Dlouhé čekání je konečně u konce. Všemi milovaný seriál Game of Thrones (Hra o trůny) je zpět se svou osmou a zároveň poslední řadou. První, téměř hodinu dlouhá epizoda finální série, odhaluje mnoho tajemství, ukazuje spoustu srdceryvných setkání a také nás o něco více posouvá k blížící se velké bitvě s Nočním králem. Postřehy, zajímavosti a ukázku na další díl, to vše naleznete v našem shrnutí.

Hned na začátku epizody sledujeme příjezd armády Daenerys na Winterfell (Zimohrad). Celá scéna připomíná první epizodu celého seriálu, kde rovněž vidíme příjezd důležité osoby, tehdy krále, tentokrát královny, na ústřední hrad Severu.

Během příchodu početné armády sledujeme především mladou Aryu, která chytře nestojí mezi ostatními lordy v uvítacím výboru, nýbrž mezi prostým lidem, tudíž na sebe nestrhuje veškerou pozornost a stává se neviditelným přihlížejícím.

Láskyplná, ale i bolestivá setkání

V první epizodě 8. série proběhne hned několik srdceryvných setkání. Vidíme setkání Jona a Sansy, kteří se nějaký pátek neviděli. Také vidíme první seznámení Daenerys a lady ze Zimohradu. Setkání pobočníka královny Tyriona a jeho bývalé ženy. A také nesmíme zapomenout na jedno z nejdůležitějších setkání v celé epizodě, setkání Jona s Aryou.

Až na blížící se armádu mrtvých, je vše až neobvykle šťastné. Seriál vyzařuje relativně pozitivní náladu a my vidíme scény, které zahřejí u srdce nejednoho diváka – Jon letící na drakovi, Arya a Genry, Bronn a lehké děvy… Vše jde však od desíti k pěti a čím víc se epizoda blíží ke svému konci, tím více problémů vidíme.

Jon a Daenerys jsou, jak říká Tyrion, roztomilý pár. S jejich láskou však výrazně zamává, když se Jon dozví pravdu o svém původu. Stejně tak Daenerys, která se rozhodne poděkovat Samovi coby zachránci Joraha. Naneštěstí se její návštěva promění v něco jiného a Samovi se namísto poděkování, dostává zjištění, že je jeho otec a bratr po smrti.

Sever není však jediným místem, kde se dějí nepříjemnosti. I na jižní straně Západozemí zažívá Cersei několik zklamání. Nejprve přichází dobrá zpráva o tom, že Euron úspěšně přivezl dvacetitisícovou armádu, která přijela podpořit Cersei. Následuje však hned zklamání, když se Cersei dozví, že armáda postrádá slíbené slony.

Dění na pozadí

Mimo hlavní dějové linky, které potáhnou tuhle řadu, jsme se dočkali také několika vedlejších příběhů. Mezi tyto linky patří například Theonova záchrana Yary z Euronovy lodi. Vtipné je, že to, co Euronovi přinášelo značnou výhodu, se mu nyní stalo velkou slabinou – téměř všichni členové Euronovy posádky jsou němí, tudíž Yařin únos proběhl bez větších obtíží a ještě k tomu velmi potichu.

Mladí Greyjoyové odplouvají směrem na Železné ostrovy, které jsou prakticky nechráněné. Yara přemýšlí dopředu a počítá s tím, že kdyby Daenerys bitvu s mrtvými prohrála, stáhne se na Železné ostrovy, kde ji bude chránit moře. Theon však touží pomoci přímo na Zimohradě, a tak se jejich cesty opět rozdělují.

Další dějovou linkou na pozadí je Bronn, který si dopřává odpočinek a potěšení ve společnosti lehkých děv z Králova přístaviště. Naneštěstí je vyrušen Qyburnem, který jej ve jménu královny, pověří úkolem – najít a zabít oba bratry Cersei. Bude velmi zajímavé sledovat Bronna při plnění tohoto úkolu, jelikož mají všichni společnou minulost.

Pokračujte na další straně níže. 

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz