Pokud se aspoň trochu zajímáte o filmový průmysl a máte doma internet, tak jste pravděpodobně už někdy slyšeli anglický výraz „so bad, it’s good“ ve spojení s nějakým filmem či seriálem. V překladu to znamená „tak špatné, až je to dobré“ a používá se to jako označení filmů, které si může člověk užít i přes to, že jsou otřesné. Tady je pár příkladů takových bijáků. 

1. The Room (2003)

Čím jiným začít článek na toto téma, než kultovní klasikou nesoucí název The Room. Tento film vznikl na začátku 21. století jakožto pokus o vstup do Hollywoodu jisté dvojice ambiciózních amatérských herců – Tommy Wiseau a Greg Sestero. Scénáře a režie se ujal Tommy a jeho cílem bylo stvořit úžasné romantické drama, o kterém si budou lidé mnoho následujících let vyprávět. Inu, dosáhl svého cíle jen z poloviny. Lidé si o jeho filmu ještě dodnes vypráví, avšak to především proto, jak špatný ten film je a jak vtipné některé dialogy jsou.

2. Troll 2 (1990)

I když dle názvu by se dalo usoudit něco jiného, tak vás musím ujistit, že tento film nemá v podstatě nic společného s filmem Troll z roku 1986. Každopádně, film vypraví příběh rodiny, kterou ohrožují ošklivé stvůry, které je chtějí sníst. A to je v podstatě celá zápletka. V tomhle filmu je také k nalezení ikonická scéna, která je nejspíše hlavním důvodem, proč se z Troll 2 stala nestárnoucí klasika.

3. Batman a Robin (1997)

Film plný bolestivě špatného humoru a slovních hříček, který vypadá jako když si dítě hraje se svými akčními figurkami. Asi tak by se dala shrnout tato katastrofa nesoucí název Batman a Robin, která je z nějakého nepochopitelného důvodu plná špičkových herců a hereček. Patří mezi ně například George Clooney, Arnold Schwarzenegger nebo Uma Thurman. Tohle je však jen důkazem toho, že pokud je scénář absolutně otřesný, tak daný film nedokáží zachránit ani ta největší herecká esa. Ale na tom nezáleží, protože i když tenhle film není ani trochu kvalitní, tak se u něj stále člověk může náramně zasmát.

4. Polibek upíra (1988)

Polibek upíra vypráví příběh člověka, který je přesvědčený o tom, že je upír. Jenže problém je v tom, že upírem není. Pokud vám už jen ta zápletka připadá příliš uhozeně, tak se držte, protože ve skutečnosti je to ještě horší. Hlavní roli totiž ztvární Nicolas Cage, což je člověk, o kterém můžete tvrdit, že je špatný herec a později naopak říct, že je dobrý herec, a v obou případech budete mít pravdu. Doporučil bych každému se na tento film podívat a osobně posoudit v jaké formě Cage byl při jeho natáčení.

5. Con Air (1997)

A máme tady další film, ve kterém má Nicolas Cage hlavní roli. Tentokrát hraje vraha, který se ocitne spolu s několika dalšími kriminálníky na jistém letadle. Avšak tito zločinci se rozhodnou převzít kontrolu, čímž se rozjede pořádně zábavná podívaná, ve které se snaží Cameron Poe (Nicolas Cage) udělat tu správnou věc. Mimochodem, ještě jedna zajímavost: Cage má v tomhle filmu opravdu majestátní dlouhé vlasy. To jest vše.

Také stojí za zmínku: Rituál (2006), Vládci Vesmíru (1987), Wild Wild West (1999), Mac a Já (1988)