Americký herec Elijah Wood se do povědomí diváků poprvé zapsal ještě jako dítě v roce 1993 po boku Macaulaye Culkina v psychologickém thrilleru Dobrý synek, především však ztvárněním Froda Pytlíka ve filmové trilogii Pán prstenů (2001–2003). Jak se čerstvý čtyřicátník změnil a čemu se dnes věnuje?

Elijah Jordan Wood se narodil 28. ledna 1981 ve městě Cedar Rapids v Iowě. Jeho filmová kariéra začala, když mu bylo devět. Jeho matka jej přihlásila do soutěže pro hledání nových talentů, kde si jej všiml agent Gary Scalzo, který Woodovi doporučil, aby se stal hercem a jeho matce, aby se přestěhovali do Los Angeles. Jeho rodina tehdy vlastnila lahůdkářství, které prodali, aby se mohli přestěhovat do Kalifornie.

Svou první profesionální roli získal v hudebním klipu Pauly Abdul. Poté následovala malá role ve filmu Návrat do budoucnosti II z roku 1989 a větší role ve filmech Avalon (1990), Vnitřní záležitosti s Richardem Gerem z roku 1990, Prázdniny v ráji (1991), Věčně mladý (1992) nebo Dobrý synek (1993), kde se mu hereckým partnerem stal Macaulay Culkin (Sám doma).

V letech 1999 až 2003 pracoval na trilogii Pán prstenů a dodnes to označuje jako největší zkušenost své kariéry. Dokonce vlastní jeden ze dvou originálních prstenů použitých ve filmové sérii, druhý dostal Andy Serkis, který hrál Gluma.

Embed from Getty Images

Naposledy jsme jej mohli vidět ve filmech I Don’t Feel at Home in This World Anymore (2017) a Come to Daddy (2019). Od roku 2018 dabuje postavu Jace v animovaném seriálu Star Wars: Odboj a příští rok se objeví v kriminálním dramatu L.A. Rush. Jako herec je i nadále aktivní. V roce 2019 se mu narodilo jeho první dítě (Evan Kongsved-Wood), které má s dánskou producentkou Mette-Marie Kongsved.

Embed from Getty Images

Je velkým fanouškem anglického fotbalového týmu West Ham United, za který aktuálně hrají čeští reprezentanti Tomáš Souček a Vladimír Coufal. Fanouška stejného týmu si zahrál i ve filmu Hooligans (2005).

Embed from Getty Images

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

Jiří Kučera
ZAKLADATEL & ŠÉFREDAKTOR