Již 25 let uběhlo od premiéry celosvětově úspěšného filmu Forrest Gump. Stejnojmenný naivní hlavní hrdina se celý život řídil radou „Utíkej, Forreste, utíkej!“ Hlavní roli nezískal nikdo jiný, než americký herec Tom Hanks. Byl ale až poslední volbou produkce a režiséra. Další zajímavosti o filmu a z natáčení jsme pro vás sepsali.

Toma Hanks se podílel i na scénáři k filmu, ale až v průběhu natáčení. Věta „Jmenuji se Forrest Gump a říkají mi Forrest Gump“ ve scénáři původně nebyla. Hanks měl také požadavek na několik změn ve scénáři, aby události ve filmu odpovídaly historické realitě. Například vypadla scéna s výstupem Forresta na Měsíc.

Tom Hanks byl poslední záchranou a volbou pro tvůrce filmu. Předtím totiž jeho tři herečtí kolegové roli odmítli. Kteří herci můžou litovat? John Travolta, Bill Muray a Chevy Chase.

Ani role Jenny nebyla hned obsazena. Nabídku odmítly Jodie Foster, Nicole Kidman a Demi Moore.

Kdyby Forrest Gump běžel 3 roky, 2 měsíce, 14 dní, 16 hodin a opustil by verandu Greenbow brzy ráno v pondělí 5. července 1976, tak by celý jeho bežecký maraton skončil ve středu 19. září 1979 ve 20:00 v Monument Valley (Utah).

Scéna, ve které Forrest běží džunglí a nese zraněného Bubbu (Mykelti Williamson), byla natočena pomocí jeřábu, na kterém byl Williamson zavěšen, protože byl moc těžký na to, aby jej Hanks unesl.

FOTO: Paramount Collection / Everett / Profimedia

Název Bubba Gump nesou restaurace po celém světě. V současnosti jsou otevřené na 45 místech v USA, Japonsku, Číně, Mexiku, Malajsii, Indonésii, Velké Británii a na Filipínách.

Snímek je natočen podle knihy vydané v roce 1986. Autorem je americký romanopisec Winston Groom a kniha se jmenuje stejně jako film – Forrest Gump. Groom chtěl v hlavní roli vidět herce Johna Goodmana.

Americká herečka Sally Field, která hraje mámu Forresta Gumpa, je ve skutečnosti jen o deset let starší než představitel jejího syna Tom Hanks. 6. listopadu herečka oslavila 73 let.

Forrestovo rodné město Greenbow ve státě Alabama ve skutečnosti vůbec neexistuje.

Zajímá vás, co chtěl Forrest sdělit davu květinových dětí během proslovu, který nikdo neslyšel? Je to „Někdy, když jdou lidi do Vietnamu, vrací se pak domů k mámám bez nohou. Někdy se domů nevrací vůbec. A to je zlý. To je všechno, co jsem k tomu chtěl říct.“

FOTO: Rights Managed / Mary Evans Picture Librar / Profimedia

V některých běžeckých scénách zaskočí za Toma jeho bratr Jim Hanks. Mimo něj se objevilo ve filmu ještě několik rodinných příslušníků Hankse, například dívka s červenými vlasy ve školním autobuse je jeho dcera Elizabeth.

Lavička, na které sedí Forrest velkou většinu filmu, se nyní nachází v Muzeu dějin ve městě Savannah (stát Georgia).

Tom Hanks za natáčení filmu nepobíral mzdu. Místo toho měl podíl na zisku, který nakonec činil asi 40 milionů dolarů.

-reklama-