Málokterá postava v Game of Thrones je natolik opředena mýty a tajemstvím, jako Lyanna Stark. Až do uplynulé série o ní seriáloví fanoušci mnoho nevěděli, o to více však probouzela jejich fantazii a byla častým předmětem teorií. Nyní už jsou známé hrubé obrysy jejího příběhu, pojďme se tedy ponořit do minulosti, abychom zjistili, kdo skutečně byla Lyanna Stark.

Pozor, článek může obsahovat spoilery!

1. Matka hrdiny

Už od počátku seriálu (a pro fanoušky knih George R. R. Martina ještě mnohem dříve) byla Lyanna Stark hlavní kandidátkou na skutečnou matku Jona Snow. Díky flashbackům v 6. řadě byla tato známá teorie konečně potvrzena, současně pak bylo vyvráceno Nedovo otcovství (Ale upřímně: on tomu snad někdy někdo věřil?). Ohledně spojení mezi Jonem a Lyannou dostali fanoušci celou řadu nápověd a stop, alespoň pokud jde o knižní předlohu Game of Thrones. Například když má Daenerys Targaryen v Domě Neumírajících v Qarthu vize, jedna z nich jí ukáže modrou sladce vonící růži (Lyannin atribut), která vyrůstá ze Zdi.

Že je Jon Snow Lyannin syn tušili fanoušci od prvopočátku.

 2. Krásná vlčice

Lyanna Stark rozhodně nebyla žádná křehká květinka a její současníci ji popisují jako ženu, v níž se snoubí krása a divokost. Vzhledem byla typický Stark: štíhlá, s dlouhými tmavě hnědými vlasy, její tvář byla protáhlejší s bledou pletí a velkýma šedýma očima. Lyannin bratr Eddard svou sestru viděl jako ženu mimořádné krásy, která v sobě měla jistý dotek divokosti – vlčí krev – a není bez zajímavosti, že viděl velkou podobnost mezi Lyannou a svou dcerou Aryou Stark. Arya je velice podobná Jonovi (právě Jon a Arya vypadají nejvíce jako Starkové), což naznačuje, že Jon zdědil matčin vzhled.

Arya Stark má být své tetě Lyanně velice podobná. Stejně tak se podobá Maisie Williams představitelce Lyanny, Aisling Franciosi.

3. Snoubenkou proti své vůli

Lyanna byla zasnoubená s Robertem Baratheonem, který se nijak netajil svými city k ní. Robert byl mladou lady okouzlen, ovšem Lyannin bratr Eddard byl přesvědčený, že Robert ve skutečnosti miloval pouze svou představu Lyanny a ne ji samotnou. „Viděl jen její krásu, ne železo pod ní.“ Lyanna samotná si byla vědoma Robertovy záletné pověsti a nebyla nijak nadšená z jejich plánovaného svazku. Jednoho dne se svěřila bratrovi se svým přesvědčením, že se Robert nikdy nebude držet jedné postele a že ani láska k ní nedokáže změnit jeho pravou povahu.

Lyanna byla zaslíbena Robertu Baratheonovi. Dopadlo to však jinak…
-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

1
2
3
Příslušnice řádu rytířů Jedi s vulkánskými kořeny.