Česká televize ohlásila na pondělní večer premiéru dalšího kriminálního seriálu „Hlava Medúzy“. I když už se mnohým divákům začíná množství tuzemských i zahraničních kriminálek zajídat, možná se tentokrát dočkají příjemného překvapení. Režisér Filip Renč, který natočil v náročných podmínkách současné doby osm napínavých případů, inspirovaných skutečnými událostmi, se v nich totiž pokusil obnovit atmosféru slavných českých detektivek z šedesátých let. Tvrdí, že natáčel klasicky a poctivě.

Přece jenom se ale „Hlava Medúzy“ bude v lecčems lišit. Zatímco v éře šedesátých let byli hlavními protagonisty dodnes populárních detektivních snímků kriminalisté, například kapitán Tůma (Karel Höger) nebo legendární major Kalaš (Rudolf Hrušínský), přezdívaný jako český komisař Maigret, Filip Renč je neváhal nahradit ženami.

Filip Renč při natáčení prvního dílu detektivek Hlava Medúzy v Brně 4. listopadu 2019, FOTO: Radek Miča, Česká televize

V hlavní roli žena

Šéfku brněnské mordparty, Karin, hraje lepá Jitka Čvančarová a její kolegyni Sabinu Petra Bučková. Ostatně, v případě Filipa Renče není nijak překvapivé, že v jeho filmech mají ženské postavy dominantní role. Do „Hlavy Medúzy“ navíc obsadil ještě Hanu Maciuchovou, Lenku Vlasákovou nebo Janu Švandovou. Z výkonu Jitky Čvančarové je nadšený a tvrdí, že je rozenou policistkou. Ona sama se nechala slyšet, že je to vůbec poprvé, co využívá značnou část svojí vlastní mužské energie. „Karin je fajn postava, mám ji moc ráda. Je iracionální, ale i intuitivní, má respekt,“ říká. Má recht, její přísná image v černé čepici a se zbraní v ruce respekt opravdu vzbuzuje. Herečka musela samozřejmě absolvovat odborný výcvik, což pro ni nebylo vůbec jednoduché, protože ke zbraním nemá zrovna kladný vztah.

Jiří Dvořák a Jitka Čvančarová, FOTO: Radek Miča, Česká televize

Muži opodál

Mužské protějšky vytvořili Jiří Dvořák a Michal Isteník. Jiří Dvořák se coby kriminalista (případně také zločinec) v současných seriálech objevuje velmi často. Aby tentokrát zapůsobil jako skutečně zkušený člen týmu a ostřílený vlk, nechal si narůst prošedivělý plnovous. Zato Michal Isteník, jehož proslavil seriál Most, má za úkol především pobavit svým specifickým humorem. Střídavě tak osciluje mezi outsiderem, maskotem a šaškem. Jenže, mnohem zkušenější parťáci v týmu nakonec zjistí, že se bez jeho excelentních dovedností s počítačem neobejdou. Ostatně, nic jiného než řešit nejtěžší případy s pomocí technických vymožeností mu nezbývá, protože zájem o zbraně ho prý opustil již v první třídě. „My s Jirkou jen stojíme opodál a bojíme se,“ glosuje mužské party v Hlavě Medúzy.

Petra Bučková a Jitka Čvančarová, FOTO: Radek Miča, Česká televize

V kasárnách jako doma

A příliš nepřehání. Sabina je pořád v akci a své kolegy někdy trochu šikanuje. Petra Bučková svoji postavu charakterizuje takto: „Má vlastně dvě tváře. V terénu je k lidem docela milá, ale když přijde na věc, je dost tvrdá.“ A přiznává se, že je docela akční typ: „Jako malá jsem lítala s partou kluků. Navíc táta byl voják, takže doma jsme měli plno zelených věcí a v kasárnách jsem byla jako doma. Být v akci jsem potřebovala i v holčičím kolektivu. Nevadilo mně, že holky si při hraní rozebrali role Ribanny a Nšo-či, já chtěla být Vinnetou.“ A právě akčnost je to, co Filipa Renče prý na Petře zaujalo při castingu nejvíce. Tak se nechme každé pondělí překvapit.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz