Spory britského prince Harryho a vévodkyně Meghan s Buckinghamským palácem víří emoce také na českých sítích. Po odvysílání rozhovoru královského páru s Oprah Winfreyovou ze 7. března byla slova vévodkyně a vévody pozitivně hodnocena pouze 11 % všech komentujících v českých sociálních médiích. Vyplývá to z analýzy společnosti Newton Media.

Ve čtvrtek 1. dubna odvysílá Česká televize kontroverzní rozhovor královského páru pro americkou televizní stanici CBS. Interview s moderátorkou Oprah Winfreyovou poskytlo řadu tvrzení, která se stala předmětem pozornosti médií, ale také debat na sociálních sítích. Od 7. do 23. března se k tomuto tématu v českém prostředí objevilo 18 839 zmínek.

Meghan a Harry, FOTO: Harpo Productions / Joe Pugliese / Distribuce Česká televize

Slova Meghan Markle a prince Harryho hodnotilo negativně 89 % uživatelů. „V příspěvcích nejčastěji zaznívalo, že je vévodkyně pouhou herečkou a její tvrzení nepůsobí důvěryhodným dojmem. Podle diskutujících jde královskému páru o zisk nebo o zviditelnění,“ říká Martina Maňhalová, analytička Newton Media a dodává: „Objevily se také názory o manipulátorských praktikách vévodkyně vůči princi, jejím špatném vztahu s vlastní rodinou nebo o snaze připodobnit se zesnulé princezně Dianě.“

Kritika vévodkyně Meghan byla mnohdy pronesena formou krátkých pejorativních pojmenování bez uvedeného kontextu. Uživatelé ji nazvali zlatokopkou či komediantkou šířící pomluvy. Zjednodušenému „nálepkování“ se nevyhnul ani místopředseda hnutí SPD Radim Fiala, který Meghan ve svém příspěvku označil za neomarxistickou sluníčkářku, která se chová jako nepřizpůsobiví imigranti. Naopak 11 % diskutujících hodnotilo výroky královského páru kladně. V těchto příspěvcích zaznívaly slova podpory, kdy uživatelé přáli páru nabytou svobodu a klid nebo sympatizovali s jejich náročnou situací. Dále také oceňovali, že se nebáli veřejně vystoupit a okomentovat praktiky v Buckinghamském paláci.

Raději za zavřenými dveřmi

Zatímco vůči královskému páru významně převyšovaly kritické zmínky, v případě královské rodiny byla tonalita příspěvků značně vyrovnanější. V návaznosti na kontroverzní rozhovor se o královské rodině vyjádřilo pozitivně 54 % příspěvků, negativní charakter mělo 46 % zmínek. Diskutující oceňovali, že královská rodina nemá zapotřebí „prát špinavé prádlo“ na veřejnosti a soukromé záležitosti chce řešit mimo média. V příspěvcích také zaznívalo, že už samotné povolení sňatku Harryho a Meghan bylo ústupkem a jasným gestem přijetí vévodkyně do královské rodiny. Uživatelé také často srovnávali povahové rysy a vystupování Meghan s vévodkyní z Cambridge Kate a vyzdvihovali úroveň a chování britské královny. Kritické příspěvky odkazovaly především na historické události související s princeznou Dianou, kdy uživatelé vidí podobnosti v přístupu královské rodiny k vévodkyni Meghan jako k zesnulé princezně.

Většina debat (80 %) o kontroverzním rozhovoru královského páru proběhla na Facebooku, nejčastěji pod příspěvky účtů zpravodajských portálů. „Řada uživatelů uvedla, že si své názory utvořila na základě útržkovitých částí rozhovoru nebo mediálních sdělení. Je tedy otázkou, zda plné znění rozhovoru vysílané Českou televizí ovlivní dosavadní názory uživatelů a zdali je pro ně toto široce medializované téma stále atraktivní,“ uzavírá Martina Maňhalová.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

Jiří Kučera
ZAKLADATEL & ŠÉFREDAKTOR