Hra o trůny, knižní fantasy epos, který světu před více než 20 lety představil spisovatel George R. R. Martin, bude v následujících týdnech definitivně uzavřen. Na televizních obrazovkách! V literatuře se tak jedná o zcela nevídaný jev, příběh bude totiž uzavřen dříve, než měl autor šanci uzavřít sérii na papíře.

„Samozřejmě jsem si přál, abych knihy stihl dokončil dříve, než mne dostihne děj seriálu“, řekl Martin nedávno v rozhovoru pro Entertainment Weekly. Poslední sezóna Hry o trůny odstartuje již 14. dubna na stanici HBO. Když byl seriál v roce 2011 uveden na televizní obrazovky, měl americký autor napsané pouze čtyři ze sedmi knih, které tvoří jeho ságu „Píseň ledu a ohně„.

Jeho pátý román „Tanec s draky“ vyšel v červenci 2011, několik týdnů po skončení první sezóny seriálu. Od té doby fanoušci knih netrpělivě čekají na poslední dva romány – „Vichry zimy“ a „Sen o jaru„. Dějové linky obou budoucích knih již byly však dávno diskutovány s producenty seriálu Hra o trůny Davidem Benioffem a Danem Weissem, kteří spisovatelovu vizi zakončení příběhu přizpůsobili televizní obrazovce.

„Je to naprosto ojedinělé,“ řekl agentuře AFP francouzský autor Nicolas Allard, který napsal knihu o Hře o trůny. Poznamenal, že zatímco britská autorka J.K. Rowlingová prodala filmová práva pro první čtyři knihy o Harry Potterovi společnosti Warner Bros., byla schopna dopsat konec své ságy předtím, než se objevil na velké obrazovce.

Zleva: George R.R. Martin, Alfie Allen, Rose Leslie, Richard Madden, Michelle Fairley, producentka Carolyn Strauss, Emilia Clarke, FOTO: owlandbear, licencovaný pod CC BY 2.0., commons.wikimedia.org

George R. R. Martin však scénáristům prozradil jen svou hrubou představu o tom, jak si představoval konec ságy, a není zcela jasné, zda se seriál bude 100% držet jeho příběhu. „Nečetl jsem scénáře a nedostal jsem se ani na natáčení, protože jsem pracoval na ‚Vichrech Zimy‘,“ řekl Martin časopisu Entertainment Weekly. „O některých věcech vím. Ale je tu spousta drobných postav a dějových linek, s nimiž přijdou sami. A navíc, dříve mě zcela ignorovali. Mohou tedy existovat velké rozdíly a nesrovnalosti.“

– Jiný konec v knihách? –

Podle několika odborníků není Martin vázán televizním příběhem a může se rozhodnout zcela od něj odchýlit. „Jeho smlouva říká, že musí přijít s rozuzlením seriálu a poskytnout scénáristům přehled toho, co by se stalo,“ řekl Allard. „Ale na papíře si může vybrat zcela jiný konec. A to by se v literárním světě stalo vůbec poprvé.“ To znamená, že například Jon Snow by mohl v příštím románu zemřít na jeho bodná zranění, než aby byl stejně jako na obrazovce oživen.

Podle Sarah Mesleové, odborné asistentky pro psaní na Univerzitě v jižní Kalifornii, je téměř jisté, že se Martin v knize odchýlí od televizního příběhu. „I když se drží stejné série událostí, není možné, aby ignoroval, jak diváci reagovali na různé příběhové linky nebo které postavy si zamilovali a které nikoliv, “řekla pro AFP.

Allard jako příklad uvedl, že byl George R. R. Martin naštvaný, když byl v šesté sérii televizního seriálu odhalen původ Bílých chodců. „Chtěl být tím, kdo to odhalí ve svých románech,“ řekl Allard. „Teď je to tak, že televizní seriál a romány jsou dva samostatné umělecké prvky.“

„Ať už Martin knihy dokončí, nebo ne, jakmile televizní seriál dějově předstihl knižní romány, stanou se další knihy pouhou adaptací televizního pořadu a nikoliv naopak“ dodala Sarah Mesleová.

Někteří odborníci také spekulují, že má George R. R. Martin knihy dávno hotové a čeká, až se uzavře televizní příběh. Jisté je, že by nedávalo smysl vydat knižní verzi televizního seriálu, proto můžeme čekat nejen grandiózní seriálové finále, ale také výjimečné zakončení knižního eposu. Jen zatím nevíme kdy…

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz