10. řada American Horror Story s podtitulem „Double Feature“ je unikátní. Nabízí totiž divákům dvojitý zážitek během jedné série. Ryan Murphy opět přišel s něčím inovativním pro svůj dlouholetý projekt a rozdělil jednu řadu na dva příběhy. Zprvu zmatené fanoušky, kteří nechápali význam podtitulu 10. série, první díly nové řady mile potěšily. Velkou vlnu nevole však vyvolala šestá epizoda, která nešťastně završila první polovinu série.

10. řada měla poměrně slibný rozjezd, alespoň co se hodnocení fanoušků týká. Sledovanost byla sice historicky nejnižší a měla sestupný charakter, přesto si diváci novou sérii pochvalovali, tedy až do závěrečného dílu první poloviny.

Šestý díl uzavírá příběh v městečku Provincetown zhruba po 23 minutách. Další necelá půlhodina se zaměřuje na Almu, která spolu s Uršulou a Chemičkou, odešla do Hollywoodu. Přesto, že příběh v městečku Provincetown skončil tím, že většina hlavních postav zemřela, epizoda pokračuje dál a ukazuje nám události, které následovaly.

Divák tak pociťuje jakousi únavu z konce, neboť ten je neustále oddalovaný. Aby toho nebylo málo, tak druhá polovina šesté epizody nám navíc nepřinese žádné důmyslné završení. V necelé půlhodině divákovi opakovaně dokazuje, že je Alma zlá a že speciální pilulky jsou chtěné i v Hollywoodu.

To všechno je ale divákovi víceméně jasné z toho, co viděl již dříve. Finále tak nepřinese nic nového a nabídne nám pouze krvavou podívanou bez jakéhokoli hlubšího smyslu. Touha šokovat diváka je natolik velká, že logika jde stranou.

Městečko Provincetown v půlce epizody opustíme, čímž se vytratí tísnivá a mrazivá atmosféra, ve které se nová řada doposud nesla. Spousta otázek zůstává nedořešených a celé finále tak působí velmi uspěchaně. Ve srovnání s prvními díly nové série tak jde o poznání slabší kousek.

To jsme ale v případě American Horror Story nezažili poprvé. Obdobnou situaci jsme mohli vidět například u deváté řady s podtitulem „1984,“ kde jsme se dočkali několika časových skoků a dějových děr. Ani osmá řada „Apocalypse“ nepřinesla důstojné zakončení. Smrt Michaela Langdona byla v zásadě jednoduchá a nepříliš kreativní.

10. řada však není oficiálně zatím u konce. Před námi jsou ještě čtyři další epizody, které by měly odvyprávět druhý ze zmiňovaných příběhů. Ten by se měl točit kolem mimozemšťanů. Zdali budou příběhy 10. řady nějakým způsobem propojené, to zatím není jasné. Premiéra prvního dílu druhé poloviny nás čeká zítra 29. 9. 2021.

-reklama-

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

Redaktor a admin TVGURU.CZ. Filmový a seriálový nadšenec. Návštěvník NdB a jiných divadel. Zálibu nacházím i ve čtení knih a komiksů, jenž také mnohdy bývají předmětem mých článků.