I ti nejlepší scenáristé v Hollywoodu čas od času zabrousí do příběhů, které napsal sám život. Není proto žádným překvapením, že některé z těch nejlepších hollywoodských filmů byly natočeny podle skutečných událostí a osobních příběhů o tragédii, vynalézavosti a úspěchu reálných lidí. My pro vás máme seznam snímků, které jsou založeny na pravdivých příbězích a zvěčňují tak skutečné momenty, vzpomínky a osoby. Jedná se také o filmy, které patří k těm nejlépe hodnoceným diváky i kritiky. 

Chyť mě, když to dokážeš (2002)

Leonardo DiCaprio a Tom Hanks excelují v hlavních rolích celovečerního filmu založeném na životě Franka Abagnale Jr. Mladý Abagnale se stal odborníkem na padělání a práci v přestrojení a podařilo se mu zpronevěřit milióny dolarů. Podvodem působil jako pilot společnosti Pan Am, doktor v nemocnici nebo jako právní zástupce. A co je působivé nejvíce, že to vše stihl než mu bylo 19 let. Film kombinuje komické scény s rychlou akcí a vynikajícími herci.

Apollo 13 (1995)

Film, který popisuje reálné události, které nastaly při misi kosmické lodi Apolla 13 v roce 1970, se zapsal do historie dramatické kinematografie. Snímek Rona Howarda sleduje příběh tří astronautů, kteří se zoufale snažili přivést svou loď zpátky na oběžnou dráhu Země poté, co explodovala kyslíková nádrž a ohrozila tak nejen misi, ale celé jejich přežití. Film byl hvězdně obsazen a Tom Hanks, Bill Paxton, Kevin Bacon nebo Ed Harris se zasloužili o obrovský úspěch, několik Oscarů a dalších ocenění.

Schindlerův seznam (1993)

Tento emočně velmi silný snímek vypráví příběh Oskara Schindlera (Liam Neeson), nacistického obchodníka, který postupně prohlédl zrůdnost režimu a nakonec se mu podařilo zachránit více než 1000 Židů před plynovou komorou. Film režíroval Steven Spielberg a proslavil krom Liama Neesona také Ralpha Fiennese (známý jako Lord Voldemort ze série Harry Potter), který ztvárnil nacistického velitele a kata Amona Goetha. Film byl velmi dobře přijat kritikou i diváky, získal několik Oscarů a ocenění.

Vlk z Wall Street (2013)

Film Vlk z Wall Street přináší podívanou z doby, kdy na Wall Street vládla pravidla Divokého Západu. Jen místo pistolníků na koních se tu prohánějí jachty a nahé blondýny a místo prachu nad prérií víří vzduchem bankovky. Někdy dokázal vydělat i 12 milionů dolarů za pouhé tři minuty. A peníze uměl také pěkně roztáčet. V jeho kancelářích běžně defilovala nahá dívčí dechovka, šňupaly se velehory kokainu, pořádaly se závody v házení trpaslíky, opice jezdily na kolečkových bruslích a se svou ženou souložil na matraci ze samých bankovek. Když mu v Londýně na večírku došly drogy, vzbudil svou newyorskou sekretářku, aby mu je poslala soukromým tryskáčem. Po každém velkém mejdanu ale přichází i odpovídající kocovina. Zvlášť, pokud kouzlení s akciemi je více než jen kreativní. FBI vás pak chce zatknout a mnoho dalších se chce pomstít.

Kód Enigmy (2014)

Tento brilantní film o skutečném příběhu, kde můžeme v hlavní roli vidět skvělého Benedikta Cumberbatche (Sherlock, Doctor Strange), vypráví příběh matematika a kryptoanalytika Alana Turinga, který se pokouší rozluštit kód enigmy, který používali nacisti k zabezpečení svých rádiových zpráv během druhé světové války. Turing byl génius, s kterým však bylo velmi těžké spolupracovat, protože považoval své kolegy za méněcenné. Nakonec však musel překonat nejen matematické, ale i sociální problémy, pokud chtěl uspět.

Útěk do divočiny (2007)

Pravdivý příběh o duchovním putování člověka do přirozeného světa divoké přírody odráží mnoho konfliktů a problémů, se kterými zápasí všichni materialisticky založení lidé. Je podpořen přáním být svobodný a nezávislý, uniknout normám společnosti a objevit transcendence v přírodě. Poté, co vynikající student a sportovec Christopher McCandless absolvuje univerzitu Emory, opustí svůj majetek, věnuje celý svůj spořící účet ve výši 24 000 dolarů na charitu a vydá se na Aljašku, aby následoval svůj sen.

Útěk z Alcatrazu (1979)

Alcatraz, umístěný na malém ostrově v Sanfranciském zálivu, byl nejbezpečnějším vězením své doby. Obecně se věřilo, že je z této věznice nemožné uniknout, dokud tři odvážní muži (hrají Clint Eastwood, Fred Ward a Jack Thibeau) nepodnikli úspěšný pokus o útěk v roce 1962. Obdivuhodnost jejich odvahy je stále v rozporu s morálkou veřejnosti, avšak tento ohromující příběh si rozhodně nenechte ujít.

Apokalypsa (1979)

Apokalypsa je volně založená na slavné knize Josepha Conrada, Srdce temnoty (1902), která popisuje události, kterým byl autor přímo svědkem. Autor vzpomíná na cestu po řece do nitra Afriky, již podnikal ve službách belgické obchodní společnosti. Ačkoli to autor přímo neuvádí, předpokládá se, že se jedná o Kongo. Ve filmové verzi tohoto příběhu se podíváme do války ve Vietnamu. Kapitán Willard, kterého hraje Martin Sheen, je poslán na nebezpečnou misi do Kambodže, aby zavraždil dezertujícího plukovníka (Marlona Brando), který se učinil bohem místního domorodého kmene.

Čistá duše (2001)

Tento film vypráví příběh matematického génia Johna Forbese Nashe Jr. a je důkazem, že často existuje jen tenká hranice mezi čistým géniem a šílenstvím. Diváci se seznámí s životem tohoto neuvěřitelně nadaného jedince, kterého hraje Russell Crowe. Nash trpěl schizofrenií, která výrazně ovlivnila jeho osobní život, vztahy s rodinou a přáteli a jeho práci.

Americký sniper (2014)

Tato dramatická adaptace od režiséra Clinta Eastwooda je životním příběhem odstřelovače Navy SEAL Chrise Kyla (Bradley Cooper), jehož přesná muška zachránila nespočet životů a během války v Iráku jej změnila v legendu. Nicméně, když se Chris konečně z války vrací domů, bojuje s opětovným obnovením vztahu se svou ženou a dětmi a snaží se uniknout hrůznému stínu války.

Erin Brockovich (2000)

Tento snímek, který zajistil Julii Roberts Oscara za její hlavní roli, představuje život rozvedené matky tří dětí, Erin Brockovich. Brockovich, bez jakéhokoli vhodného právnického vzdělání, se nechá najmout jako asistentka v právnické firmě. Díky náhodě a své vlastní pracovitosti se z bezvýznamné sekretářky vypracuje v nepostradatelnou a výborně placenou právní asistentku. Během zkoumání písemných podkladů, k na první pohled zcela banální kauze, náhodou objeví velký ekologický případ znečišťování životního prostředí. Tak začíná proces o odškodnění v celkové výši 333 miliónů dolarů.

Spartakus (1960)

Když umře svobodný, ztratí radost ze života. Když umře otrok, ztratí bolest. Smrt je jediná svoboda, kterou otroci znají.“ Tak praví jedna z ikonických a povznášejících replik z této mistrovské reprezentace pravděpodobně jednoho z nejslavnějších otrockých povstání v historii lidstva. Snímek režírovaný skvělým Stanleym Kubrickem je považován za jeden z nejlepších filmů o římském impériu, který byl kdy natočen. V hlavní roli exceluje Kirk Douglas, který letos v prosinci oslaví neuvěřitelných 102 let!

Půlnoční expres (1978)

Skutečný příběh mladého američana Billyho Hayese. Dramatický příběh natočený podle skutečné události, vypráví o mladém američanovi Billy Hayesovi, který je v Turecku odsouzen ke 30 letům vězení za to, že se u něj našlo malé množství drog. Ve vězení musí snášet každodenní mučení a ponižování. A proto si brzy uvědomuje, že pokud neuteče, tak zemře.

Králova řeč (2010)

Po smrti otce, anglického krále Jiřího V. (Michael Gambon) a skandální abdikaci krále Eduarda VIII. (Guy Pearce), je Bertie (Colin Firth), který celý život trpí vadou řeči, nečekaně korunovaný králem Jiřím VI. Země stojí na prahu 2. světové války a zoufale potřebuje silného vůdce. Proto králova žena Alžběta (Helena Bonham Carter), budoucí královna matka, domluví svému muži setkání s excentrickým terapeutem řeči Lionelem Loguem (Geoffrey Rush). Po tuhém začátku se tito dva ponoří do neobvyklého způsobu léčby a časem mezi nimi vznikne nenarušitelné pouto. S pomocí Loguea, rodiny, vlády a Winstona Churchilla (Timothy Spall) král překoná koktání a pronese zásadní řeč v rádiu, která inspiruje anglický lid a spojí jej ve válečné bitvě.

12 let v řetězech (2013)

Solomon Northup měl milující rodinu, dobrou práci, talent, majetek, svobodu i právo na život. Žil idylický středostavovský život jako většina z nás. V jeden jediný nečekaný moment ale o to všechno přišel. Skončil jako otrok spoutaný v řetězech a jeho jediným osudem se stala dřina na plantáži „pod bičem otrokáře“. Většinou doslova. Přesně to se v roce 1841 přihodilo Američanu Solomonu Northupovi (Chiwetel Ejiofor), který svůj skutečný příběh zachytil v autobiografické knize 12 Years a Slave. Solomon měl smůlu, že byl… černoch. Dva únosci ho pod příslibem houslového melouchu vylákali do Washingtonu, kde Solomon po první noci skončil spoutaný v řetězech. V následujících dnech byl prodán do otroctví na americkém Jihu. Ocitl se ve zlém snu, který potrvá dalších dvanáct let. Za těch dvanáct let potká Solomona snad všechno, co černého otroka potkat mohlo. „Hodný“ otrokář. Krutý otrokář. Dřina na bavlníkových plantážích. Pokus o lynčování. Bičování. Psychický teror. Neúspěšné pokusy o útěk. Víru ve svobodu a pomoc.

Zdroje informací: fdb.cz, imdb.com, csfd.cz a wikipedia.org

-reklama-

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

REDAKTORKA & SOCIAL MEDIA