Každý rok vyjde alespoň jeden film, o kterém by se dalo říct, že je to výborný kinematografický kousek a že tvůrci odvedli skvělou práci. Ale jednou za čas přijdou takové kousky, které jsou filmovému průmyslu obrovským přínosem a mají velmi výrazný dopad na to, jak se vůbec filmy dělají. V některých případech by se takové snímky daly nazvat přímo revolučními. Avšak něco takového přijde jen jednou za několik let, což tyto filmy činí o to vzácnějšími. A právě proto jsem si pro vás dnes připravil seznam pár z nich, které by měl vidět zkrátka každý filmový nadšenec. 

1Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Zdroj: Sony

Vykoupení z věznice Shawshank je nemálo lidmi považován za ten nejlepší film všech dob, a dle mého názoru naprosto zaslouženě. Na Csfd.cz i Imdb.com je dokonce nejlépe hodnoceným filmem ze všech. Film vypráví příběh muže jménem Andy Dufresne, který byl křivě obviněn z vraždy a tak skončí ve věznici Shawshank. Tam se mu stane přítelem jistý muž, kterému říkají Red. Andy se snaží ve věznici přežít svým vlastním způsobem za pomoci svého nového přítele a zároveň pracuje na svém promyšleném útěku.

A kdybych vám teď měl vyjmenovat a popsat své nejoblíbenější části z tohoto filmu, tak bych pravděpodobně nakonec popsal úplně celý film. Vážně, podívejte se na něj. Slibuji, že to stojí za to. Mimochodem, získal také 7 nominací na Oscara a 2 nominace na Golden Globe.

2Občan Kane (1941)

Zdroj: The Violet Wave

Víte, jak jsem na začátku zmínil, že některé z těchto filmů by se daly nazvat přímo revolučními? Tak tento je jedním z nich. Občan Kane je film z roku 1941, který po své premiéře naprosto změnil filmový průmysl. Každý snímek, každá scéna, každý záběr je sám o sobě obrazem vyprávějící nějaký příběh. Tvůrci tohoto filmu zkrátka využívali techniky, které nikdo před nimi tímto způsobem nevyužil. A od té doby je Občan Kane mnohými filmovými tvůrci využíván jako „návod“ na dokonalý film. Ještě dnes uvidíte v mnoha filmech aspekty, které byly poprvé k vidění právě v roce 1941.

32001: Vesmírná odysea (1968)

Zdroj: Vimeo

Stanley Kubrick byl výjimečný člověk a skvělý režisér, jehož filmy jsou zkrátka mistrovská díla a snad každý z nich byl nějakým způsobem revoluční. Avšak já se rozhodl na tento seznam umístit jen jeden z nich, a tím je Vesmírná Odysea. Tento snímek byl tak nadčasový, že i když je z roku 1968 a vy se na něj podíváte dnes, tak jeho hlavní myšlenka bude stále aktuální a dokonce ani vizuální efekty vám nebudou připadat zastaralé. Vlastně za ně i film dostal v roce 1969 Oscara. Dále také byl nominován za režii, scénář a výpravu. A když už jsme u těch cen, tak film také získal 3 ceny BAFTA (kamera, výprava, soundtrack) a byl nominován na cenu BAFTA za nejlepší film.

4Toy Story: Příběh hraček (1995)

Zdroj: Pixar

Skvělý film od Pixaru, který navždy změnil animovaný film. Než totiž přišel na scénu Pixar se svými moderními technologiemi, tak se pod pojmem „animovaný film“ skrývaly v podstatě jen „kreslené“ filmy, jako například Beauty and the Beast (1991) nebo Sleeping Beauty (1959). A po vydání Toy Story už takové filmy, až na pár výjimek, v podstatě přestaly existovat. A v dnešní době už Pixar je jasnou zárukou kvality, tedy pokud přehlídneme pár menších klopýtnutí v posledních letech. *ehm ehm* Cars 2 *ehm*

5Temný rytíř (2008)

Zdroj: DC

Rok 2008 byl opravdu skvělý pro fanoušky superhrdinských filmů, když dostali od DC i od Marvelu úžasné filmy. Avšak dnes se tady budeme bavit jen o jednom z nich, a tím je samozřejmě The Dark Knight (Temný rytíř), který je stále jedním z nejlepších filmů všech dob a mnozí jej označují i za ten nejlepší superhrdinský film. A není se čemu divit, protože to byl právě tento film, díky kterému svět úplně změnil pohled na filmy podle komiksových hrdinů. Jedná se o působivé kinematografické dílo s hudebním doprovodem od mistra Hanse Zimmera a legendárním hereckým výkonem v roli Jokera od Heath Ledgera. A když ještě k tomu posadili do režisérského křesla Christophera Nolana, tak bylo jasné, že tento film bude zkrátka hit.

6Schindlerův seznam (1993)

Zdroj: Universal Pictures

Spielbergovo dechberoucí a dojemné mistrovské dílo o německém podnikateli Oskaru Schindlerovi, který během druhé světové války zachránil přes 1000 lidských životů pomocí trochu vynalézavosti a velké kupy peněz. A i když se jedná o film z roku 1993, tak je celý v černobílé, což mu dodává silnou atmosféru. Každopádně, vážně doporučuji se na tento film podívat, a to i v případě, že se o tématiku druhé světové války nijak nezajímáte.

7Star Wars: Epizoda IV – Nová naděje (1977)

Zdroj: Wallpaper Abyss

Pokud jste tento film opravdu ještě neviděli, tak děláte ohromnou chybu. Nejen, že se jedná o jedinečný sci-fi snímek s nadčasovými speciálními efekty, skvělými charaktery, úžasným hudebním doprovodem a působivým hereckým obsazením, ale je to také obrovská a velmi důležitá součást popkultury. Uběhlo už 41 let od premiéry tohoto filmu a lidé o něm stále mluví a ostatní režiséři a producenti na něj stále dávají odkazy do svých filmů a seriálů.

Také stojí za zmínku: Kmotr (The Godfather – 1972), Forrest Gump (1994), Titanic (1997), Pulp Fiction (1994), Věčný svit neposkvrněné mysli (Eternal Sunshine of the Spotless Mind – 2004)