To, že je americká herečka Gillian Anderson, kterou prozatím nejvíce proslavila postava agentky Dany Scullyové v seriálu Akta X, vynikající herečkou, potvrdily tři nominace na prestižní Zlaté globy 2021, z nichž nakonec jednu proměnila ve vítězství. Ačkoliv právě slaví třiapadesáté narozeniny, udržuje se ve skvělé formě a její postavu by jí mohla závidět leckterá mladší kolegyně.

Gillian Anderson se narodila 9. srpna 1968 v Chicagu v Illinois, má anglické, německé a irské předky. Svou kariéru odstartovala na střední škole jako členka souboru amatérských herců. Poté vystudovala divadelní školu Goodman na DePaul University v Chicagu. Dokáže mluvit britským i americkým přízvukem. Když jako dítě žila v Londýně, začala mluvit s britským přízvukem, aby si našla přátele. Po přestěhování zpět do USA si osvojila americký přízvuk, protože se jí spolužáci za její přízvuk posmívali.

Její první velká role přišla v seriálu Akta X (1993), kde se seznámila se svým budoucím manželem. Nebyl to však David Duchovny alias Fox Mulder, ale filmový architekt Clyde Klotz, kterého si v roce 1994 vzala. Sice se v roce 1997 rozvedli, ale mají spolu dceru Piper Anderson-Klotz. Gillian má z druhého manželství s Julianem Ozannem, které trvalo mezi roky 2004 a 2006, další dvě děti, syny Felixe a Oscara.

Její filmová kariéra začala v roce 1992 filmem The Turning a pokračovala filmy Why Planes Go Down (1997), Podoby lásky (1998), Max a Kevin (1998) nebo Krutá říše (1999). V devadesátých letech se věnovala hlavně seriálu Akta X, proto je její filmografie skromná. Po skončení seriálu se však herecké nabídky jen hrnuly, postupně se objevila například v seriálech Nadějné vyhlídky (2011), The Fall (2013-2016), Hannibal (2013-2015) nebo Američtí bohové (2017). Z filmů jmenujme například Poslední skotský král (2006), Pravidla násilí (2007), Johnny English se vrací (2011), Sestra (2012) nebo Špión, který mi dal kopačky (2018).

V současné době účinkuje v seriálech Sex education (2019-2021), Koruna (2020) a The First Lady (2021) a objeví se ve filmu White Bird: A Wonder Story (2022). Před kamerou je tedy stále aktivní a v posledních šesti letech je velmi žádanou herečkou.

Před několika týdny svým fanouškům prozradila, že už nenosí podprsenku a všem kritikům vzkázala: „Je mi jedno, jestli mi prsa visí až k pupíku.“ Herečka to řekla svým sledujícím během živého vysílání otázek a odpovědí na Instagramu: „Jsem tak líná, že už nenosím podprsenku. Už ji prostě nemůžu nosit. Je mi to líto a je mi jedno, jestli mi prsa visí až k pupíku, ale podprsenku už nosit nebudu.“ Na závěr vynesla zatracující verdikt nad spodním prádlem: „Je to prostě příliš nepohodlné.“

Zdroje informací: CNN a imdb.com

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

ZAKLADATEL & ŠÉFREDAKTOR