Čtvrtá epizoda sedmé série Game of Thrones trhala rekordy ve sledovanosti i přes to, že byla ukradena a vypuštěna na internet o několik dní dříve. Tento díl je fanoušky i kritiky označován za naprostou špičku a za kvalitu odvedené práce by se nemusel stydět ani leckterý celovečerní film. Game of Thrones je známo svým obrovským rozpočtem, díky kterému si mohou dovolit spoustu efektů skrze zelené plátno. Ne vždy je ale všechno „epické“, co vidíme, opravdu zelené plátno.

Zdroj: HBO

Natáčení bitvy Daenerys & Drogon vs. Lannisterské vojsko bylo v seriálové historii to nejsložitější a největší vůbec, a to právě proto, že veškeré scény byly skutečně natáčeny a zelené plátno bylo převážně použito pouze na draka a drobnosti v pozadí. Zároveň si tím HBO připisuje rekord za nejvíce zapálených kaskadérů a kaskadérek při jedné scéně.

Čekali jste, že byla čtvrtá epizoda jen jedno velké zelené plátno? Tak to jste se velmi spletli! Podívejte se na tohle video, kde nás tvůrci i herci celou bitvou provedou a nechají nás nahlédnout do svého uměleckého díla.

Pokud neovládáte angličtinu, dovolila jsem si pro vás shrnout hlavní sdělení z videa:

 • Režisér: Při tak velké scéně je důležité rozhodnout, z jakého pohledu ji budeme natáčet, já se rozhodl pro sledování Jaimeho, který poprvé čelí síle draka.
 • Nikolaj: Pro Jaimeho je to chvíle naprosté bezmoci. Vidí své muže, jak se mění v prach a on s tím nemůže absolutně nic dělat.
 • Producent: Tyrion prožívá asi nejvíce emocí ze všech lidí na bitevním poli. Na jedné straně stojí Dany ve kterou věří a na druhé jeho milovaný bratr. Je to zároveň poprvé, kdy Tyrion vidí Daenerys jako agresora a Jaimeho s Bronnem jako oběti.
 • Produkční: Nastylizovat celé to pole bylo ohromě obtížné, protože jsme točili několik pohledů a pokaždé jsme se museli ujistit, že vše bude sedět, oheň, pozadí, herci, zvířata..
 • Veškeré postřiky a popel jsou ekologické. Každý popel i postřik jsme míchali v několika odstínech.
 • Měli jsme všechny možné natáčecí hračky, které si jen dokážete představit a i tak jsme se báli, že ty momenty, na které jsme měli jen jeden pokus, nezachytíme správně.
 • Všechny pohledy „z Drogonova hřbetu“ jsou točený drony a speciálními kamerami, nikoliv udělány přes zelené plátno.
 • Daenerys neměla po svém boku ostatní draky jednoduše proto, že by to bylo příliš nákladné.
 • Emilia: Během natáčení létání na drakovi jsem musela vzít veškerou svoji možnou i nemožnou fantazii a použít ji. Představit si, že sedíte na něčem tak mocném, co chrlí oheň, je zkrátka obrovsky složité.
 • Producent: Nejtěžší záběr byl ten, kdy Drogon chrlí oheň na Lannisterské vojsko, vojáci hoří a vše vybuchuje, ale náš vedoucí kaskadérů je trošku šílenec a hned vymýšlel, jak na to. Další těžká věc byla, když naše kolegyně přišla s tím, aby Dothraki na koních stáli a přitom stříleli šípy. Nejdříve jsme to zavrhli, že je to nemožné, ale už pár minut potom jsme vymýšleli speciální sedla.
 • Producent: Tolik kaskadérů, kolik jsme zapálili my během jednoho dílu, tolik nezapálil nikdy nikdo v celé seriálové historii.

Tak co na natáčení říkáte? Čekali jste víc zeleného plátna?
Článek pro vás připravila Narry

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz