Historický muzikál Noc na Karlštejně, který měl premiéru v roce 1974, vznikl na motivy stejnojmenné divadelní hry, kterou napsal již v roce 1884 Jaroslav Vrchlický. Režie se ujal Zdeněk Podskalský st. Ve filmu navštívíme dobu panování Karla IV., který dal zbudovat hrad Karlštejn jako pevnost, která bude střežit korunovační klenoty a údajně zakázal vstup ženám. Pustit si film můžete dnes ve 20:10 na ČT1 nebo na téže stanici 2. června 14:25.

Na hrad se v přestrojení snaží dostat dvě zamilované ženy a to Jana Brejchová jako královna Eliška Pomořanská a Daniela Kolářová jako zamilovaná Alena. V tomto kultovním snímku se však najde hned několik chyb. Které to jsou, se dočtete v našem článku. Je ale možné, že po jeho přečtení se již nebudete soustředit na film samotný, ale pouze na hledání oněch chybiček.

Na začátku filmu, kdy Jana Brejchová usedá na trůn, aby mohla pozorovat souboj rytířů, se na levé straně obrazovky prochází muž a vedle sebe tlačí jízdní kolo. Ve stejné scéně je ještě jedna chyba a to, že Brejchová jako královna již sedí na trůně, a v dalším záběru k trůnu teprve přichází. Současně dostane od paní Ofky květiny, které jsou jakmile je odkládá vedle sebe již povadlé.

Při rytířském turnaji na začátku filmu si ještě můžete všimnout, že jeden z jezdců veze „dřevec“, který se ale prohýbá jako guma.

Poté, co začne Waldemar Matuška zpívat po prohlídce hradeb s Milošem Kopeckým, jsou vidět záběry z dálky na zasněžený Karlštejn. Celý film je ale o Karlštejně v létě.

Noc na Karlštejně
Noc na Karlštejně, FOTO: © Karel Šebík / Distribuce Česká televize

V průběhu filmu si můžete všimnout, že je hned v několika záběrech na střechách Karlštejna viditelný hromosvod a jeho vedení. Hromosvod ale vymyslel Prokop Diviš až o několik set let později. Stejný problém je i s vynálezem zipu. Když se v jednom záběru Pešek otočí zády, je vidět na okruží zip. První předchůdce zipu byl ale uveden v Americe až v roce 1851 a na šaty se začal šít až o desítky let později a to v roce 1913.

Pozorně se dívejte i na stromy na Karlštejně. Píseň „Muži sluší nejlíp sólo“ je stříhaná ze záběrů natočených na jaře a v létě. Toto je zřejmé i při prvním setkání Aleny a Peška.

Když Eliška Pomořanská zpívá píseň „Lásko má, já stůňu…„, je vidět malba Karla IV. a císařovny na Karlštejně. Na malbě však není ona, ale Anna Svídnická, jeho třetí manželka.

Na konci filmu se Vlastimil Brodský jako Karel IV. nazve Otcem vlasti. Takto jej ale označil až jeden učenec nad jeho hrobem.

Jana Kolářová jako Alena.
Daniela Kolářová jako Alena. Noc na Karlštejně, FOTO: © Karel Šebík / Distribuce Česká televize
-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

REDAKTORKA & SOCIAL MEDIA