Příběh Viktora Navorského, který přijíždí do New Yorku a netuší, že během dlouhého letu proběhl v jeho zemi vojenský převrat. Nesmí vstoupit na území USA. Bezprizorní, s pasem neexistující země, musí Viktor Navorski strávit nějakou dobu v tranzitní části Kennedyho letiště a čekat, až v jeho zemi skončí občanská válka. Týdny a měsíce jsou čím dál tím delší. Viktor pomalu objevuje labyrint terminálu – zhuštěný svět plný absurdit, velkorysosti, ctižádosti, zábavy, společenského postavení, ale i romantiky, kterou pozná s překrásnou letuškou Amelií. Snímek s Tomem Hanksem v hlavní roli mohou diváci sledovat v pondělí 3. května večer na Paramount Network.

Postava Viktora pochází z fiktivní země Krakozhia, ale Hanks ve filmu mluví bulharsky, což se prý naučil od své ženy, která z Bulharska pochází. Nicméně, výstřižek z novin je v ruštině, plechovka od oříšků v neurčeném jazyce a řidičák, který ukazuje, je vypsaný na ženské jméno a je z Běloruska. Viktor měl původně pocházet ze Slovinska, ale konzulát Slovinska v USA silně nedoporučil tuto variantu. Měl za to, že obraz fiktivní války by neprospěl jeho zemi. Název fiktivní země Krakozhia byl odvozen od polského Krakova, oblíbeného města režiséra Stevena Spielberga. Po skončení války zpívá Tom Hanks spolu s dalšími hymnu své země. Ve skutečnosti jde o melodii albánské hymny s vymyšlenými slovy.

Po filmech Zachraňte vojína Ryana (1998) a Chyť mě, když to dokážeš (2002) se jedná už o třetí spolupráci režiséra Stevena Spielberga a Toma Hankse. Ve filmu si zahrála i Spielbergova dcera Sasha, jenž ztvárnila dívku, které se Tom Hanks snaží pomoci s kufrem.

Film je inspirován skutečným příběhem íránského utečence Merhana Karima Nasseriho, který uvízl roku 1988 na pařížském letišti Charlese de Gaulla po tom, co mu byl zamítnut vstup do Anglie. Protože mu mezitím ukradli pas, francouzské úřady mu zakázaly opustit prostory letiště. Nasserimu nejdříve povolili vstup do Francie, nebo návrat do jeho rodné vlasti, ale on se rozhodl zůstat a vyprávět svůj příběh každému, kdo byl ochoten naslouchat. Nasseriho příběh byl zfilmovaný už roku 1993 pod názvem Spadli z nebe.

Film se během úvodního víkendu (18.–20. 6. 2004) vyšvihl na 2. místo v americkém žebříčku s výdělkem 19 mil. dolarů. Celkově si pak tandem Spielberg-Hanks a jejich 60milionová, v pořadí třetí společná práce, odnesla z kin severoamerického kontinentu slušných 77 milionů.

Původní verze filmu obsahovala jiný konec. V něm odcházela Amelie s Viktorem na Manhattan. Steven Spielberg také vystřihl z filmu scénu, ve které dostal Hanks možnost si zavolat domů a křičí „Home phone, home phone!“ Režisér měl pocit, že by si diváci mohli zvolání spojovat s podobným z filmu E.T. Původně měl snímek režírovat autor námětu Andrew Niccol. Smůlu měla i jeho verze scénáře, která byla přepsána.

Díky prvotřídní práci zkušených řemeslníků bylo vše, co ve filmu vidíme, skutečné. Jediným digitálním efektem tak byla vzlétající a přistávající letadla v pozadí. Celý terminál byl postaven v bývalém hangáru, včetně tří funkčních eskalátorů, několika restaurací rychlého občerstvení a dalšího nezbytného vybavení. Na stavbě se podíleli konstruktéři, kteří měli zkušenost se stavbou letišť.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

ZAKLADATEL & ŠÉFREDAKTOR