Francouzská herečka Marion Cotillard excelovala zejména ve filmu Edith Piaf a 30. září oslavila své 45. narozeniny – nehádali byste jí to, stále totiž vypadá na pětadvacet!

Marion Cotillard se narodila 30. září 1975 v Paříži a kromě herectví se věnuje také psaní písní, zpívá a zajímá se o ekologii, kterou dokonce vystudovala (a výtěžek z prodeje svého prvního hudebního alba Dessins pour le climat věnovala Greenpeace).

Herectví má v krvi, její matka je herečka a otec herec režisér a pedagog – na jejich přání Marion navštěvovala různé kurzy herectví. Ačkoliv se po studiu ekologie na nějakou dobu angažovala v Greenpeace, herecké řemeslo u ní stejně nakonec vyhrálo. I její sourozenci – bratři Guillaume a Quentin – se věnují umění, Guillaume je režisér a Quentin sochař.

Marion proslavila zejména role Edith Piaf, kterou si střihla ve stejnojmenném filmu. Pro tuto roli si oholila obočí a dokreslila si ho tužkou, musela vydržet 5 hodin v maskérně (tedy alespoň v ty natáčecí dny, kdy se točily scény, kdy byla Edith Piaf ve filmu stará) a chodila při natáčení přikrčená, protože jinak je o 30 cm vyšší než samotná Edith Piaf (ta měla prý jen pouhých 145 cm). Ale očividně se jí toto trápení vyplatilo, protože za roli dostala hned několik ocenění.

Objevila se po boku různých známých jmen, zahrála si například vedle Ewana McGregora ve fantasy filmu Velká ryba, ve filmu Dobrý ročník okouzlila Russella Crowea, ve sci-fi Počátek se objevila vedle Leonarda DiCapria, Josepha Gordona-Levitta, Toma Hardyho a Cilliana Murphyho. Roli si střihla i ve filmu Woodyho Allena Půlnoc v Paříži a objevila se i v Temný rytíř povstal, hitu od DC Comics. V roce 2016 se blýskla rolí ve filmu Kameny bolesti, kde si zahrála výborně psychologicky prokreslenou postavu.

Embed from Getty Images

Kromě herectví se věnovala i dabování filmů, kupříkladu v animáku Malý princ.

Marion je fanynkou seriálu Hra o trůny a z hudby poslouchá The Beatles, The Rolling Stones, Davida Bowieho, Janis Joplin a Radiohead. Hraje na kytaru, baskytaru, klávesy a tamburínu. Má dceru Louise Canet a syna Marcela Canet, které má s francouzským režisérem Guillaumem Canetem. V letech 2008 až 2017 byla tváří kabelky Lady Dior a v roce 2020 se stala novou tváří parfému Channel No. 5.

Embed from Getty Images

V nadcházejících letech se na ni můžeme těšit v muzikálovém dramatu Annette, kde se objeví po boku Adama Drivera, a ve filmu Asterix & Obelix: The Silk Road, ve kterém bude hrát se svým manželem Guillaumem Canetem a také s Vincentem Casselem.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz