Rok se s rokem sešel a máme tu opět změnu času, se kterou se pojí i nástup dlouhých večerů, které se dají krásně zaplnit sledováním nějakého filmu či seriálu. Letošní podzim je navíc výjimečný v tom, že od jara ve světě řádí pandemie nového typu koronaviru, která má za následek, že mnoho z nás tráví doma vícero času, než bývá v tomto období zvykem. Zkrátit si dlouhou chvíli filmem ba dokonce seriálem, je tak namístě víc než kdy předtím.

Vzhledem k tomu, že tento víkend je spojený s anglosaským lidovým svátkem též zvaným jako Halloween, zmíníme si zde díla žánrově typická pro toto období. Přesto, že se u nás Halloween nikterak zvlášť neslaví, mnoho z nás se jistě rádo bojí a nepohrdne nějakou tou hororovou klasikou. Abych má doporučení nelimitoval pouze na filmový svět, podíváme se i do toho seriálového.

Ratchedová (2020) a série The Haunting (2018)

Z kraje září jsme vám představili několik žhavých seriálových novinek letošního podzimu. Dovolím si zde vyzdvihnout hned dva seriály, které svým žánrem odpovídají našemu seznamu. Jde především o novinku Ratchedová a antalogické pokračování úspěšného seriálu, jenž si umí pohrát s divákovou představivostí, The Haunting of Bly Manor. V tomto případě vám vřele doporučuji i první řadu The Haunting of Hill House (2018), která zmíněnou sérii vykopla na výsluní a rozjela netradiční hororovou podívanou.

Stranger Things (2016)

Velmi atmosférický seriál, který by zde neměl chybět. Jde o mysteriózní počin, který se inspiruje všemožnými klasikami z 80. let a neméně poté knihami Stephena Kinga. Seriál Stranger Things (2016) si v posledních letech získal miliony fanoušků po celém světě a je považován za jeden z nejlepších seriálů od Netflixu.

Dark (2017)

V roce 2017 vypustili naši němečtí sousedé na platformu Netflix temný seriál s názvem Dark (2017). Mnozí se domnívali, že půjde o jakousi evropskou obdobu Stranger Things (2016). Opak byl však pravdou. Dark světu nabídl opravdu komplexní a soudržný příběh, který svou surovostí, jakou je vykreslován, ohromí nejednoho diváka.

American Horror Story (2011)

Když jsme zmínili Ratchedovou zmiňme také další, starší projekt Ryana Murphy, American Horror Story (2011). Další antalogické drama na našem seznamu je typické pro svou různorodost a žánrovou rozmanitost. Každá řada přináší zcela ojedinělý příběh, který se snaží být nezávislý na tom předešlém. U některých sérií pak můžeme zaznamenat i střídání žánrů.

Halloween (1978) a další slashery

Abychom se nepohybovali pouze v rovině seriálů, podíváme se také do světa filmů. Začneme kultovními klasikami. První z nich je silně spjatá právě s předvečerem svátku Všech svatých. Jde pochopitelně o snímek Halloween (1978), který se stal odrazovým můstkem pro nespočet pokračování, remaků a dalších pokračování, která však ignorují předešlá pokračování. Vzhledem k rozporuplnosti, která je s touto hororovou sérií spojena, zůstaňme proto pouze u prvního dílu, jenž odstartoval dlouholeté působení masového vraha Michaela Myerse.

Hororová série Halloween se řadí k tzv. slasher filmům, což je subžánr hororu, jehož specifikem je právě masový vrah, který má většinou výstřední vzhled a vraždí především teenagery. Do této kategorie bychom pak mohli zařadit další hororové série, jako např. Noční můra v Elm Street, Texaský masakr motorovou pilou, Vřískot či Pátek třináctého.

FOTO: New Line Cinema

Přesto, že kvalita zmíněných slasher filmů není zrovna ekvivalentní, každá série představila světu vlastního antagonistu, který se později stal kultem a promítl se nejen do filmového průmyslu, ale také do počítačových her, mobilních her a v některých případech i do seriálového světa.

Uteč (2017)

Pakliže vás doposud žádný snímek či seriál nezaujal, máme pro vás několik dalších tipů. Mezi ty rozhodně patří snímek Utečmysteriózní drama s prvky hororu od Jordana Peelea z roku 2017, které nabízí opravdu zajímavou podívanou.

Vymítač ďábla (1973) a Exorcista (2016)

Přeneseme-li se zase o několik desítek let zpátky, přesněji do 70. let minulého století, nesmíme přehlédnout Vymítače ďábla (1973). Na svou dobu poněkud nevšední horor pracující se spirituální tématikou. Tou je, jak již z názvu vyplývá, vymítání, chcete-li exorcismus. Snímek opět dostal řadu pokračování, avšak za zmínku stojí především to seriálové, které vyšlo teprve nedávno. V roce 2016 na film ze 70. let volně navázal seriál Jeremyho Slatera Exorcista (2016).

Lesní duch (1981) a Ash vs Evil Dead (2015)

Preferujete-li strach v kombinaci s humorem, doporučujeme abstraktní hororovou komedii od Sama Raimiho Lesní duch (1981). Bruce Campbell, který ztvárnil ústřední postavu nekompromisního Ashe Williamse, si získal celou sérii pro sebe. Podobně jako v případě Vymítače, tak i na Raimiho sérii po letech navázal seriál – Ash vs Evil Dead (2015).

Soumrak mrtvých (2004)

U komedií ještě chvíli zůstaneme. Dalším tipem je Soumrak mrtvých (2004) od Edgara Wrighta, který se stal prvním snímkem v režisérově trilogii s herci Simonem Peggem a Nickem Frostem (oba zmínění ztvárňují ústřední postavy v celé trilogii). Filmy ve zmíněné trilogii na sebe nenavazují a liší se jak žánrově, tak kvalitativně. Doporučení si zaslouží však všechny tři, avšak pouze Soumrak mrtvých (2004) bychom mohli tematicky vztáhnout k večerní halloweenské podívané.

Úsvit mrtvých (1978) a Noc oživlých mrtvol (1968)

V závěru se podíváme opět na klasiky. První z nich je další zombie snímek, tentokrát však nejde o komedii, nýbrž o akční horor Úsvit mrtvých (1978) od George A. Romera, který tématice zombie zasvětil téměř celou svou kariéru. Opomenout proto nesmíme ani jeho první celovečerní snímek Noc oživlých mrtvol (1968), který lze považovat snad za ještě větší klasiku.

Ptáci (1963) a Psycho (1960)

Dalšími snímky jsou Hitchcockovi Ptáci (1963) a o tři roky starší Psycho (1960). Alfred Hitchcock nebývá nadarmo označován za mistra hororu, ostatně i proto bychom mohli valnou většinu jeho dalších snímků zařadit na tento seznam.

Osvícení (1980) a Doktor Spánek od Stephena Kinga (2019)

Posledním tipem je Osvícení z roku 1980 od talentovaného Stanleyho Kubricka, který svůj snímek natočil na motivy knihy od Stephena Kinga. Kubrick Kingovu knihu pojal po svém, což se původnímu autorovi moc nelíbilo, nicméně díky tomu vytvořil zcela unikátní horor, který sice od své předlohy značně upouští, přesto však v divákovi dovede probudit zcela ojedinělé pocity. Filmu navíc velmi přidává jeden z nejlepších hereckých výkonů Jacka Nicholsona.

Na kultovní Osvícení z 80. let v loňském roce navázal snímek Doktor Spánek od Stephena Kinga (2019), které natočil Mike Flanagan (autor zmíněné série The Haunting) na motivy stejnojmenné knihy od Stephena Kinga, která původní svět Osvícení rozšiřuje.

A jaké jsou vaše filmové či seriálové tipy ke sledování během dlouhých podzimních večerů? Nezapomeňte se o ně s námi podělit v komentářích.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

Vojtěch Balák (Walter)
Redaktor a admin TVGURU.CZ. Filmový a seriálový nadšenec. Návštěvník NdB a jiných divadel. Zálibu nacházím i ve čtení knih a komiksů, jenž také mnohdy bývají předmětem mých článků.