Film Americká krása v 90. letech představil společnosti temnou fantazii muže středního věku. Snímek se věnuje tématům konformity, vášně, lásky, fanatismu a rodiny a divákům nabízí dobrodružný pohled do života Lestera Burnhama (Kevin Spacey), topícího se ve své monotónní existenci. Natáčení se neobešlo bez několika zajímavých situací.

Scéna s okvětními lístky z růží, která se později stala i tou nejslavnější, se do filmu málem nedostala. Sám režisér filmu, Sam Mendes, přiznal, že během natáčení oné scény se rozbila kamera, i se všemi natočenými záběry. Na ikonickém plakátu s růží není břicho hlavní herečky Meny Suvari, ale modelky Chloe Hunter.

Americká krása, FOTO: distr. FTV Prima

Přetáčená scéna s okvětními lístky byla natáčená šestkrát pomaleji, než je normální rychlost. Mena musela rukami mávat opravdu rychle. Podle režiséra byla scéna v reálu opravdu komická, herečka údajně působila velmi komicky, jako „bláznivý motýl“.

Scéna, kde Kevin Space zpívá píseň „American woman“ v překladu Americká žena, byla celá pouze improvizace. Když režisér viděl, že je herec zaseknutý ve své scéně a nemůže se posunout dál, řekl všem, ať vypnou kamery a jdou si pro kafe. Sám s hercem poté improvizovali, dokud nenašli ten správný záběr.

Annette Bening, představitelka Lesterovy manželky Carolyn, ve svém volném čase často improvizovala a chovala se jako Carolyn. Ostatní herci se při tom náramně bavili, přirovnávali ji k Stepfordské paničce.

Film byl inspirovaný skutečným příběhem z raných 90. let, kdy 17 letá dívka, přezdívaná „Long Islandská lolita“, střelila manželku svého milence přímo do obličeje. Strávila 8 let za mřížemi, mezitím její milenec strávil 4 měsíce za znásilnění nezletilé.

Režisér měl před začátkem natáčení vytvořený storyboard pro každý záběr i scénu. „Vždy musím věci vidět vizuálně, než se do nich emočně ponořím,“ říka režisér Sam Mendes.

Thora Birch potřebovala souhlas rodičů kvůli své polonahé scéně. V době natáčení jí bylo teprve 17 let. Scéna v 90. letech vzbudila velkou vlnu odporu.

Zpěvačka 80. let Paula Abdul vytvořila choreografii pro scénu s roztleskávačkami. Ona sama ve svém mládí byla součástí Lakerských roztleskávaček.

Role Angely byla původně nabídnuta Kirsten Dunst, která je slavná především pro svoji roli ve filmu Marie Antoinetta. Ta ale roli odmítla, protože jí bylo teprve 15 a nechtěla líbat Kevina Spaceyho. Angelino příjmení je Hayes. Jedná se o referenci podobné postavy, konkrétně Lolity Haze v novele Vladimira Nabokova Lolita.

Mladistvé dialogy byly inspirovány skutečnými rozhovory teenagerů, které autor scénaře slyšel na koncertě U2 v Los Angeles. Konkrétně věta: „Ó můj Bože, miluji tě! Chci mít 10 000 tvých dětí!“

I přes podporu Stevena Spielbera studio DreamWorks a režisér Sam Mendes neustále bojovali s plány filmu i s jeho rozpočtem. Pro režii doporučil Sama Mendese sám producent filmu Steven Spielberg.

Inspirací pro tento film byl klasický thriller Modrý samet, který také pojednával o temných stránkách amerického předměstí.

Pro roli Carolyn Burnham byly také vybrány Holly Hunter nebo Helen Hunt.

Scenárista filmu Alan Ball řekl během svého oscarového proslovu, že s nápadem na film přišel poté, co viděl poletující papírovou tašku ve vzduchu před World Trade Center Plaza.

Tom Hanks po premiéře filmu prohlásil, že by byl moc rád, kdyby si přečetl scénář dřív než Kevin Spacey a mohl si zahrát Lestera. Jeff Daniels byl dalším z herců, který mohl hrát Lestera Burnhama. Lester ve filmu říká, že na kabelovce „prošvihne Jamese Bonda“. Režisér filmu Sam Mendes v roce 2012 režíroval „bondovku“ Skyfall.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

ZAKLADATEL & ŠÉFREDAKTOR