Kdo by to byl kdy řekl, že od začátku nového milénia už uplynulo dlouhých 20 let. Celá dvě desetiletí od chvíle, kdy Russel Crowe exceloval jako Gladiátor v roli Maxima Decima Meridia. V mnohých ohledech by se mohlo zdát, že hollywoodská filmová produkce okolo roku 2000 stagnovala. Vzpamatovávala se však z velkého filmového boomu v devadesátých letech a nabírala síly na další veleúspěšnou éru a nové období počítačových vizuálních efektů. Pojďme si společně připomenout několik filmů, které v letošním roce oslaví své kulaté dvacáté narozeniny.

GLADIÁTOR

Už jednou zmiňovaný film popisující osudy římského generála byl v roce 2000 skutečným vrcholem pomyslného filmového žebříčku. Russell Crowe, který zde ztvárnil hlavní roli, si svým výkonem vysloužil zlatou sošku Oscara. Film vznikl pod taktovkou režiséra Ridleyho Scotta, velkolepý hudební doprovod potom složil známý Hans Zimmer. Vedle Russella Crowea se v hlavních rolích objevili i Joaquin Phoenix, který je v letošním roce nominován na cenu Akademie za roli Jokera, nebo Richard Harris, který ztvárnil roli Albuse Brumbála v prvním díle ságy Harry Potter. Gladiátor se stal jedním ze základních pilířů kinematografie 20. století a dnes je součástí bohaté filmové tradice.

View this post on Instagram

What we do in life echoes in eternity.

A post shared by Gladiator (@gladiator.movie) on

GRINCH / How the Grinch stole Christmas

Druhý ze snímků se taktéž stal legendou, tentokráte se tak však stalo zásluhou nikoliv filmových kritiků, ale laických diváků, kteří si zeleného mužíka, který nenávidí Vánoce, zamilovali. Váhu Grinchovým gestům a postojům dodává charakteristické ztvárnění Jimem Carreym. Nezapomenutelná je potom vesnička Kdovíků, kde jednu z postav ztvárnila i Christine Baranski, známá například svou rolí v Teorii velkého třesku, kde hraje matku Leonarda, Beverly Hofstader. Režie Grinche se ujal úspěšný hollywoodský režisér Ron Howard.

V roce 2018 vznikl na motivy hraného Grinche i animovaný film. Nový animák u mladších diváků nejspíše vyhrává, ale ti starší si Vánoce bez pořádného carreyovského hraného Grinche nedokáží představit.

TROSEČNÍK / Cast away

Trosečník, stejně jako Gladiátor, má na ČSFD hodnocení v červených číslech, přesněji teda 82%. Jde o film, jehož větší část tvoří pouze jeden herec, který má k slovům velmi daleko. Postavu Chucka Nolanda, který ztroskotá na opuštěném ostrově, ztvárnil herec Tom Hanks, který byl za svůj výkon také nominován na Oscara. Ještě aby ne, při natáčení filmu si zažil mnohé, třeba otravu krve poté, co si způsobil řeznou ránu na noze. Kromě Hankse můžeme ve filmu vidět i Helen Hunt, režie se ujal Robert Zemeckis.

X-MEN

V roce 2017 jsme mohli naposledy vidět Wolverina ve filmu Logan: Wolverine. Tato postava má společně s celým filmovým X-men univerzem svůj počátek právě v roce 2000. Tehdy jsme poprvé na stříbrném plátně mohli sledovat osudy mutantů, Profesora X, Magneta nebo Jean Grey. Tyto postavy ve filmovém x-menovském debutu ztvárnili Hugh Jackman (Wolverine), Patrick Stewart (Profesor X), Ian McKellen (Magneto) a Famke Jenssen (Jean Grey) a mnoho dalších. Filmů z této série je velký počet. Naposledy jsme v roce 2019 mohli v kinech vidět X-men: Dark Phoenix. Na letošní rok je potom připravovaný snímek Noví mutanti.

Do filmové produkce se v roce 2000 dostalo samozřejmě množství dalších filmů jako například Pollock, životopisný snímek amerického malíře, American Psycho s Christianme Balem, drama Requiem za sen, krimikomedie Podfu(c)k či mysteriózní thriller Memento. Z tuzemské produkce letos slaví 20. výročí například Samotáři nebo Musíme si pomáhat.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz