A je to tady! Největší bitva v historii televizních obrazovek a pravděpodobně největší bitva celého seriálu Game of Thrones (Hra o trůny). Třetí epizoda 8. série splnila očekávání nejednoho fanouška. Epická bitva živých a mrtvých – napětí, emoce a krásná hudba. Nic z toho třetí epizodě, která nese název „The Long Night,“ nechybělo. Postřehy, dojmy, zajímavosti a ukázku na další díl, to vše naleznete v našem shrnutí.

Atmosféra

Důležitým prvkem celé epizody byla atmosféra. Ta byla od začátku epizody až do samotného konce velmi, ale velmi napjatá. Myslím, že nebudu lhát, když řeknu, že nejeden divák klepal zuby a doufal, že dnes nezemře jeho oblíbený hrdina. Tvůrci při vytváření této epizody moc dobře věděli, co pro diváky bude znamenat, a tak k tomu taky přistupovali.

V prvních minutách je divák napjatý z toho, že neví, co přesně na naše hrdiny přijde. Skvělé atmosféře dodává na váze i fakt, že se celá bitva odehrává během mrazivé noci, kdy je viditelnost velmi špatná. Naneštěstí přílišná tma v epizodě je předmětem dosti tvrdé kritiky – diváci si stěžují, že některé scény byly nepřehledné a málokdy šlo něco vidět.

Je třeba však nezapomínat, že naši hrdinové čelili armádě mrtvých v čele s Nočním králem. Už podle jména hrozby lze očekávat, že bitva nebude jednoduchá. Boj v noci je proto v tomto případě namístě a musím říct, že tvůrci se tohoto nelehkého úkolu zmocnili všemi deseti a zpracovali epizodu tak dobře, jak jen bylo v jejich silách.

Mrazivá noc, silný blizard, hromada mrtvých a spousty dalších věcí, vytváří v epizodě neuvěřitelně skvělou atmosféru. Člověk je opravdu až do poslední chvíle napnutý, jelikož nemá tušení, kdo nakonec zvítězí. Bitva o Zimohrad se dneškem zapsala do historie, stejně tak jako celé Game of Thrones a to jsou před námi ještě tři epizody.

Co se vše se vlastně stalo?

Epizoda byla o poznání delší a stalo se v ní toho opravdu mnoho. Stručně si proto zrekapitulujme dění třetí epizody.

Vše začíná pár minut před velkou bitvou s mrtvými. Napjatí vojáci čekající na smrt. Nejsou to však mrtví ani Noční král, kdo se objeví před Zimohradem. Je to rudá kněžka Melisandra z Ašaje, která přijíždí navzdory jejímu zákazu vstoupit na Sever. Melisandra hned po svém příjezdu utrhne celou scénu pro sebe, a to ve chvíli kdy zažehne všechny meče Dothraků.

FOTO: reprofoto Youtube

Po velkolepém nástupu rudé kněžky přichází na řadu bitva. Tu začnou Dothrakové s hořícími čepelemi svých mečů a jejich klasickou strategií nájezdu – mnoho fanoušků kritizuje způsob, jakým Dothrakové bojovali v této bitvě, nutno však podotknout, že Dothrakové jsou odjakživa spojení s koňmi a tento styl boje ovládají všemi deseti, viz 4. epizoda 7. série (proč nebyla dodržena původní strategie, to se dočtete v samostatném článku na našem webu).

Dothrakové, leč použijí svou taktiku, umírají během několika minut. Mrtví se na naše hrdiny přiřítí v podobě velké vlny, která smete vše, co jí přijde do cesty. Netrvá to dlouho a bitva před branami je prohraná a naši hrdinové musí ustoupit za hradby Zimohradu. Následuje další scéna s Melisandrou, která tentokrát namísto Jona a Daenerys, zažehne příkop.

Mrtvé však nic nezastaví a zanedlouho překonávají hradby Zimohradu a bitva se přesouvá do hradu. Mezitím Noční král přinese silný blizard, který odřízne Jona a Daenerys, kteří poletují nad hradem na dracích, od jejich přátel dole. Během blizardu vidíme několik opravdu famózních scén, např. když Dany s Jonem vyletí na dracích nad blizard.

Bitva je v plném proudu. Sledujeme několik dějových linií – Aryu pobíhající po chodbách Zimohradu, Sansu a spol. v kryptě, Ohaře, který hledá odvahu, ale především Jona a Dany, kteří se utkají s Nočním králem a Viserionem. Noční král padá ze svého draka dolů na zem, odkud pak pokračuje rovnou za Branem.

FOTO: reprofoto Youtube

Mezitím vidíme, jak Rhaegal utrpí těžká zranění v souboji s Viserionem a spolu s Jonem jde také k zemi. Jon se poté vydává pěšky směrem k hradu, zatímco Daenerys letící na Drogonovi, pošle na Nočního krále tolik plamenů, kolik jen Drogon zvládne vychrlit. Naneštěstí to nemá žádný účinek a Noční král pochoduje dál k Zimohradu.

Následuje oživení mrtvých, čímž Noční král získá stovky vojáků na svou stranu. Drogon, který zápolí s mrtvými. Theon a jeho muži, kteří střeží Brana a Jon, který se pokusil čelit Nočnímu králi, ale ten zjevně souboji jeden proti jednomu neholduje, a tak na Jona raději pošle hromadu oživlých mrtvol.

Jatka pokračují dál. Živí prohrávají a bitva začíná směřovat ke konci. Následuje několika minutová sekvence, kde se Noční král dostane až k Branovi. Těsně předtím zabije Theona a pak už není nic, co by jej zastavilo před zabitím Brana, neboli Tříoké vrány, který má přístup k veškerému vědění obyvatel Západozemí.

Pak přijde asi největší zvrat epizody. Arya na Nočního krále skočí zezadu a bohužel tedy selže, jelikož ji Noční král chytí pod krkem. Ta se však nevzdává a pomocí zručného obratu bodne krále noci do hrudi. Ten zmizí stejně rychle, jako sněhová vločka a spolu s ním i všichni Bílí chodci a armáda mrtvých.

Bitva je dobojována. Živí vyhráli. Dlouhá noc končí v momentě, kdy Melisandra prochází hlavní branou vstříc bohapusté, ledové krajině. Sundává si svůj magický náhrdelník a promění se zpět ve starou ženu, která po několika sekundách padá k zemi a obrátí se v prach. Davos, který už se chtěl o rudou kněžku postarat, tak přihlíží jejímu konci a zároveň spatří na obzoru úsvit nového dne.

Pokračování na další straně…

-reklama-