To, že je americká herečka Gillian Andersonová, kterou prozatím nejvíce proslavila postava agentky Dany Scullyové v seriálu Akta X, vynikající herečkou, potvrdily tři nominace na prestižní Zlaté globy, z nichž nakonec jednu proměnila ve vítězství. Nyní na sebe upozornila další rolí, kterou je možné bez nadsázky považovat za životní.

Jen málokterý divák vynikajícího televizního seriálu The Crown (Koruna), by bez znalosti hereckého obsazení, rozšifroval, že právě tato půvabná a křehká blondýnka, v něm hraje legendární Železnou lady Margaret Tchatcherovou.

Margaret Thatcherová v podání Gillian Anderson. FOTO: Netflix

Po Emmě Corinnové, která v Koruně dojímá diváky k slzám coby vzkříšená princezna Diana, jde o další fenomenální kreaci, vyvolávající nadšené reakce. A jakkoliv je výkon Meryl Streepové ve filmu Železná lady výtečný, proslulou britskou premiéru nedokázala zahrát s až takovou neuvěřitelnou přesností jako právě Gillian Andersonová. Její etudy, ať už scény, připomínající její politickou kariéru, pravidelné audience u královny i hořký konec a v neposlední řadě důležité momenty jejího soukromí, jsou dokonale zvládnuté a prozrazují skutečně pečlivou přípravu.

Tím spíše, že je dnes dvaapadesátiletá herečka o dvě generace mladší než Tchatcherová a jak sama přiznává, z mládí si ji moc nepamatovala. V jedenácti letech odešla z Británie do Spojených států. Teprve, když se vrátila, začala vnímat éru tchatcherismu a pochopila, jak silné emoce tato žena stále vyvolává. Ostatně, Margaret Tchatcherová se stala vůbec první premiérkou v dějinách Velké Británie a v této funkci vydržela celých jedenáct let, vůbec nejdéle ze všech britských premiérů 20. století. Mimochodem, tento týden je tomu třicet let, co na svoji funkci za dramatických okolností rezignovala.

Velká šance

Sama herečka se v jednom rozhovoru nechala slyšet, že by byla opravdu hloupá, kdyby podobnou roli odmítla. Je přesvědčená, že by se určitě rychle našel někdo jiný, kdo by ji zahrál. Přestože šlo o velkou výzvu, Gillian si dopředu uvědomovala, že bude ostře sledovaná. Ostatně, utkat se v pomyslném souboji s Meryl Streepovou, za Železnou lady ověnčenou dalším Oscarem, byl z její strany do jisté míry risk. Nakonec se však do této postavy zamilovala, podle ní je Margaret Tchatcherová naprosto fascinující. Ji samotnou zaujalo například dětství této výjimečné političky. To, že nebyla na rozdíl od členů královské rodiny nijak privilegovaná, několikrát zdůraznila královně, s níž měla po celou dobu své funkce velmi napjaté vztahy. Teprve po její abdikaci jí Alžběta II. dala najevo uznání za to, co dokázala, i když s ní mnohdy nesouhlasila.

Právě jejich vzájemné spory čtvrtá řada Koruny (kterou je možné zhlédnut na Netflixu již nyní) připomíná hned v několika epizodách. Jedna je lepší než druhá a stojí za to je vidět několikrát. Nabízí totiž nejen skvělou podívanou, ale i cenné lekce z historie a politologie.

To, jak je další pokračování Koruny výtečné, potvrzuje i fakt, že se stala na Netflixu diváckou jedničkou i u nás.

 

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz