Kdybyste se někoho zeptali na to, co si myslí, že jsou ty nejdůležitější aspekty filmu, tak je velmi nepravděpodobné, že by někdo zmínil soundtrack. Lidé podceňují význam a důležitost hudebního doprovodu ve filmech, přičemž vám můžu zaručit, že některé z jejich nejoblíbenějších filmových scén by byly úplně jiné, kdyby byla změněna hudba doprovázející děj na obrazovce. A právě proto tady pro vás dnes mám pár příkladů toho, jak vypadá perfektní volba soundtracku. (Nejedná se o žebříček, ale spíše jen o seznam mých osobních favoritů.)

1. John Wick (2014)

Zdroj: Lionsgate

 Oprávněně označován jako nejlepší akční film za posledních pár let, John Wick má všechno, co by film o nájemných zabijácích a kriminálním podsvětí měl mít. Zajímavé charaktery, téměř dokonalou práci s kamerou, kvalitní akci, vhodné lokace a samozřejmě, perfektně pasující hudbu. Skvělým příkladem je třeba ta úžasná scéna v klubu Red Circle, která mluví sama za sebe.

2. Pulp Fiction (1994)

Zdroj: Miramax

 Quentin Tarantino nejen, že umí vytvářet vášně skvělé scény, ale vždy je spáruje s dokonale pasující hudbou. A v jeho nejznámějším, a dost možná i nejlepším, filmu Pulp Fiction je doslova hromada příkladů. Popravdě, kdybych chtěl, abyste viděli všechny scény, které mám na mysli, tak by bylo jednodušší vám rovnou ukázat celý film.

3. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl (2003)

Zdroj: Disney

První Piráti z Karibiku. Opravdu skvělý film, který je bezkonkurenčně tím nejlepším z celé série. A také je to logicky první film, ve kterém jsme mohli slyšet jeden z nejikoničtějších soundtracků všech dob. A nemám na mysli samozřejmě nic jiného, než skladbu „He’s a Pirate“ od skladatele Klause Badelta. Je to vlastně tak ikonická hudba, že snad každému stačí slyšet jen první 2 sekundy a okamžitě ví, že se jedná o hudbu z Pirátů z Karibiku.

4. The Lord of the Rings (2001-2003)

Zdroj: WingNut Films

 Snažil jsem se, vážně jsem se snažil, ale zkrátka jsem nedokázal vybrat jen jeden film z této úžasné filmové trilogie, který bych mohl vypíchnout za skvělý hudební doprovod. A tak je zkrátka budu všechny tři brát jako jeden celek. Peter Jackson odvedl opravdu skvělou práci jakožto režisér, zatímco Howard Shore odvedl vynikající práci na soundtracku. Není víc co dodat.

5. Raiders of the Lost Ark (1981)

zdroj: Paramount Pictures

 A máme tady další film, jehož soundtrack každý filmový fanoušek pozná během prvních dvou sekund. Nejedná se o nic jiného, než o hlavní znělku Indiana Jonese, kterou složil mistr svého řemesla John Williams. Jsem si naprosto jistý, že všichni, co tohle právě čtete, víte přesně, o které skladbě mluvím.

6. Star Wars: Episode IV (1977)

Zdroj: 20th Century Fox

 Star Wars jsou dalším filmem, za jehož soundtrackem nestál nikdo jiný, než John Williams, což samozřejmě vedlo ke vzniku hned několika ikonických skladeb. Avšak obzvlášť jednu z nich zná snad každý člověk. Už teď nejspíš tušíte, co mám na mysli, nemám pravdu? Je to samozřejměThe Imperial March“, jinak také známá jako Darth Vaderova znělka.

7. Drive (2011)

Zdroj: Bold Films

 Film sám o sobě, tedy co se týče scénáře, by nebyl nic extra, kdyby se režie ujal někdo jiný a hudební doprovod by byl úplně jiný. Ale k tomu naštěstí nedošlo, a tak vznikl film plný skvělých scén s perfektně pasující hudbou, která je super i na poslouchání sama o sobě. Co víc si od soundtracku přát?

Také stojí za zmínku: Interstellar (2014), Fight Club (1999), Deadpool (2016), Apocalypse Now (1979), Mad Max: Fury Road (2015), Rocky (1976), Saturday night fever (1977)