Brada Pitta, Margot Robbie a Sylvestera Stalloneho. Hosté pro letošní rok v Karlových Varech ještě nejsou známy, ale samozřejmě bude výčet hvězd z Hollywoodu kratší.

Pokud nepracujete ve filmové branži a nemáte přístup k akreditaci, ale jste opravdový filmový fanoušek, který chce zhlédnout několik filmů za den, Karlovy Vary tuto úlohu splní na sto procent. Na druhou stranu, pokud Vám nevadí utratit několik tisíc korun navíc a chcete zažít opravdovou atmosféru v obklopení moře a filmových hvězd, rozhodně Cannes v době festivalu stojí za návštěvu. Třeba v kavárně potkáte Alaina Delona nebo Jean-Paul Belmonda.

Embed from Getty Images

-reklama-