Nesmělého a nesebevědomého brýlatého úředníka Waltera Eugena „Radara“ O’Reillyho si vybaví každý divák populárního amerického seriálu M*A*S*H. Ikonická role ho nesmazatelně vryla do seriálových dějin, vynesla mu prestiž, slávu, sedm nominací na cenu Emmy, z nichž jednu dokázal proměnit ve vítězství. Zatímco představitel záporáka Franka Burnse byl na place oblíbený, Burghoff se řadil mezi nejméně oblíbené členy štábu. Ani po letech však neztratil nic ze svého původního šarmu, kterým okouzlil diváky v sedmdesátých letech.

Gary Burghoff se narodil 24. května 1943 v connecticutském Bristolu ve Spojených státech amerických. Jeho otec se živil jako továrník vyrábějící hodiny, matka tančila a k tomu režírovala místní divadlo. Jeho bratr pak pracoval jako systémový inženýr.

Garyho herecké počátky se datují od vysoké školy, kde hrál postavu Bobbyho ve hře The Boy Friend. Také působil v divadle Belfry, kde měla jeho matka na starost choreografie scén. Burghoff po absolutoriu vyrazil na zkušenou do New Yorku, kde naplno studoval herectví a hudbu. V místních jazzových klubech si přivydělával hraním na bicí se svou vlastní jazzovou kapelou The We Three.

Debut v televizi si odbyl kolem roku 1967 ve snímku Repertoire Workshop. Téhož roku rovněž účinkoval v divadelní adaptaci hry básníka Archibalda MacLeishe. Zlom nastal až při obsazení do role Charlieho Browna v You’re Good Man, Charlie Brown. Od té doby odehrál přes tisíc představení v různých městech a oné postavě může vděčit za to, že si ho všiml Robert Altman, který ho dostal před filmovou kameru.

Postava Radara O’Reillyho vznikla v roce 1970, kdy měl premiéru film o polní vojenské nemocnici v průběhu korejské války. Antiválečně laděná satira slavila velký úspěch, takže se dočkala pokračování ve formě stejnojmenného seriálu. Z původního obsazení zůstal pouze Gary Burghoff spolu s G. Woodem a Timothy Brownem, k ruce tak dostal zcela nové herecké kolegy, s nimiž posléze stvořili televizní i divácký kult, dodnes reprízovaný, oblíbený a přitahující nové generace fanoušků.

Embed from Getty Images

V seriálu vydržel sedm sezón, než ho opustil s pocitem vyhoření a touhy trávit více času se svou rodinou. Proto také odmítal nabídky na nové role. Na place byl poměrně neoblíbený, kolegové v něm viděli nafoukaného chlápka, který ostatní podezřívá ze spiknutí, což bylo zcela v kontrastu s nesmělou postavou, ztvárněnou na obrazovce. Nicméně ve své autobiografii později přiznává, že se za své chování cítil provinile.

V roce 1984 vznikl o jeho postavě spin-off W*A*L*T*E*R, kdy se Radar vrátil z války a pracoval jako policejní důstojník, který přišel o vlastní farmu a manželku.

Gary si rovněž zahrál i v dalších filmech, jako jsou například Small Kill, kde ztvárnil hlavní dvojroli a stejně tak ho zrežíroval, nebo B.S. I Love You. V televizním The Man in the Santa Claus Suit si vyzkoušel spolupráci s Fredem Astairem.

Embed from Getty Images

V osmdesátých letech objížděl Ameriku s jazzovou skupinou, nahrál vlastní album a složil více než stovku písní. Vrátil se na jeviště, účinkoval v divadelních hrách, aby v roce 1987 na čas zanechal herectví a věnoval se rodině. V té době v sobě objevil lásku k malování nespoutané přírody, se svými výtvory pak objížděl galerie.

Radar byl dvakrát ženatý. Nejprve si vzal lékařskou laborantku Janet Gayle, s níž má dceru Genu, rovněž herečku. S druhou manželkou, Elisabeth Bostrom, zplodil dva syny, Milese a Jordana. V současnosti žije s rodinou a několika zvířaty v Kalifornii.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

ZDROJ:Extra.cz, Wikipedie, CSFD.cz
Filmový nadšenec, nekritický obdivovatel westernů, miláček seriálů, vášnivý čtenář a zapálený autor všemožných příběhů. Umění je mým hobby, životní cestou, směrem i filozofií. Kromě toho se věnuju fotbalu, občas si jdu zaběhat nebo si zajdu na dobrou večeři.