Je tomu již více než 25 let od premiéry celosvětově úspěšného filmu Forrest Gump. Stejnojmenný naivní hlavní hrdina se celý život řídil radou „Utíkej, Forreste, utíkej!“ Hlavní roli nezískal nikdo jiný, než americký herec Tom Hanks. Byl ale až poslední volbou produkce a režiséra. Další zajímavosti o filmu a z natáčení jsme pro vás sepsali.

Snímek je natočen podle knihy vydané v roce 1986. Autorem je americký romanopisec Winston Groom a kniha se jmenuje stejně jako film – Forrest Gump. Groom chtěl v hlavní roli vidět herce Johna Goodmana. Tom Hanks byl až poslední záchranou a volbou pro tvůrce filmu. Předtím totiž jeho tři herečtí kolegové roli odmítli. Kteří herci můžou litovat? John Travolta, Bill Muray a Chevy Chase.

Hanks se role Forresta ujal tak skvěle, že si asi nikdo nedokáže dnes představit, že by jej hrál někdo jiný. V roce 1995 získal Hanks za Forresta Gumpa Oscara. Travolta později přiznal, že odmítnout tuto roli byla velká chyba. Jak by mohl film v podání Travolty vypadat, se podívejte na videu níže, které bylo vytvořeno pomocí technologie deepfake.

Ani role Jenny nebyla hned obsazena. Nabídku odmítly Jodie Foster, Nicole Kidman a Demi Moore. Nakonec ji zíkskala Robin Wright. Americká herečka Sally Field, která hraje mámu Forresta Gumpa, je ve skutečnosti jen o deset let starší než představitel jejího syna Tom Hanks. 6. listopadu herečka oslaví 74. narozeniny.

Kdyby Forrest Gump běžel 3 roky, 2 měsíce, 14 dní, 16 hodin a opustil by verandu Greenbow brzy ráno v pondělí 5. července 1976, tak by celý jeho běžecký maraton skončil ve středu 19. září 1979 ve 20:00 v Monument Valley (Utah). V některých běžeckých scénách zaskočí za Toma jeho bratr Jim Hanks. Mimo něj se objevilo ve filmu ještě několik rodinných příslušníků Hankse, například dívka s červenými vlasy ve školním autobuse je jeho dcera Elizabeth.

Scéna, ve které Forrest běží džunglí a nese zraněného Bubbu (Mykelti Williamson), byla natočena pomocí jeřábu, na kterém byl Williamson zavěšen, protože byl moc těžký na to, aby jej Hanks unesl. Název Bubba Gump nesou restaurace po celém světě. V současnosti jsou otevřené na 45 místech v USA, Japonsku, Číně, Mexiku, Malajsii, Indonésii, Velké Británii a na Filipínách.

Tom Hanks se podílel i na scénáři k filmu, ale až v průběhu natáčení. Věta „Jmenuji se Forrest Gump a říkají mi Forrest Gump“ ve scénáři původně nebyla. Hanks měl také požadavek na několik změn ve scénáři, aby události ve filmu odpovídaly historické realitě. Například vypadla scéna s výstupem Forresta na Měsíc. Tom Hanks za natáčení filmu nepobíral mzdu. Místo toho měl podíl na zisku, který nakonec činil asi 40 milionů dolarů.

Forrestovo rodné město Greenbow ve státě Alabama ve skutečnosti vůbec neexistuje.

Zajímá vás, co chtěl Forrest sdělit davu květinových dětí během proslovu, který nikdo neslyšel? Je to: „Někdy, když jdou lidi do Vietnamu, vrací se pak domů k mámám bez nohou. Někdy se domů nevrací vůbec. A to je zlý. To je všechno, co jsem k tomu chtěl říct.“

Lavička, na které sedí Forrest velkou většinu filmu, se nyní nachází v Muzeu dějin ve městě Savannah (stát Georgia).

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Forrest Gump (@forrestgumpfilm),

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz