Čtvrtá týmovka z dílny Marvel, která je v kinech uvedena pouze několik dnů, přičemž oficiální světová premiéra proběhla teprve 26. dubna, už zlomila několik rekordů, co se týče návštěvnosti i výdělků.

Cameronův film Avatar s modrými domorodci z měsíce Pandora se na vrcholu drží už od roku 2009, když na vstupenkách do kina vydělal přes 62 miliard korun českých. O téměř 14 miliard zaostává další snímek od Jamese Camerona – emotivní drama podle skutečné události Titanic z roku 1997. Třetí příčku stále drží Star Wars: Síla se probouzí. Loňský trhák Avengers: Infinity War za sedmým filmem ze série Hvězdné války získal pouze o necelých 500 milionů korun. Je ale dost možné, že pořadí se tento rok lehce změní, a to právě díky Avengers: Endgame.

Embed from Getty Images

Zakončení jedenáctileté éry Marvel, která baví nespočet fanoušků po celém světě, je právě v kinech a za posledních několik dnů už překonalo několik rekordů. Zatím se můžeme řídit pouze podle prvních víkendových tržeb, ty celosvětově překonaly 27 miliard korun. Film kraluje jak Spojeným státům americkým, tak i zbytku světa. Jedná se o i nejvýdělečnější první týden od uvedení na jaře, v dubnu a s filmovým ratingem PG-13. Za jediný den vydělal 3,6 miliard českých korun a útočí na Avatara, jež se na první příčce drží již deset let.

Potenciál na pokoření Cameronova fantasy filmu týmovka rozhodně má, i přesto, že se očekává, že nadšení a tržby budou v dalších týdnech výrazně klesat. V tom má velkou výhodu právě Avatar, který se do podvědomí diváků dostával postupně a vysokou návštěvnost si udržel po několik desítek týdnů. Na tržbách se podepíše i fakt, že k pochopení Avengers: Endgame diváci potřebují znát všech předešlých 21 filmů z fiktivního vesmíru MCU, zatímco Avatar je první díl a pokračování jsou teprve v produkci. Na druhou stranu je fanouškovská základna studia Marvel tak velká, že nemalé množství lidí kino navštíví vícekrát. K tomu ještě připočtěme časovou náročnost superhrdinského trháku, která přesahuje tři hodiny, a je obtížné zapamatovat si všechny události, jež se ve filmu udály, proto si někteří musí osvěžit paměť dalším zhlédnutím.

Embed from Getty Images

Rekordy padaly i v České republice. Jako první film překonal návštěvnosti sta tisíců diváků za den. O víkendu se do kina vydalo přes 356 tisíců fanoušků, což jen potvrzuje jak velkou základnu bylo studio schopno shromáždit za posledních jedenáct let. Týmovka aktuálně zabírá 18. příčku nejvýdělečnějších filmů historie a jedná se o jediný film, který při uvedení překonal hranici jedné miliardy amerických dolarů. Předchozím rekordmanem byl film „Avengers: Infinity War“, jenž první víkend získal 640 milionů dolarů, v přepočtu téměř 15 miliard korun.

Na to, zda Avengers: Endgame stálici Avatara překoná, si budeme ještě pár týdnů počkat, ale pravděpodobnost je opravdu velká. Ať už to dopadne jakkoli, můžeme být rádi, že jsme u tak velkolepého filmu mohli být a strávit s našimi oblíbenými hrdiny několik let našeho života. O tom možná budeme jednou vyprávět i našim vnoučatům.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz