Už jsme si zvykli na to, že každá postava vydavatelství Marvel má svou, do detailu promyšlenou, historii. Dnes si posvítíme na jednoho velmi neortodoxního hrdinu, člověka, který se v noci mění v heavy-metalového kostlivce s hořící hlavou, který loví duše hříšníků. Podívejme se tedy na samotného Ghost Ridera.

I zde musí náš příběh nějakým způsobem začít. Vše má svůj prvopočátek v démonické postavě Zarathos. Ten si pro své potřeby začal stavět jakousi mocenskou základnu. Pro svou zálibu v lidských duších, se stal nepřítelem mnoha jedinců. Od Kultu Krve až po samotného Mephista, jež Zarathose prohlásil za svého úhlavního nepřítele. Mephisto nakonec obelstí a zotročí Zarathose a mučí ho různými formami po dobu mnoha desítek let. To je spojeno i další Mephistovou zábavou, hledáním Medailonu moci.

gho7

CESTA DO PEKLA

Medailon moci je magickým artefaktem, který je složen z krve, jež má v sobě esenci a podstatu pravého „Ducha pomsty“. Naneštěstí byl Medailon zničen a střepy z něj byly vloženy do duchovních línií dvou rodin. Jednou z nich byla i rodina Kaleů. Tu mephisto sledoval již v osmnáctém století, a zvláště pak Noblea Kalea, kterého střep Medailonu proměnil v prvního Ducha pomsty – Ghost Ridera. Noblea však ani tak Mephisto nezkorumpoval a tudíž je nucen sledovat línii rodiny až doposud. A právě nyní se dostáváme do rodiny Bartona Blaze a Naomi Kaleové, kde se právě narodil zřejmě ten nejznámější nositel jména Ghost Rider – Johnny Blaze.

Komiksová historie Johnnyho Blaze vede až ke kořenům jeho rodiny a rozepisovat se zde o ní by stejně nemělo valného smyslu. Raději se pověnujme známým okolnotem, díky kterým byly natočeny dva plnohodnotné celovečerní filmy. Johnny Blaze se tady narodil do motorkářské rodiny Bartona Blaze a Naomi Kaleové a jako další z prvorozených potomků Kaleovy rodiny i Johnny nese svou kletbu spojenou s Medailonem moci a Duchem pomsty. Mephisto si je toho dobře vědom a v průběhu Johnnyho dospívání jej pomaloučku směřuje k tomu, co bude nevyhnutelné. Jakmile Johnny dospěje, stává se z něj špičkový motocyklový kaskadér. Ovšem netuší, že ikdyž přežívá některé až neskutečné pády, je to spojeno právě s jeho kletbou.

Johnnyho cesta, coby Ghost Ridera, začíná v momentě, kdy se dovídá, že jeho otec je smrtelně nemocen rakovinou. Přísahá samotnému Mephistovi, že pokud otce vyléčí, bude mu zavázán. To se Mephistovi samozřejmě zamlouvá. Johnnyho otce vyléčí, ale vše udělá tak, aby právě jemu vše vyhovovalo nejlépe. Otec, ikdyž je vyléčen z rakoviny, umírá při nehodě a Johnny Blaze je nucen složit svou část dohody – lovit duše, stát se Ghost Riderem. Ze začátku vše jde jako po másle, až do doby, než se Johnny Mephistovi postaví a přestane mu sloužit. V tom momentě začíná dlouhý boj právě mezi Mephistem a Ghost Riderem, který zahrnuje nátlak na Johnnyho rodinu, smrt blízkých a on sám se několikrát ocitne na pokraji smrti.

FILMOVÉ ZÁŘEZY

Ghost Rider (2007)

V roce 2007 k nám do kin zavítal snímek Ghost Rider. Režisér Mark Steven Johnson vzal komiksovou podstatu Ghost Ridera a přetvořil ji ve snímek, jež sice není dokonalým, avšak divákům přibližuje ne až tak normálního hrdinu, jakým právě Ghost Rider je. Změna v příběhu nebyla sice nutná, avšak upsání ďáblu fungovalo dobře a Johnnyho podněty k tomu, aby se z Ghost Ridera stal ochránce nevinných, obstály taktéž velmi dobře. Komerční úspěch tak tak zaplatil náklady, a zejména prodej DVD nosičů udělal své. Mé osobní hodnocení je 70%, protože Nicolas Cage v roli Johnnyho Blaze byl skvělý. A Eva Mendes jakbysmet.

gho5

Ghost Rider 2 : Duch pomsty (2011)

Ve druhém snímku, který natočilo dou režisérů Mark Neveldine a Brian Taylor se nese v duchu toho, jak se Johnny Blaze (opět Nicolas Cage) snaží zjistit, jak zrušit svou kletbu. Skrývá se ve Východní Evropě, kde si ho vyhlédne jistý Moreau, který mu řekne o možnoti, jak by se dala kletba zrušit. Musí ochránit chlapce, po kterém prahne samotný Ďábel, zde nosící jméno Roarke (Cirián Hinds). Roztáčí se tím koloběh událostí, který vede Johnnyho až na prah smrti. Bohužel snímek je tak amatérsky natočen, že to kazí celé jméno samotné předlohy. Špatně je všechno. Od vizuálu až po herecké výkony. Osobní hodnocení je 35%, a to pouze díky Idrisi Elbovi a Nicolasi Cageovi, kteří táhnou tento velmi podprůměrný snímek z úplného bahna.

gho6

Co se týká komiksu Ghost Rider, tak doporučuji jako čtivo. Filmové zpracování prvního dílu schvaluji, ovšem druhý díl nedoporučuji ani pouštět. Osobně mám příběhy o Johnnym Blazeovi velmi rád, avšak spíše v komiksovém provedení. A vám doporučuji spíše vyhledat ony komiksy, kde se pobavíte daleko více.

Zdroje : Marvel.com, Ultimátní komiksový komplet Marvelu

Napsal : Digmen

-reklama-