Letošní 80. výročí narození Johna Lennona uctí televizní kanál ČT art vskutku velkoryse. K jeho životnímu jubileu připravil sérii filmů a dokumentů a odstartoval ji skvělým filmem Backbeat. Je výjimečný tím, že zachycuje počáteční éru nejslavnější, nejprodávanější a nejrespektovanější rockové formace všech dob. Ta se překvapivě neodehrála v Liverpoolu, ale v německém přístavním městě Hamburk. Právě zde se totiž zrodil fenomén Beatles.

-reklama-


Do Hamburku přijeli ještě jako partička neznámých muzikantů. Scény, zachycující, jak nesnesitelně těžké byly její začátky, jsou místy k neuvěření. Sedm dní v týdnu a sedm hodin denně hráli v obskurním striptýzovém baru a často neměli ani na jídlo. Společně přespávali v jediné místnosti, na nepohodlných kovových palandách a bez možnosti potřebného soukromí. Za přítomnosti ostatních prožívali i milostná dobrodružství se svými dívkami.

Pátý člen

I když se jako počátek vzniku skupiny Beatles uvádí rok 1956, ještě zdaleka se tak nejmenovala a netvořila ji legendární čtyřka. Naopak, obsazení se neustále měnilo a jediným původním hráčem nakonec zůstal John Lennon. Teprve postupně se k němu přidali Paul McCartney, George Harrison, Pete Best a Ringo Starr. Patřili k nim ovšem i další výrazné osobnosti. Jednou z nich se stal baskytarista a malíř Stuart Sutcliffe, jehož Lennon coby svého spolužáka z liverpoolské umělecké školy přemluvil ke spolupráci v kapele, i když údajně vůbec neuměl hrát na kytaru.

A právě tragický osud Stuarta tvoří podstatnou část příběhu hamburské epizody Beatles, začínající v srpnu 1960. Více než hraní po klubech ho to táhlo k malování a navíc se v Hamburku zamiloval do talentované fotografky Astrid Kirchherrové a dokonce se s ní zasnoubil. K radosti perfekcionisty Paula, jemuž vadilo, že Stuart není zrovna nejlepší baskytarista, navíc s ním soupeřil o Johnovu přízeň, Sutcliffe od Beatles po dvou letech odešel. Jeho další umělecké plány však zmařila předčasná smrt, v pouhých jednadvaceti zemřel na krvácení do mozku. Pro Johna byla jeho smrt zdrcující a nikdy na něj nezapomněl. Podle mnohých byl pro něj Stuart tak zásadní osobností, jako později Yoko Ono. Mimochodem, byl to právě Stuart Sutcliffe, kdo vymyslel název Beatles, jeho definitivní verzi pak dotvořil John.

Mop-pop vznikl v Hamburku

Stejně tak je zásadní význam přitažlivé Astrid pro počáteční éru kariéry Beatles. Ona a její přítel Klaus Voormann, na nějž mimochodem Stuart velmi žárlil, byli mladou britskou skupinou nadšeni a na jejich koncerty přilákali intelektuálnější publikum. Astrid navíc vymyslela typické účesy Brouků, tzv. mop-top a vytvořila tak jejich typické image, které kopírovaly miliony mladíků na celém světě. Pořídila rovněž první profesionální fotografie skupiny a dokumentovala natáčení slavného filmu Perný den. V roce 1994 se stala odbornou poradkyní režiséra Backbeatu Iaina Softleyho. Zemřela letos v květnu, ve věku 81 let.

John Lennon by 9. října 2020 oslavil své osmdesáté narozeniny. 8. prosince 1980 ho před jeho domem na Manhattanu zastřelil fanoušek skupiny Beatles Mark David Chapman.

-reklama-

Adéla Hofmanová
Adéla Hofmanová vystudovala žurnalistiku a věnuje se především kulturní publicistice. S webem TV guru externě spolupracuje od roku 2020 a za tu dobu publikovala téměř tisíc příspěvků, které si přečetlo přes padesát milionů čtenářů. Snaží se je upozorňovat na kvalitní televizní pořady a naopak si bere na paškál brak, které tuzemské i zahraniční kanály produkují stále víc.